Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Ook Soedan gaat normale relatie aan met Israël

Ook Soedan gaat normale relatie aan met Israël

WASHINGTON (ANP/RTR/AFP) - Israël en Soedan hebben afgesproken hun relatie te normaliseren. Het is de derde keer in enkele maanden dat een Arabisch land een diplomatieke relatie aangaat met Israël.

De overeenkomst tussen de landen kwam tot stand na Amerikaanse bemiddeling. De Amerikaanse president Donald Trump sprak vrijdag met de Israëlische premier Benjamin Netanyahu en Soedanese topfunctionarissen.

Journalisten mochten het Oval Office van Trump binnengaan tijdens dat telefoongesprek. De president kan het nieuwe diplomatieke succes goed gebruiken. Hij hoopt over anderhalve week herkozen te worden, maar loopt achter in de peilingen.

Biden

De president verwees in het telefoontje naar zijn politieke rivaal Joe Biden. "Denk je dat Sleepy Joe deze deal had kunnen sluiten?", vroeg hij aan Netanyahu. Trump beantwoordde ook direct zijn eigen vraag: "Ik denk het niet."

Vertegenwoordigers van Israël en Soedan zullen het akkoord waarschijnlijk binnen enkele weken ondertekenen in het Witte Huis. Ook gaan delegaties uit de landen overleggen over hun toekomstige handelsrelatie.

Akkoorden

Bahrein en de Verenigde Arabische Emiraten gingen Soedan eerder dit jaar al voor. Trump zei dat zeker vijf andere landen ook dergelijke akkoorden willen sluiten. Hij noemde alleen het grote Saudi-Arabië bij naam.

Trump wil Soedan nu van de lijst halen van landen die terrorisme steunen. Daar heeft hij ook het parlement over geïnformeerd. Als Soedan van die zwarte lijst gaat, heeft dat naar verwachting tot gevolg dat meer bedrijven daar zaken durven te doen.

Protesten

Soedan werd tientallen jaren geregeerd door de autocraat Omar al-Bashir, maar zijn regime kwam vorig jaar ten val na massale protesten. De nieuwe Soedanese regering stelt ook 335 miljoen dollar beschikbaar om slachtoffers van terreurgroep Al-Qaeda of hun nabestaanden te compenseren.

Het Arabische land verklaarde Israël in de vorige eeuw nog de oorlog. Na de Zesdaagse Oorlog in 1967 kwamen delegaties uit de Arabische landen bijeen in de Soedanese hoofdstad Khartoem. Daar kwamen ze met hun "drie nee's": geen vrede, geen erkenning en geen onderhandelingen met Israël.

Palestijnen zien met lede ogen aan hoe steeds meer Arabische landen de banden aanhalen met de regering van Netanyahu. "Dit is een nieuwe dolkstoot in de rug van het Palestijnse volk en verraad van de Palestijnse zaak", concludeerde een hoge functionaris van de Palestijnse Bevrijdingsorganisatie (PLO). Hamas sprak over een "stap in de foute richting".

Meer uit Buitenland

Elf doden door trein die inreed op groep arbeiders in Zuid-China

KUNMING (ANP/AFP/RTR) - In het zuiden van China zijn elf mensen omgekomen nadat een trein was ingereden op een groep arbeiders. Twee anderen raakten gewond, melden de lokale spoorwegen.

1 uur geleden
Trump: we moeten Afghanen onderzoeken die onder Biden aankwamen

WASHINGTON (ANP/RTR) - De Amerikaanse president Donald Trump heeft zijn regering opgeroepen Afghaanse immigranten die tijdens de regering van voormalig president Joe Biden de Verenigde Staten zijn binnengekomen, opnieuw te onderzoeken. Dat deed Trump in een vooraf opgenomen toespraak vanuit Florida, waar hij Thanksgiving doorbrengt.

3 uur geleden
FBI: gardisten in kritieke toestand na aanval bij Witte Huis

WASHINGTON (ANP/RTR/AFP) - Twee leden van de Amerikaanse Nationale Garde zijn neergeschoten in de buurt van het Witte Huis in Washington. Volgens de veiligheidsdienst FBI zijn ze in kritieke toestand na de aanval. Aanvankelijk had de gouverneur van de staat West Virginia, waaruit de twee gardisten afkomstig zijn, gemeld dat ze waren overleden. Later kwam hij daarop terug.

3 uur geleden
Onduidelijkheid over lot gardisten na schietpartij bij Witte Huis

WASHINGTON (ANP/RTR/AFP) - Twee leden van de Amerikaanse Nationale Garde zijn neergeschoten in de buurt van het Witte Huis in Washington. Aanvankelijk had de gouverneur van de staat West Virginia, waaruit de twee gardisten afkomstig zijn, gemeld dat ze waren overleden. Later zei de gouverneur dat hij tegenstrijdige berichten ontving over de toestand van de twee.

8 uur geleden
Twee gardisten doodgeschoten in buurt van Witte Huis

WASHINGTON (ANP/RTR/AFP) - Twee leden van de Amerikaanse Nationale Garde zijn doodgeschoten in de buurt van het Witte Huis in Washington. Dat ging tijdelijk op slot. De Amerikaanse president Donald Trump was in Florida. Het motief van de schietpartij is nog onbekend.

9 uur geleden
Witte Huis op slot na schietpartij in de buurt

WASHINGTON (ANP/RTR) - Het Witte Huis in Washington is op slot gegaan door een schietpartij in de buurt. De lockdown werd gemeld door het kantoor van de Amerikaanse president Donald Trump.

10 uur geleden
President Nigeria roept noodtoestand uit om ontvoeringen

ABUJA (ANP/AFP) - De president van Nigeria, Bola Tinubu, heeft een noodtoestand afgekondigd, nu het land kampt met een golf van massale ontvoeringen.

11 uur geleden