Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Ook rekeningrijden en witwaswet mogelijk op lange baan geschoven

Ook rekeningrijden en witwaswet mogelijk op lange baan geschoven

DEN HAAG (ANP) - De Tweede Kamer schuift waarschijnlijk plannen om rekeningrijden in te voeren en de veelbesproken antiwitwaswet op de lange baan. Pas als een nieuw kabinet is geïnstalleerd, mag op deze dossiers nieuw beleid worden gemaakt. Het kabinet wilde zogenoemd 'betalen naar gebruik' voorbereiden om na deze kabinetsperiode in te voeren en wilde verder met de witwaswet, waarop veel kritiek is. Maar omdat het kabinet is gevallen, heeft de Tweede Kamer besloten een aantal politiek gevoelige onderwerpen controversieel te verklaren, waardoor dit kabinet niet verder kan met deze plannen.

Het gevallen en daardoor demissionaire kabinet kwam vlak voor de zomervakantie met een reeks onderzoeken waaruit blijkt dat rekeningrijden de automobilist, afhankelijk van de variant, zo'n 7 tot 8 cent per kilometer zou kosten. Er zitten wel veel praktische bezwaren aan betalen naar gebruik. Ook blijkt dat mensen met een kleinere portemonnee zo'n kilometerheffing moeilijker kunnen betalen, en daardoor de auto vaker zullen laten staan.

Voor de zelfbenoemde 'vroempartij' VVD is dit een gevoelig onderwerp, hoewel de liberalen inmiddels ook rekeningrijden bepleiten in hun verkiezingsprogramma. Maar, voegt de VVD daaraan toe in het program, "we verhogen de belasting op de auto daarbij niet. Betaalbaarheid voor middengroepen en ondernemers is dus randvoorwaardelijk aan dit systeem."

Antiwitwaswet

Politiek is de antiwitwaswet minder vaak besproken dan rekeningrijden, maar verschillende experts hebben aandacht gevraagd voor de schaduwkanten van het plan van het demissionaire kabinet om transacties centraler te monitoren. De Autoriteit Persoonsgegevens sprak begint dit jaar van een "onrechtmatige inmenging in de grondrechten van burgers". De privacywaakhond drukte de Tweede Kamer op het hart om het wetsvoorstel niet aan te nemen. Ook de Raad van State had zorgen over een eerdere versie van het voorstel, hoewel sindsdien aanpassingen zijn gedaan.

Deze week besluiten Kamerleden in commissies die over specifieke onderwerpen gaan (zoals financiën of justitie) welke onderwerpen zij controversieel willen verklaren. Volgende week dinsdag stemt de Tweede Kamer over alle onderwerpen die op de zogenoemde controversieellijst zijn gezet.

Meer uit Politiek

Drenthe roept op tot 'voortvarende' aanpak aardbevingsschade

GIETEN (ANP) - De provincie Drenthe en de gemeenten Aa en Hunze, Assen en Midden-Drenthe roepen op tot een "urgente en voortvarende aanpak" van schade door aardbevingen. Dat staat in een brief aan Jo-Annes de Bat, staatssecretaris van Klimaat en Groene Groei, waarover RTV Drenthe bericht.

7 uur geleden
Jetten roept De Vos op zich in te zetten tegen antisemitisme FVD

DEN HAAG (ANP) - Premier Rob Jetten heeft Forum voor Democratie-leider Lidewij de Vos opgeroepen zich in te zetten tegen antisemitisme binnen haar partij. "Ik doe een beroep op de partijleider, net zoals bij andere partijleiders, om aan het werk te gaan als er overduidelijk signalen zijn dat leden van je partij dingen doen of in het verleden deden die niet door de beugel kunnen."

1 dag geleden
Ook dit kabinet wil bekritiseerde terrorismewet blijvend maken

DEN HAAG (ANP) - Ook het kabinet-Jetten wil een bekritiseerde wet tegen terrorisme permanent maken. Er geldt nu een tijdelijke wet waarmee mensen bijvoorbeeld een meldplicht of contactverbod opgelegd kunnen krijgen, ook zonder dat zij strafrechtelijk zijn veroordeeld voor terrorisme. Als er niets gebeurt, vervalt die wet per 1 maart volgend jaar.

1 dag geleden
Gemeenten met lage opkomst bij verkiezingen: werk aan de winkel

DEN HAAG (ANP) - Gemeenten waar de opkomst het laagst was bij de gemeenteraadsverkiezingen, willen dit in de toekomst verbeteren. "Ondanks een kleine stijging ten opzichte van de vorige gemeenteraadsverkiezingen, is het jammer dat niet meer stemgerechtigden naar de stembus kwamen", zegt burgemeester Mark Buijs van Roosendaal. "Dat betekent: werk aan de winkel."

1 dag geleden
'Pechgeneratie' krijgt vanaf 2027 'tegemoetkoming' van 2000 euro

DEN HAAG (ANP) - De zogenoemde 'pechgeneratie' van studenten die geen basisbeurs meer kregen en moesten lenen, krijgt vanaf volgend jaar 2000 euro als "tegemoetkoming". Dat zei onderwijsminister Rianne Letschert (D66) na afloop van de ministerraad.

1 dag geleden
Boekholt schrapt wet die voorrang statushouders stopt

DEN HAAG (ANP) - Minister Elanor Boekholt-O'Sullivan (Volkshuisvesting, D66) trekt een wetsvoorstel in dat de voorrang voor statushouders voor een sociale huurwoning zou schrappen. De bewindsvrouw werkt aan een alternatieve wet, die pas in werking treedt als er genoeg mogelijkheden zijn om statushouders aan een huis te helpen, schrijft ze in een Kamerbrief.

1 dag geleden
De Vos, Van Baarle en Coenradie verkozen in Rotterdam

ROTTERDAM (ANP) - Tweede Kamerfractievoorzitters Lidewij de Vos van Forum voor Democratie en Stephan van Baarle van DENK zijn verkozen in de gemeenteraad van Rotterdam. Ze stonden als lijstduwer op de kandidatenlijst voor de gemeenteraadsverkiezingen, maar kregen genoeg voorkeursstemmen voor een zetel. Ook oud-staatssecretaris Ingrid Coenradie (Leefbaar Rotterdam) kan op die manier in de Rotterdamse raad komen.

1 dag geleden