Ook nieuwe regering Polen wil Duitse schadevergoeding om WO II
WARSCHAU/BERLIJN (ANP) - De nieuwe Poolse minister van Buitenlandse Zaken, Radoslaw Sikorski, heeft dinsdag opgeroepen tot "financiële compensaties" van Berlijn voor de wreedheden die de nazi's tijdens de Tweede Wereldoorlog hebben begaan. Ook de vorige Poolse regering heeft daartoe al opgeroepen, onder meer in september 2022. Duitsland reageerde destijds afwijzend. Het meent dat Polen in 1953 afstand heeft gedaan van herstelbetalingen, en in de jaren daarna dat standpunt verschillende keren heeft bevestigd.
Tijdens zijn eerste bezoek in Berlijn als minister kreeg Sikorski vragen over de herstelbetalingen die de vorige Poolse regering van Berlijn verlangde. "Wat Duitsland tijdens de Tweede Wereldoorlog in Polen gedaan heeft, was vreselijk en wreed", zei Sikorski in een tv-interview met Welt TV. Volgens hem zou het nuttig zijn als Duitsland "een creatieve manier zou vinden om dit lijden uit te drukken, om spijt te betuigen en iets te betekenen voor de mensen die deze periode hebben doorstaan", zei hij. En: "Deze ethische reflectie zou vervolgens in een financiële compensatie moeten worden vertaald."
Hoe hoog die compensatie moet zijn, zei Sikorski niet. Dat deed de vorige, nationalistische Poolse regering onder leiding van de PiS-regering wel: ze vroeg 300 miljard euro van Berlijn. Dat is slechts een fractie van wat volgens Warschau de werkelijke schade was: 1,3 biljoen euro, zo liet PiS-voorzitter Jarosław Kaczynski in september 2022 weten.
Tijdens de Tweede Wereldoorlog kwamen naar schatting 6 miljoen Polen om het leven, onder wie 3 miljoen Poolse Joden.
Meer uit Buitenland
LONDEN (ANP) - De Britse en Noorse marine gaan samen een vloot vormen om de toegang tot de Noordzee te bewaken tegen Russische onderzeeboten. De wateren tussen Groenland, IJsland en Schotland zijn cruciaal voor de aanvoer van Amerikaanse versterkingen en er liggen belangrijke verbindingskabels en pijpleidingen.
15 minuten geledenKHERSON (ANP/RTR) - Een warmte- en elektriciteitscentrale in de Oekraïense stad Kherson kan geen energie leveren door Russische aanvallen. Daardoor zitten circa 40.500 mensen zonder verwarming, meldt de lokale overheid.
39 minuten geledenNEW DELHI (ANP/AFP) - De Indiase Sarwagya Singh Kushwaha is met drie jaar, zeven maanden en twintig dagen de jongste schaakspeler ooit om een FIDE-score te krijgen. Die telling geeft de sterkte van schaakspelers aan. Om een score te krijgen, moet een schaakspeler minstens één speler verslaan die al een FIDE-score heeft.
54 minuten geledenNEW DELHI (ANP) - India gaat een Russische kernonderzeeër huren. De opkomende Aziatische grootmacht betaalt omgerekend zo'n 1,7 miljard euro voor de onderzeeboot, waarmee de marine kan oefenen totdat eigen kernonderzeeërs klaar zijn, zeggen ingewijden tegen persbureau Bloomberg.
1 uur geledenMOSKOU/NEW DELHI (ANP/RTR) - President Vladimir Poetin heeft voor zijn vertrek voor een staatsbezoek aan India gezegd dat het gesprek met de Amerikaanse gezanten Steve Witkoff en Jared Kushner vruchtbaar was. Hij zei dat de Amerikaanse regering een puntenplan nu heeft verdeeld in vier pakketten die afzonderlijk zullen worden behandeld, meldden Russische media.
2 uur geledenBANGKOK (ANP/DPA) - In Thailand is het na decennia weer mogelijk om in de middag alcohol te kopen. Sinds 1972 was dat tussen 14.00 en 17.00 uur niet mogelijk, omdat de militaire junta de middagverkoop destijds verbood. In een poging het eindejaarstoerisme een stimulans te geven, begint Thailand nu een proef van een halfjaar. Na afloop van die 180 dagen wordt gekeken naar de effecten van de maatregel.
3 uur geledenTEL AVIV (ANP/RTR) - Israël heeft de stoffelijke resten van de gijzelaar die het woensdag van Hamas heeft ontvangen geïdentificeerd als de Thaise staatsburger Sudthisak Rinthalak, aldus het kantoor van premier Benjamin Netanyahu.
5 uur geleden