Ook toezichthouder FAA onder vuur om veiligheidsproblemen Boeing
WASHINGTON (ANP/AFP) - De Amerikaanse luchtvaartautoriteit Federal Aviation Administration (FAA) staat opnieuw in het middelpunt van kritiek vanwege veiligheidsproblemen bij luchtvaartfabrikant Boeing. Recentelijk kwamen tal van veiligheidsproblemen aan het licht bij Boeing. Volgens critici laat de FAA steken vallen in zijn toezicht op het concern.
Na twee dodelijke crashes van Boeing-vliegtuigen in 2018 en 2019 kreeg de FAA al veel kritiek te verduren. Sindsdien zijn er verschillende leidinggevenden bij de toezichthouder vertrokken. Boeing kampt sinds begin dit jaar weer met incidenten bij zijn toestellen. Daardoor lopen er diverse onderzoeken naar de kwaliteit en veiligheid van de vliegtuigen. Het Amerikaanse concern verklaart altijd "met volledige transparantie en onder toezicht" van FAA-regulatoren te werken.
Senator Richard Blumenthal, voorzitter van een commissie die de veiligheidspraktijken van Boeing onderzoekt, benadrukt dat de FAA ook verantwoordelijk gehouden moet worden. Ook voormalig FAA-onderzoeker en luchtvaartadviseur Jeff Guzzetti is kritisch. "Ik denk dat de FAA zijn uiterste best doet en dat ze hun toezicht op Boeing aanzienlijk hebben verbeterd sinds de crashes voor de kust van Indonesië en in Ethiopië in 2018 en 2019. Maar ze hebben gefaald in het ontdekken van productieproblemen."
'Belangenconflict'
De FAA kampt al lange tijd met een tekort aan geld en personeel en heeft de taak van kwaliteitsborging gedelegeerd aan bevoegde werknemers van vliegtuigfabrikanten. "Dit creëert een belangenconflict", zegt Hassan Shahidi, bestuurder bij de onafhankelijke organisatie Flight Safety Foundation. "Er moet een verschuiving komen waarbij de FAA meer directe verantwoordelijkheid heeft voor het toezicht", vervolgt hij.
Boeing ligt sinds januari onder vuur nadat een deurpaneel van een Boeing 737 MAX 9 tijdens een vlucht was losgekomen. Begin maart viel kort na vertrek vanaf San Francisco een wiel van het landingsgestel van een Boeing 777 van United. Vorige week moest in Senegal een Boeing 737 de start afbreken toen een motor en de linkervleugel in brand vlogen. Het toestel belandde na een noodstop in het gras. In het Turkse Antalya was ook een incident met een Boeing 737. Die kreeg tijdens de landing een klapband.
Meer uit Financieel
AMSTERDAM (ANP) - Het spaargeld van een grote groep Nederlanders kan beter worden benut. Dat zegt de Autoriteit Financiële Markten (AFM) die constateert dat een op de tien huishoudens voldoende financiële middelen heeft om te beleggen, maar dit niet doet en op de lange termijn mogelijk wel geld tekortkomt.
24 minuten geledenDEN HAAG (ANP) - Boeren en tuinders merken de eerste gevolgen van de aanhoudende droogte in Nederland. Land- en tuinbouworganisatie LTO maakt zich zorgen omdat bodem en grondwater zich nog niet hebben hersteld van de droogte van vorig jaar. Toch zal het voorlopig nog geen gevolgen hebben voor de prijzen in de supermarkt.
27 minuten geledenBUNNIK (ANP) - De verkoop van personenauto's in Nederland is na een lichte opleving in maart vorige maand weer gedaald. Autobrancheorganisatie BOVAG heeft geen uitgebreid marktonderzoek gedaan, maar vermoedt dat dit mede te verklaren is door de geopolitieke spanningen en economische onzekerheid. Dat kan een reden zijn voor de zakelijke markt om aankopen uit te stellen, laat een woordvoerder weten. Ook is de rentestand wat gestegen, wat financiering van grote aankopen lastiger maakt.
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De Belastingdienst heeft sinds 1 maart bijna 10,7 miljoen belastingaangiftes ontvangen van particulieren en ondernemers, meldt de overheidsinstantie vrijdag. Dat is een nieuw record. Vorig jaar kwamen er voor 1 mei nog ruim 10,5 miljoen aangiftes binnen.
1 uur geledenENSCHEDE (ANP) - Fatbikeverkoper La Souris heeft een rechtszaak aangespannen tegen de gemeente Enschede vanwege het fatbikeverbod in de binnenstad. Dat bevestigt de eigenaar van het bedrijf Armando Muis na berichtgeving van RTV Oost. La Souris wil dat het verbod wordt opgeheven.
2 uur geledenBERLIJN (ANP/DPA) - Bij veel tankstations in Duitsland is de literprijs voor benzine vrijdag onder de 2 euro gezakt. Dat komt door een tijdelijke accijnsverlaging van ongeveer 17 cent om de pijn te verzachten van de gestegen brandstofprijzen door de oorlog in het Midden-Oosten. Die al eerder aangekondigde maatregel ging vrijdag in en geldt tot eind volgende maand.
3 uur geledenMONTREAL (ANP/BLOOMBERG) - Air Canada heeft zijn vooruitzichten voor dit jaar opgeschort. De luchtvaartmaatschappij doet dit vanwege de stijgende prijzen van vliegtuigbrandstof, die het gevolg zijn van de oorlog in Iran.
3 uur geleden