Ook Oostenrijk en Japan schorsen betalingen aan UNRWA
WENEN (ANP/DPA/RTR) - Ook Japan en Oostenrijk stoppen voorlopig met betalingen aan de hulporganisatie van de VN voor Palestijnse vluchtelingen, de UNRWA. Aanleiding zijn de Israëlische beschuldigingen dat medewerkers van de UNRWA betrokken waren bij de bloedige aanvallen door de beweging Hamas op 7 oktober op Israëlisch grondgebied rond de Gazastrook.
Israël beweert onder meer dat medewerkers van de organisatie betrokken waren bij de aanvallen, de dood van Israëli's en bij een gijzeling, berichtte de Amerikaanse krant The New York Times. De UNRWA doet onderzoek naar de vermeende betrokkenheid van de medewerkers.
Israël kwam afgelopen week met de beschuldigingen, op de dag dat het Internationaal Gerechtshof in Den Haag een klacht van Zuid-Afrika tegen Israël over genocide in de Gazastrook behandelde. Het gaat om twaalf van de circa 30.000 mensen die voor de UNRWA werken. De organisatie heeft het contract met negen medewerkers opgezegd en moet nog twee mensen identificeren. Een persoon is overleden.
Een reeks westerse landen, inclusief Nederland, heeft de betalingen aan de VN-organisatie voorlopig stopgezet. De Palestijnse premier Mohammad Shtayyeh heeft die landen opgeroepen dat niet te doen. Het gaat om naar schatting bijna driekwart van de inkomsten van de organisatie. Die is al sinds de jaren veertig de levensbron van circa 1,7 miljoen Palestijnse vluchtelingen in de Gazastrook alleen al. Die vluchtelingen of hun nageslacht komen uit de gebieden waar de staat Israël is gevestigd. Velen zijn destijds naar de Gazastrook verdreven, waar ze van de VN humanitaire hulp krijgen.
Meer uit Buitenland
GENÈVE (ANP) - De gesprekken in Genève om een eind te maken aan de oorlog tussen Rusland en Oekraïne "boeken goede vooruitgang", verklaarde de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken Marco Rubio zondag in een persconferentie. Volgens hem gaat het om "waarschijnlijk de beste bijeenkomst" tot nu toe. In Genève bespreken vertegenwoordigers van de VS, Oekraïne en Europese bondgenoten het Amerikaanse 28-puntenplan.
58 minuten geledenBEIROET (ANP/AFP/DPA) - De Libanese president Joseph Aoun heeft de internationale gemeenschap opgeroepen krachtig in te grijpen en de Israëlische aanvallen op het land en zijn bevolking te stoppen. Aanleiding voor Aouns verklaring was een dodelijke Israëlische luchtaanval op de zuidelijke buitenwijken van Beiroet eerder op zondag.
1 uur geledenJOHANNESBURG (ANP/AFP) - De Braziliaanse president Luiz Inácio Lula da Silva is "erg bezorgd" over de toename van het aantal Amerikaanse militairen bij Venezuela en is van plan dit met president Donald Trump te bespreken. Dat verklaarde hij na de G20-top in Zuid-Afrika.
1 uur geledenABUJA (ANP/AFP) - Van de meer dan driehonderd scholieren van een katholieke school in Nigeria die vrijdag zijn ontvoerd, zijn er vijftig ontsnapt, meldt een christelijke organisatie (CAN) in het land. Zij zijn weer herenigd met hun ouders. In totaal werden 303 leerlingen en twaalf leraren van de school meegenomen, waarmee het een van de grootste ontvoeringen in Nigeria is.
4 uur geledenBEIROET (ANP/AFP/RTR) - Israël heeft een aanval uitgevoerd op de stafchef van Hezbollah in de Libanese hoofdstad Beiroet, meldt het kantoor van premier Benjamin Netanyahu. Dat verklaart dat het doelwit "de opbouw en herbewapening van de terroristische organisatie leidde".
4 uur geledenJOHANNESBURG (ANP/AFP) - De Duitse bondskanselier Friedrich Merz is sceptisch of er vóór donderdag een akkoord kan worden bereikt over het 28-puntenplan voor een einde aan de oorlog tussen Oekraïne en Rusland. De Amerikaanse president Donald Trump kwam met deze deadline.
4 uur geledenBRUSSEL (ANP) - De grenzen van Oekraïne kunnen niet met geweld worden gewijzigd en de Oekraïense krijgsmacht mag niet zodanig worden beperkt dat het land kwetsbaar wordt voor een toekomstige aanval, stelt Europese Commissievoorzitter Ursula von der Leyen. Ze vindt ook dat de Europese Unie een centrale rol moet spelen in een vredesakkoord voor Oekraïne.
6 uur geleden