Ook Oostenrijk en Japan schorsen betalingen aan UNRWA
WENEN (ANP/DPA/RTR) - Ook Japan en Oostenrijk stoppen voorlopig met betalingen aan de hulporganisatie van de VN voor Palestijnse vluchtelingen, de UNRWA. Aanleiding zijn de Israëlische beschuldigingen dat medewerkers van de UNRWA betrokken waren bij de bloedige aanvallen door de beweging Hamas op 7 oktober op Israëlisch grondgebied rond de Gazastrook.
Israël beweert onder meer dat medewerkers van de organisatie betrokken waren bij de aanvallen, de dood van Israëli's en bij een gijzeling, berichtte de Amerikaanse krant The New York Times. De UNRWA doet onderzoek naar de vermeende betrokkenheid van de medewerkers.
Israël kwam afgelopen week met de beschuldigingen, op de dag dat het Internationaal Gerechtshof in Den Haag een klacht van Zuid-Afrika tegen Israël over genocide in de Gazastrook behandelde. Het gaat om twaalf van de circa 30.000 mensen die voor de UNRWA werken. De organisatie heeft het contract met negen medewerkers opgezegd en moet nog twee mensen identificeren. Een persoon is overleden.
Een reeks westerse landen, inclusief Nederland, heeft de betalingen aan de VN-organisatie voorlopig stopgezet. De Palestijnse premier Mohammad Shtayyeh heeft die landen opgeroepen dat niet te doen. Het gaat om naar schatting bijna driekwart van de inkomsten van de organisatie. Die is al sinds de jaren veertig de levensbron van circa 1,7 miljoen Palestijnse vluchtelingen in de Gazastrook alleen al. Die vluchtelingen of hun nageslacht komen uit de gebieden waar de staat Israël is gevestigd. Velen zijn destijds naar de Gazastrook verdreven, waar ze van de VN humanitaire hulp krijgen.
Meer uit Buitenland
CRANS-MONTANA (ANP) - De Zwitserse wintersportplaats Crans-Montana blijft na de dodelijke brand van nieuwjaarsnacht grotendeels open voor vakantievierders, aldus het lokale toerismekantoor. Dat herhaalt ook de oproep tot voorzichtigheid om onnodige druk op de ziekenhuizen te voorkomen.
18 minuten geledenKYIV (ANP/RTR) - De Oekraïense president Volodymyr Zelensky heeft een nieuwe stafchef aangesteld. Het gaat om Kyrylo Boedanov, hoofd van de inlichtingendienst. Afgelopen november stapte voormalig stafchef Andri Jermak op na een groot corruptieschandaal in de energiesector.
1 uur geledenVATICAANSTAD (ANP/AFP) - Paus Leo XIV heeft gebeden voor de slachtoffers van de nieuwjaarsbrand in Zwitserland en betuigde zijn "medeleven en solidariteit" aan hun families. Dat meldt het Vaticaan.
2 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR) - Als Iran vreedzame demonstranten neerschiet en "op gewelddadige wijze vermoordt", zullen de Verenigde Staten hen te hulp schieten, schrijft de Amerikaanse president Donald Trump op zijn Truth Social. "We staan paraat en zijn klaar om in actie te komen."
5 uur geledenCRANS-MONTANA/LAUSANNE (ANP/DPA) - Ongeveer 13 volwassenen en 8 minderjarigen onder de slachtoffers van de brand in het Zwitserse Crans-Montana hebben brandwonden over meer dan 60 procent van hun lichaam, heeft een arts van de universiteitskliniek in Lausanne, waar ze zijn opgenomen, tegen de Zwitserse zender RTS gezegd.
9 uur geledenWASHINGTON (ANP) - Militaire oefeningen van China rond Taiwan hebben "onnodig" de spanningen verhoogd, zegt woordvoerder Tommy Pigott van het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken. Hij verzoekt China om op te houden met de militaire druk.
10 uur geledenCARACAS (ANP) - De Venezolaanse president Nicolás Maduro is "klaar" om met de Verenigde Staten te praten over de strijd tegen drugs en over olie. Dat heeft hij gezegd in een interview met het televisiestation VTV, dat donderdag werd uitgezonden.
12 uur geleden