Ook Spanje stuurt gevechtsvliegtuigen naar Bulgarije
SOFIA (ANP/DPA) - Ook Spanje stuurt een aantal gevechtsvliegtuigen naar Bulgarije om het luchtruim van dat NAVO-land te helpen bewaken. Het gaat volgens de Bulgaarse minister van Defensie Stefan Janev om Eurofighters. Het Bulgaarse parlement beslist maandag over de inzet van de Spaanse toestellen.
Deze week maakte defensieminister Kajsa Ollongren bekend dat Nederland, naast een amfibisch transportschip met landingsvaartuigen en helikopters, twee F-35's beschikbaar stelt voor dezelfde missie in Bulgarije. In de voorbije jaren waren er regelmatig Russische provocaties in de Zwarte Zee. Recent is de spanning in de regio hoog opgelopen door troepenconcentraties van het Kremlin bij de Oekraïense grens. De NAVO houdt rekening met een invasie.
Bulgarije heeft luchtsteun nodig omdat het leger zelf niet over moderne straaljagers beschikt. President Roemen Radev, in november herkozen, wees vrijdag de Russische eis NAVO-troepen terug te trekken uit het voormalige Oostblokland van de hand als "onacceptabel en ongegrond". Hij begon zaterdag aan zijn tweede termijn van vijf jaar met een ceremoniële militaire parade in het centrum van Sofia.
Meer uit Buitenland
BEIROET (ANP/DPA/AFP) - Duizenden aanhangers van Hezbollah hielden zondag een mars in de zuidelijke buitenwijken van Beiroet, het bolwerk van de Libanese beweging. Ze rouwden om de dood van de Iraanse leider Ali Khamenei, die zaterdagmorgen omkwam bij een luchtaanval op Teheran.
5 minuten geledenWASHINGTON/MUSCAT (ANP/AFP/RTR) - President Donald Trump heeft in een vraaggesprek met het blad The Atlantic gezegd dat de leiders van Iran willen praten en dat hij daarmee akkoord gaat. In het sultanaat Oman werd gemeld dat Iran openstaat voor inspanningen om de toestand te de-escaleren. Oman heeft bemiddeld als tussenpersoon in recente gesprekken tussen Iran en de VS in onder meer Genève.
6 minuten geledenJERUZALEM (ANP/AFP) - De Israëlische premier Benjamin Netanyahu heeft zondag steun betuigd aan de nabestaanden van degenen die zijn omgekomen bij Iraanse aanvallen. Volgens de regeringsleider maakt zijn land "pijnlijke dagen" door. "Mijn hart gaat uit naar de getroffen families - namens jullie allen, inwoners van Israël - ik wens de betrokkenen een volledig herstel toe", aldus Netanyahu in een videoboodschap.
1 uur geledenTEHERAN (ANP/RTR) - De Amerikaanse strijdkrachten hebben ontkend dat hun vliegdekschip de USS Lincoln is getroffen door een Iraans projectiel. De Iraanse Revolutionaire Garde meldde eerder op zondag de USS Lincoln en de begeleidende vloot te hebben aangevallen met vier ballistische raketten. Daarbij zou het vliegdekschip zijn "geraakt". Het Pentagon ontkent dat: "De raketten zijn niet eens in de buurt gekomen", aldus het Amerikaanse Centraal Commando op X.
1 uur geledenBRUSSEL (ANP) - De Iraanse militaire nucleaire en ballistische raketprogramma's moeten worden stopgezet, schrijft voorzitter Ursula von der Leyen van de Europese Commissie zondagmiddag op X. Ook moet een einde komen aan de "destabiliserende acties in de lucht, op land en op zee", schrijft ze na een telefoongesprek met de emir van Qatar, Tamim bin Hamad al-Thani.
1 uur geledenTEHERAN (ANP/DPA) - De voormalige Iraanse president Mahmud Ahmadinejad is door de Amerikaanse en Israëlische luchtaanvallen ook om het leven gebracht volgens een Iraans staatspersbureau. Hij was volgens de melding met lijfwachten in een huis in het oosten van Teheran toen dat werd getroffen.
2 uur geledenWASHINGTON (ANP) - Drie Amerikaanse militairen zijn zondag omgekomen tijdens de aanvallen van en op Iran. Dat meldt het Amerikaanse operationele commando in de regio, U.S. CENTCOM, op X. Vijf andere Amerikanen raakten zwaargewond. Enkele anderen zouden kleine verwondingen hebben opgelopen, zoals hersenschuddingen.
2 uur geleden