Ook nieuwe regering Polen wil Duitse schadevergoeding om WO II
WARSCHAU/BERLIJN (ANP) - De nieuwe Poolse minister van Buitenlandse Zaken, Radoslaw Sikorski, heeft dinsdag opgeroepen tot "financiële compensaties" van Berlijn voor de wreedheden die de nazi's tijdens de Tweede Wereldoorlog hebben begaan. Ook de vorige Poolse regering heeft daartoe al opgeroepen, onder meer in september 2022. Duitsland reageerde destijds afwijzend. Het meent dat Polen in 1953 afstand heeft gedaan van herstelbetalingen, en in de jaren daarna dat standpunt verschillende keren heeft bevestigd.
Tijdens zijn eerste bezoek in Berlijn als minister kreeg Sikorski vragen over de herstelbetalingen die de vorige Poolse regering van Berlijn verlangde. "Wat Duitsland tijdens de Tweede Wereldoorlog in Polen gedaan heeft, was vreselijk en wreed", zei Sikorski in een tv-interview met Welt TV. Volgens hem zou het nuttig zijn als Duitsland "een creatieve manier zou vinden om dit lijden uit te drukken, om spijt te betuigen en iets te betekenen voor de mensen die deze periode hebben doorstaan", zei hij. En: "Deze ethische reflectie zou vervolgens in een financiële compensatie moeten worden vertaald."
Hoe hoog die compensatie moet zijn, zei Sikorski niet. Dat deed de vorige, nationalistische Poolse regering onder leiding van de PiS-regering wel: ze vroeg 300 miljard euro van Berlijn. Dat is slechts een fractie van wat volgens Warschau de werkelijke schade was: 1,3 biljoen euro, zo liet PiS-voorzitter Jarosław Kaczynski in september 2022 weten.
Tijdens de Tweede Wereldoorlog kwamen naar schatting 6 miljoen Polen om het leven, onder wie 3 miljoen Poolse Joden.
Meer uit Buitenland
PARIJS (ANP/AFP) - Drie offpiste-skiërs zijn zondag omgekomen door lawines in de Franse Alpen, een dag nadat drie mannen al waren overleden tijdens het skiën buiten de piste. De Franse weerdienst Météo-France wijst al sinds vrijdag op een verhoogd lawinerisico in vrijwel alle Alpenketens en raadt offpiste-skiën ten zeerste af.
46 minuten geledenGAZA-STAD (ANP/RTR) - Israël heeft minstens drie Palestijnen gedood bij twee afzonderlijke incidenten in de Gazastrook, meldden lokale gezondheidsautoriteiten. Sinds in oktober een wapenstilstand werd gesloten in het Palestijnse gebied, zijn meer dan 440 Palestijnen gedood, evenals drie Israëlische soldaten.
1 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR) - Het Amerikaanse ministerie van Binnenlandse Veiligheid stuurt honderden extra agenten naar de Amerikaanse staat Minnesota. De inzet komt een dag nadat tienduizenden mensen door de stad Minneapolis in Minnesota marcheerden om te protesteren tegen het doodschieten van een vrouw door een agent van de immigratiedienst ICE.
1 uur geledenHAVANA (ANP) - "Cuba bereidt zich voor en staat klaar om het vaderland tot de laatste druppel bloed te verdedigen." Dat schreef de Cubaanse president Miguel Díaz-Canel op X.
1 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR) - Het dodental door de jongste protesten in Iran tegen het streng islamitische regime en de slechte economische omstandigheden stijgt snel en is al ruim vijfhonderd. Dat meldt HRANA, een in de Verenigde Staten gevestigde organisatie die zich bezighoudt met de mensenrechten in Iran. Inmiddels zouden na twee weken onrust 490 betogers en 48 veiligheidsfunctionarissen om het leven zijn gekomen. Ook zouden ruim 10.000 mensen zijn gearresteerd.
2 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR/AFP) - Het dodental door de jongste protesten in Iran tegen het regime en de slechte economische situatie is opgelopen tot 466. Dat meldt HRANA, een in de Verenigde Staten gevestigde organisatie die zich bezighoudt met de mensenrechten in Iran.
4 uur geledenKYIV (ANP) - Het Oekraïense leger meldt dat drie booreilanden in de Kaspische Zee zijn aangevallen die eigendom zijn van het Russische oliebedrijf Lukoil. De getroffen platforms worden gebruikt om het Russische bezettingsleger te ondersteunen, aldus Oekraïne.
5 uur geleden