Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Ook Soedan gaat normale relatie aan met Israël

Ook Soedan gaat normale relatie aan met Israël

WASHINGTON (ANP/RTR/AFP) - Israël en Soedan hebben afgesproken hun relatie te normaliseren. Het is de derde keer in enkele maanden dat een Arabisch land een diplomatieke relatie aangaat met Israël.

De overeenkomst tussen de landen kwam tot stand na Amerikaanse bemiddeling. De Amerikaanse president Donald Trump sprak vrijdag met de Israëlische premier Benjamin Netanyahu en Soedanese topfunctionarissen.

Journalisten mochten het Oval Office van Trump binnengaan tijdens dat telefoongesprek. De president kan het nieuwe diplomatieke succes goed gebruiken. Hij hoopt over anderhalve week herkozen te worden, maar loopt achter in de peilingen.

Biden

De president verwees in het telefoontje naar zijn politieke rivaal Joe Biden. "Denk je dat Sleepy Joe deze deal had kunnen sluiten?", vroeg hij aan Netanyahu. Trump beantwoordde ook direct zijn eigen vraag: "Ik denk het niet."

Vertegenwoordigers van Israël en Soedan zullen het akkoord waarschijnlijk binnen enkele weken ondertekenen in het Witte Huis. Ook gaan delegaties uit de landen overleggen over hun toekomstige handelsrelatie.

Akkoorden

Bahrein en de Verenigde Arabische Emiraten gingen Soedan eerder dit jaar al voor. Trump zei dat zeker vijf andere landen ook dergelijke akkoorden willen sluiten. Hij noemde alleen het grote Saudi-Arabië bij naam.

Trump wil Soedan nu van de lijst halen van landen die terrorisme steunen. Daar heeft hij ook het parlement over geïnformeerd. Als Soedan van die zwarte lijst gaat, heeft dat naar verwachting tot gevolg dat meer bedrijven daar zaken durven te doen.

Protesten

Soedan werd tientallen jaren geregeerd door de autocraat Omar al-Bashir, maar zijn regime kwam vorig jaar ten val na massale protesten. De nieuwe Soedanese regering stelt ook 335 miljoen dollar beschikbaar om slachtoffers van terreurgroep Al-Qaeda of hun nabestaanden te compenseren.

Het Arabische land verklaarde Israël in de vorige eeuw nog de oorlog. Na de Zesdaagse Oorlog in 1967 kwamen delegaties uit de Arabische landen bijeen in de Soedanese hoofdstad Khartoem. Daar kwamen ze met hun "drie nee's": geen vrede, geen erkenning en geen onderhandelingen met Israël.

Palestijnen zien met lede ogen aan hoe steeds meer Arabische landen de banden aanhalen met de regering van Netanyahu. "Dit is een nieuwe dolkstoot in de rug van het Palestijnse volk en verraad van de Palestijnse zaak", concludeerde een hoge functionaris van de Palestijnse Bevrijdingsorganisatie (PLO). Hamas sprak over een "stap in de foute richting".

Meer uit Buitenland

Vance brengt boek uit over zijn katholieke geloof

WASHINGTON (ANP/AFP) - De Amerikaanse vicepresident JD Vance heeft de verschijning aangekondigd van een boek dat gewijd is aan zijn katholieke geloof. Communion: Finding My Way Back to Faith is vanaf 16 juni verkrijgbaar in de Verenigde Staten.

1 uur geleden
Grote brand op luchthaven Koeweit door Iraanse droneaanval

KOEWEIT-STAD (ANP/RTR) - Een Iraanse droneaanval heeft brandstoftanks op de internationale luchthaven van Koeweit getroffen. De aanval veroorzaakte een enorme brand, maar eiste geen slachtoffers, meldde het Koeweitse staatspersbureau KUNA.

1 uur geleden
Trump beweert oorlog Iran binnen twee, drie weken te beëindigen

WASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse president Donald Trump heeft tijdens een persconferentie in het Witte Huis gezegd dat hij verwacht dat de Verenigde Staten "de klus zullen klaren" in Iran. Gevraagd wanneer de VS klaar zijn met de oorlog, antwoordde Trump: "Ik denk binnen twee of drie weken."

1 uur geleden
Trump: woensdag waarschijnlijk persoonlijk naar Hooggerechtshof

WASHINGTON (ANP/RTR) - De Amerikaanse president Donald Trump gaat woensdag mogelijk persoonlijk naar het Hooggerechtshof voor een zaak betreffende burgerschap op basis van geboorteplaats. "Dat denk ik wel," zei Trump toen hem werd gevraagd of hij woensdag naar het hof zou gaan.

6 uur geleden
Trump beveelt ingrijpende hervorming van stemmen per post

WASHINGTON (ANP/RTR) - De Amerikaanse president Donald Trump heeft een uitvoerend bevel ondertekend waarin hij zijn regering opdraagt de landelijke regels voor stemmen per post aan te scherpen. Trump stelt al jaren dat stemmen per post tot veel fraude heeft geleid aan Democratische zijde.

6 uur geleden
Pro-Iraanse strijder opgepakt voor ontvoering journalist uit VS

WASHINGTON (ANP/AFP/RTR) - Een pro-Iraanse strijder is opgepakt na de ontvoering van een Amerikaanse journalist in Irak, bevestigt het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken. Eerder op dinsdag werd bekend dat een buitenlandse journalist uit de Iraakse hoofdstad Bagdad was ontvoerd. Bronnen meldden dat het gaat om de Amerikaanse Shelly Kittleson, die onder andere voor de Britse omroep BBC en Politico schrijft.

9 uur geleden
Buitenlandse journalist ontvoerd in Irak

BAGDAD (ANP/RTR) - Een buitenlandse journalist is ontvoerd in de Iraakse hoofdstad Bagdad door nog onbekende daders, meldt het Iraakse ministerie van Binnenlandse Zaken. Eén verdachte zou zijn gearresteerd. Volgens het ministerie wordt er alles aan gedaan om de journalist vrij te krijgen.

9 uur geleden