Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Ook pgb-zorgverlener kan voortaan aanspraak maken op WW-uitkering

Ook pgb-zorgverlener kan voortaan aanspraak maken op WW-uitkering

UTRECHT (ANP) - Een vrouw die betaald werd vanuit het persoonsgebonden budget (pgb) voor het verrichten van huishoudelijke hulp, maar minder dan vier dagen per week werkte, is toch verzekerd voor de Werkloosheidswet (WW). Het uitsluiten van deze groep werkers "levert namelijk indirecte discriminatie van vrouwen op", meldt de Centrale Raad van Beroep.

"Deze uitspraak heeft grote gevolgen voor de tienduizenden pgb-zorgverleners die nu geen sociaal vangnet hebben", stelt de raad. "Zij kunnen voortaan aanspraak maken op een WW-uitkering en andere socialezekerheidsregelingen."

Een persoonsgebonden budget (pgb) is een geldbedrag voor iemand die bijvoorbeeld door ziekte of een beperking zorg nodig heeft. Die persoon kan zelf zorg of ondersteuning inkopen van het budget.

Oordeel raad

De zaak waarover de raad nu uitspraak heeft gedaan draaide om een vrouw die via het pgb huishoudelijke hulp verleende. Toen zij werkloos werd, wees het UWV haar aanvraag voor een werkloosheidsuitkering af. Dat zou komen omdat een persoonlijk dienstverlener - dus iemand die voor een particulier zorg verleent of helpt in het huishouden - die minder dan vier dagen per week werkt onder een uitzonderingsregel zou vallen.

Maar de raad vindt dat die uitzondering niet toegepast mag worden op de dienstverlener die vanuit het pgb wordt betaald. "Uit statistische gegevens blijkt dat verhoudingsgewijs veel meer vrouwen dan mannen door de uitzonderingsbepaling worden benadeeld", stelt de raad. Dat mag alleen als de uitzonderingsbepaling "objectief gerechtvaardigd" is, maar dat gaat volgens de raad in dit geval niet op.

De raad oordeelt dat "de betrokken pgb-dienstverlener recht krijgt op een WW-uitkering. Het UWV moet hierover een nieuwe beslissing nemen."

Gevolgen uitspraak

Vrouwenrechtenorganisatie Bureau Clara Wichmann stond de vrouw bij. Volgens het bureau vallen ongeveer 30.000 mensen die werken voor particulieren en betaald worden uit een pgb onder de uitzonderingsregel. Als gevolg van deze gang van zaken "worden de kosten voor zorgverlening en sociale zekerheid neergelegd bij de hoofdzakelijk vrouwelijke werknemers in deze sector", zegt jurist Marlies Vegter van Bureau Clara Wichmann. "Wij zijn blij dat de rechter heeft geoordeeld dat aan deze vorm van discriminatie een einde moet worden gemaakt."

Volgens het bureau heeft de uitspraak geen gevolgen voor huishoudelijke werkers die niet op basis van een pgb hulp verlenen. De organisatie roept het kabinet op de Regeling dienstverlening aan huis, waar de uitzonderingsregel onder valt, helemaal af te schaffen.

Meer uit Binnenland

Een van de zieke bemanningsleden cruiseschip is Nederlander

PRAIA (ANP) - Een van de twee zieke bemanningsleden aan boord van het Nederlandse cruiseschip Hondius is een Nederlander, meldt Oceanwide Expeditions via een communicatiebureau. Of de zieke het hantavirus heeft, is niet bekend.

2 minuten geleden
Luchtalarm op meerdere plekken afgegaan ondanks 4 mei

DEN HAAG (ANP) - Op meerdere plekken in Nederland heeft maandag om 12.00 uur 4 mei het luchtalarm geklonken. Onder andere in de regio Rijnmond was dat het geval, hoorde een ANP-verslaggever. Volgens de Rijksoverheid mag het alarm op 4 mei nooit getest worden.

51 minuten geleden
Kaapverdië bereidt eventuele medische evacuatie cruiseschip voor

PRAIA (ANP/RTR) - De gezondheidsautoriteiten van Kaapverdië treffen voorbereidingen voor een eventuele medische evacuatie van passagiers van het cruiseschip MV Hondius. Dat schip ligt voor de kust van Kaapverdië, maar mag niet aanmeren in de haven van Praia vanwege mogelijke hantavirusbesmettingen, bevestigt de overheidsinstantie die verantwoordelijk is voor de volksgezondheid.

54 minuten geleden
Advocaat: verdachte ontkent voorbereiden aanslag op prinsessen

DEN HAAG (ANP) - De 33-jarige man die wordt verdacht van het voorbereiden van een aanslag op prinses Amalia en prinses Alexia ontkent volgens zijn advocaat "met klem" dat hij de prinsessen zou willen doden. Dat zei zijn advocaat maandag in de rechtbank in Den Haag tijdens de eerste inleidende zitting in de zaak tegen Anne Romke van der H. uit het Groningse Uithuizen.

1 uur geleden
Taghi blijft ondanks verlengde zoektocht zonder advocaat

DEN HAAG (ANP) - Een hernieuwde poging om advocaten te vinden voor Ridouan Taghi (48) is niet geslaagd, meldt het dekenberaad maandag. De hoofdverdachte in het grote liquidatieproces zit daarom nog altijd zonder verdediging. Dat is al zo sinds de aanhouding van zijn voormalige raadsman Vito Shukrula meer dan een jaar geleden.

1 uur geleden
Nederlands cruiseschip met zieken mag niet aanmeren in Kaapverdië

PRAIA (ANP) - Opvarenden van het Nederlandse cruiseschip MV Hondius mogen niet aan land in Kaapverdië. Dat meldt de BBC op gezag van lokale media en autoriteiten. Drie passagiers van dat schip zijn onlangs overleden nadat ze ziek waren geworden aan boord, onder wie twee Nederlanders. Een 69-jarige Brit ligt nog op de intensive care. Sinds het incident ligt het schip nabij de Kaapverdische hoofdstad Praia, waar passagiers dus niet van boord mogen, volgens de BBC om de lokale bevolking te beschermen.

2 uur geleden
Politie zoekt drie verdachten voor bekladding Nationaal Monument

AMSTERDAM (ANP) - De politie verdenkt drie mensen ervan betrokken te zijn bij de bekladding van het Nationaal Monument op de Dam in Amsterdam. Rond 04.30 uur is het monument besmeurd met een rode substantie. Schoonmaakploegen zijn al uren bezig de bekladding te verwijderen. Later op de dag wordt op de Dam de Nationale Herdenking gehouden.

2 uur geleden