Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Ook recordwinsten voor grote olieconcerns ExxonMobil en Chevron

Ook recordwinsten voor grote olieconcerns ExxonMobil en Chevron

IRVING/SAN RAMON (ANP/BLOOMBERG) - De grote Amerikaanse olie- en gasmaatschappijen ExxonMobil en Chevron hebben in het tweede kwartaal recordwinsten behaald dankzij de hoge energieprijzen. Daarmee volgen ze het voorbeeld van onder meer Shell en TotalEnergies, die eveneens records in de boeken zetten door de hoge olie- en brandstofprijzen.

De nettowinst van Exxon, het grootste olieconcern in de Verenigde Staten, bedroeg 17,9 miljard dollar, op een totale omzet van 115,7 miljard dollar. Daarmee ligt de winst meer dan drie keer zo hoog als een jaar eerder en werd het vorige record uit 2008 overtroffen. Om de aandeelhouders te laten delen in de hoge winsten is het bedrijf uit Texas bezig met een aandeleninkoopprogramma van 30 miljard dollar.

Bij Chevron ging het om een winst van 11,6 miljard dollar, een verviervoudiging ten opzichte van een jaar geleden. De omzet was 68,6 miljard dollar. Ook Chevron is bezig met een miljardeninkoop van eigen aandelen.

Kritiek

De oliebedrijven hebben kritiek gekregen van de Amerikaanse president Joe Biden dat ze te weinig zouden doen om de hoge brandstofprijzen aan de pomp aan te pakken en de olieproductie te verhogen. Biden zei dat ze miljardenwinsten boeken over de ruggen van de consument.

Topman Darren Woods van Exxon heeft gezegd dat in 2020 tijdens de coronapandemie juist miljardenverliezen werden geleden toen de olieprijzen kelderden en dat het bedrijf nu enorme investeringen doet om de productie en raffinagecapaciteit te vergroten. Topman Mike Wirth heeft vergelijkbare opmerkingen gemaakt. Exxon en Chevron zijn bijvoorbeeld bezig de olieproductie op te voeren in het olierijke schalieveld Permian Basin, dat grotendeels in het westen van Texas ligt.

Meer uit Financieel

Recordaantal nieuwe motorfietsen verkocht in Nederland dit jaar

BUNNIK (ANP) - De verkoop van nieuwe motorfietsen in Nederland is in de eerste negen maanden van dit jaar naar een record gestegen. Volgens brancheorganisaties BOVAG en RAI Vereniging en RDC werden sinds begin dit jaar 20.035 nieuwe motorfietsen geregistreerd. Dat is ruim 15 procent meer dan in dezelfde periode vorig jaar, toen het om 17.375 motorfietsen ging.

24 minuten geleden
Opnieuw minder nieuwbouwwoningen verkocht dan jaar eerder

DEN HAAG (ANP) - De verkoop van nieuwbouwwoningen is in het tweede kwartaal van dit jaar met ruim een tiende gedaald ten opzichte van dezelfde periode een jaar geleden. Het is het vierde kwartaal op rij dat minder nieuwbouwwoningen zijn verkocht. Het aantal verkochte bestaande woningen nam wel licht toe. Dat melden het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS), het Kadaster en Eurostat.

1 uur geleden
Totale studieschuld in Nederland voor het eerst gedaald

DEN HAAG (ANP) - De totale studieschuld van Nederlandse studenten en oud-studenten is voor het eerst gedaald. Dat meldt het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS) op basis van voorlopige cijfers. Begin 2026 bedroeg de totale studieschuld 28 miljard euro, een daling van 0,8 miljard euro vergeleken met het jaar ervoor.

1 uur geleden
ACM ziet slecht functionerende markt voor middelbareschoolboeken

DEN HAAG (ANP) - Middelbare scholieren moeten bij hun schoolboeken nog te vaak zowel een papieren als een digitale versie aanschaffen. De Autoriteit Consument & Markt (ACM), die onderzoek deed naar de niet goed werkende markt, vindt deze koppelverkoop een "maatschappelijk ongewenste verkoopstrategie" en roept uitgevers op hiermee te stoppen. Ook zijn de boeken nog te vaak wegwerpexemplaren. Het aanbod van herbruikbare leerboeken is volgens de ACM de laatste jaren gedaald naar "bijna nul".

1 uur geleden
AkzoNobel verkoopt verfactiviteiten in Azië voor 1,2 miljard euro

AMSTERDAM (ANP) - AkzoNobel verkoopt zijn activiteiten op het gebied van decoratieve verf in Zuidoost-Azië en Australië aan het Japanse Nippon Paint. Met de transactie is een bedrag van ongeveer 1,35 miljard dollar (1,2 miljard euro) gemoeid, meldt het concern.

6 uur geleden
De Hypotheker ziet meer alleenstaande huizenkopers

CAPELLE AAN DEN IJSSEL (ANP) - Alleenstaande kopers winnen terrein op de woningmarkt, ondanks de gestegen huizenprijzen en hogere hypotheekrentes. Hypotheekadviesketen De Hypotheker merkt dat het aantal hypotheekaanvragen van singles afgelopen kwartaal duidelijk in de lift zat, terwijl dat van stellen maar zeer licht toenam.

7 uur geleden
Recordaantal bezoekers bij Oktoberfest in München

MÜNCHEN (ANP/DPA) - Het Oktoberfest in München heeft dit jaar een recordaantal van 7,4 miljoen bezoekers getrokken, heeft de stad zondag bekendgemaakt. Daarmee werd het vorige record van 7,2 miljoen uit 2023 verbroken.

17 uur geleden