Ook Spanje stuurt gevechtsvliegtuigen naar Bulgarije
SOFIA (ANP/DPA) - Ook Spanje stuurt een aantal gevechtsvliegtuigen naar Bulgarije om het luchtruim van dat NAVO-land te helpen bewaken. Het gaat volgens de Bulgaarse minister van Defensie Stefan Janev om Eurofighters. Het Bulgaarse parlement beslist maandag over de inzet van de Spaanse toestellen.
Deze week maakte defensieminister Kajsa Ollongren bekend dat Nederland, naast een amfibisch transportschip met landingsvaartuigen en helikopters, twee F-35's beschikbaar stelt voor dezelfde missie in Bulgarije. In de voorbije jaren waren er regelmatig Russische provocaties in de Zwarte Zee. Recent is de spanning in de regio hoog opgelopen door troepenconcentraties van het Kremlin bij de Oekraïense grens. De NAVO houdt rekening met een invasie.
Bulgarije heeft luchtsteun nodig omdat het leger zelf niet over moderne straaljagers beschikt. President Roemen Radev, in november herkozen, wees vrijdag de Russische eis NAVO-troepen terug te trekken uit het voormalige Oostblokland van de hand als "onacceptabel en ongegrond". Hij begon zaterdag aan zijn tweede termijn van vijf jaar met een ceremoniële militaire parade in het centrum van Sofia.
Meer uit Buitenland
MINNEAPOLIS (ANP) - Meer samenwerking met lokale autoriteiten kan leiden tot minder ICE-agenten op straat. Dat heeft Tom Homan, die in Minnesota toeziet op het werk van die federale immigratiedienst en grenspolitie, donderdag gezegd. Homan pleit voor meer contact met lokale gevangenissen, voordat zij "veiligheidsdreigingen" vrijlaten. "Het zal minder agenten vergen op die manier", aldus Homan.
12 minuten geledenBRUSSEL (ANP) - De Europese Commissie wil het EU-visumbeleid aanpassen met de wortel-en-stokmethode; een systeem van belonen en straffen. Niet-EU-landen die uitgeprocedeerde asielzoekers terugnemen, worden daarvoor beloond met soepelere regels. Landen die weigeren uitgeprocedeerde asielzoekers terug te nemen, worden in de toekomst juist bestraft met strengere voorwaarden voor hun burgers om een visum voor de EU te bemachtigen. Dat staat in de donderdag gepresenteerde visumstrategie van de Commissie.
1 uur geledenCRANS-MONTANA (ANP/AFP) - Het onderzoek naar de dodelijke brand in een bar in het Zwitserse Crans-Montana richt zich nu ook op twee lokale veiligheidsfunctionarissen, melden Zwitserse media. De lokale autoriteiten maakten eerder bekend dat de zaak sinds 2019 niet meer was geïnspecteerd.
2 uur geledenTEHERAN (ANP/AFP) - De Iraanse strijdkrachten hebben naar eigen zeggen duizend nieuwe drones toegevoegd aan hun wapenarsenaal. Er zal volgens de strijdkrachten "een verwoestend antwoord" komen indien het land wordt aangevallen.
2 uur geledenMINNEAPOLIS (ANP) - Er is nieuw videobeeld opgedoken van de onlangs in Minneapolis door de grenspolitie doodgeschoten Alex Pretti. In de beelden, die onder meer door de BBC en de familie van Pretti zijn geverifieerd, is te zien hoe hij schreeuwt naar federale agenten en tegen een van hun auto's trapt. Daarop wordt hij naar de grond gewerkt. De beelden zijn van 13 januari, elf dagen voordat hij werd doodgeschoten.
2 uur geledenBRUSSEL (ANP) - Brussel wil tekorten op de arbeidsmarkt dichten door meer in te zetten op legale migratie. "De EU moet ernaar streven de aantrekkelijkste plek te worden in de wereldwijde concurrentie om talent", schrijft de Europese Commissie in haar donderdag gepresenteerde migratiestrategie voor de komende vijf jaar. Hiermee versterkt de EU haar concurrentievermogen, aldus de Commissie.
2 uur geledenMOSKOU (ANP/RTR) - Rusland heeft duizend omgekomen Oekraïense militairen overgeleverd aan Kyiv. Dat meldt de Russische staatstelevisiezender Russia Today. In ruil voor de overdracht ontving Moskou 38 omgekomen Russische militairen. Kyiv heeft de ontvangst van de militairen bevestigd.
3 uur geleden