Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Ook provincie Utrecht biedt excuses aan voor slavernijverleden

Ook provincie Utrecht biedt excuses aan voor slavernijverleden

AMERSFOORT (ANP) - Ook de provincie Utrecht heeft excuses aangeboden voor het slavernijverleden. Commissaris van de Koning Hans Oosters deed dat vrijdag tijdens een herdenkingsbijeenkomst bij bedrijventerrein de Nieuwe Stad in Amersfoort.

Oosters bood zijn excuses aan aan onder anderen de tot slaaf gemaakte vrouwen Diana, Eva, Princes, Fortuna, Koffie en Madelon, die in 1791 werden ‘getaxeerd’ op een waarde van 0 gulden op de plantage Utrecht in Suriname. Die plantage was gekocht door de Provinciale Utrechtsche Geoctroyeerde Compagnie, die in Utrecht een suikerraffinaderij begon en investeerde in slavenschepen waarmee 1094 tot slaaf gemaakten werden vervoerd.

De commissaris erkende dat de provincie ook direct bij de slavenhandel was betrokken omdat Utrecht bestuursleden had bij de Verenigde Oost-Indische Compagnie en de West-Indische Compagnie. "Om zichzelf te verrijken ten koste van de vrijheid en levens van tot slaaf gemaakten aan de andere kant van de oceaan. Mensen als handelswaar die werden gezien als roerende goederen."

Meer aandacht

Oosters sprak over het "gruwelijke slavernijverleden" waarvan ook de provincie Utrecht heeft geprofiteerd. "Ik wil dit verleden onomwonden onder ogen zien en erkennen. De bestuurlijke banden tussen de provincie Utrecht en de koloniën, zowel in de Oost als in de West, waren talrijk, gelaagd en intensief. Koloniën die ons land een economische impuls gaven over de ruggen van duizenden tot slaaf gemaakten."

Utrecht wil nadrukkelijker aandacht gaan besteden aan het slavernijverleden, onder meer door te onderzoeken hoe dat nog doorwerkt in sociale onrechtvaardigheid en discriminatie.

Twee minuten stilte

Tijdens de bijeenkomst, waarbij ook nazaten van tot slaaf gemaakten aanwezig waren, werd twee minuten stilte gehouden en er werden kransen gelegd.

Meer uit Politiek

Palmen: toeslagenjongeren met schulden weten hulp niet te vinden

DEN HAAG (ANP) - Veel van de jongeren die door het toeslagenschandaal een studieschuld zijn aangegaan, zijn volgens demissionair staatssecretaris Sandra Palmen te helpen met bestaande regelingen. Die regelingen moeten "beter voor het voetlicht" worden gebracht, stelt de politica. Ze gaat niet mee in het pleidooi van kinder- en jeugdombudsmannen om de studieschuld van deze jongeren kwijt te schelden.

30 minuten geleden
Partijloze staatssecretaris Palmen vroeg om rugdekking in kabinet

DEN HAAG (ANP) - Sandra Palmen gaat verder als staatssecretaris van Toeslagen en wordt daarmee de enige partijloze bewindsvrouw van het nieuwe kabinet. Ze heeft de aanstaande premier Rob Jetten (D66) gevraagd of ze kan rekenen op rugdekking. Die stelde Palmen volgens haar gerust door te zeggen "dat dit kabinet zich gaat kenmerken door samenwerking en verbinding zoeken met alle partijen". Ze heeft "voor de zekerheid een nieuw koffiezetapparaat aangeschaft".

1 uur geleden
Rianne Letschert wordt minister van Onderwijs namens D66

DEN HAAG (ANP) - Voormalig informateur Rianne Letschert wordt minister van Onderwijs, Cultuur en Wetenschap namens D66, bevestigen Haagse bronnen na berichtgeving van RTL Nieuws. De naam van de voorzitter van het college van bestuur van de Universiteit Maastricht circuleert al langer. Daarnaast wordt Judith Tielen staatssecretaris op het ministerie, meldt haar partij de VVD.

3 uur geleden
VVD draagt bekende namen aan voor kabinetsposten

DEN HAAG (ANP) - De VVD draagt uitsluitend zittende bewindspersonen en Tweede Kamerleden aan voor een post in het nieuwe kabinet. Zo keert David van Weel terug als minister van Justitie en Veiligheid, de post die hij bekleedde voordat hij afgelopen zomer overstapte naar Buitenlandse Zaken.

3 uur geleden
Yeşilgöz wordt minister van Defensie en vicepremier

DEN HAAG (ANP) - VVD-leider Dilan Yeşilgöz verlaat de Kamerfractie van haar partij om minister van Defensie en vicepremier te worden in het nieuwe kabinet, meldt zij tegen de verzamelde pers in de Tweede Kamer. De huidige demissionaire defensieminister Ruben Brekelmans is in beeld als fractieleider. Maar het is volgens Yeşilgöz aan de fractie zelf om daarover te besluiten.

3 uur geleden
Van der Plas 'rotgeschrokken' omdat D66 landbouwminister levert

DEN HAAG (ANP) - Caroline van der Plas wordt er allerminst vrolijk van dat D66 de nieuwe minister van Landbouw levert. "Boeren zijn zich rotgeschrokken. En ik met hen", schrijft de BBB-leider op X. "De partij die veestapel wilde halveren en de grootste boerenprotesten in de historie ontketende."

4 uur geleden
Palmen (ex-NSC) blijft als staatssecretaris Herstel Toeslagen

DEN HAAG (ANP) - Voormalig NSC'er Sandra Palmen blijft ook in het nieuwe kabinet als staatssecretaris belast met het toeslagenherstel. Dat heeft D66-leider en beoogd premier Rob Jetten bevestigd. De hersteloperatie voor gedupeerden van het schandaal rond de kinderopvangtoeslag wordt naar verwachting eind volgend jaar afgerond.

6 uur geleden