Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Ook nieuwe regering Polen wil Duitse schadevergoeding om WO II

Ook nieuwe regering Polen wil Duitse schadevergoeding om WO II

WARSCHAU/BERLIJN (ANP) - De nieuwe Poolse minister van Buitenlandse Zaken, Radoslaw Sikorski, heeft dinsdag opgeroepen tot "financiële compensaties" van Berlijn voor de wreedheden die de nazi's tijdens de Tweede Wereldoorlog hebben begaan. Ook de vorige Poolse regering heeft daartoe al opgeroepen, onder meer in september 2022. Duitsland reageerde destijds afwijzend. Het meent dat Polen in 1953 afstand heeft gedaan van herstelbetalingen, en in de jaren daarna dat standpunt verschillende keren heeft bevestigd.

Tijdens zijn eerste bezoek in Berlijn als minister kreeg Sikorski vragen over de herstelbetalingen die de vorige Poolse regering van Berlijn verlangde. "Wat Duitsland tijdens de Tweede Wereldoorlog in Polen gedaan heeft, was vreselijk en wreed", zei Sikorski in een tv-interview met Welt TV. Volgens hem zou het nuttig zijn als Duitsland "een creatieve manier zou vinden om dit lijden uit te drukken, om spijt te betuigen en iets te betekenen voor de mensen die deze periode hebben doorstaan", zei hij. En: "Deze ethische reflectie zou vervolgens in een financiële compensatie moeten worden vertaald."

Hoe hoog die compensatie moet zijn, zei Sikorski niet. Dat deed de vorige, nationalistische Poolse regering onder leiding van de PiS-regering wel: ze vroeg 300 miljard euro van Berlijn. Dat is slechts een fractie van wat volgens Warschau de werkelijke schade was: 1,3 biljoen euro, zo liet PiS-voorzitter Jarosław Kaczynski in september 2022 weten.

Tijdens de Tweede Wereldoorlog kwamen naar schatting 6 miljoen Polen om het leven, onder wie 3 miljoen Poolse Joden.

Meer uit Buitenland

Israël voert nieuwe aanvallen uit op zuiden en oosten van Libanon

BEIROET (ANP/AFP) - Israël heeft in de nacht van maandag op dinsdag opnieuw Libanon aangevallen, melden Libanese staatsmedia. Het gaat om luchtaanvallen in het zuiden en oosten van Libanon.

39 minuten geleden
VS en Iran wisselen dreigementen over olie uit

TEHERAN (ANP) - De Amerikaanse president Donald Trump herhaalde tijdens een persconferentie op zijn golfclub in Doral wat hij eerder die dag tegen CBS News zei: dat de oorlog met Iran "snel voorbij" zal zijn. De Iraanse Revolutionaire Garde reageerde daarop dat zij het einde van de oorlog zullen bepalen.

1 uur geleden
Luide explosie in Teheran, Israël kondigt golf luchtaanvallen aan

TEHERAN (ANP) - Even na middernacht werd een luide explosie in de Iraanse hoofdstad Teheran gehoord. Zeven journalisten van persbureau AFP maakten verspreid over de stad melding van dezelfde explosie, die kilometers verderop gevoeld werd. Op hetzelfde moment was een overvliegend vliegtuig te horen.

4 uur geleden
Trump schort oliesancties op om toevoer veilig te stellen

DORAL (ANP) - De Verenigde Staten zullen bepaalde oliesancties opschorten vanwege de onrust op de markten. Dat maakte de Amerikaanse president Donald Trump maandag bekend bij een persconferentie op zijn golfclub in Doral in de staat Florida.

6 uur geleden
Erdogan belt met Iraanse president na onderschepte raket

ANKARA (ANP/AFP/RTR) - De Turkse president Recep Tayyip Erdogan heeft met zijn Iraanse ambtgenoot Masoud Pezeshkian gebeld over de raket die maandag werd neergehaald bij Turkije. Erdogan zei hem dat schendingen van het Turkse luchtruim "ongerechtvaardigd" zijn en dat de Iraanse aanvallen op landen in de regio niemand ten goede komen.

8 uur geleden
Israël telde vorige week meer aanvallen uit Libanon dan uit Iran

JERUZALEM (ANP) - Israël is de afgelopen week vaker aangevallen vanuit Libanon dan uit Iran. Dat meldde de Israëlische minister van Buitenlandse Zaken Gideon Saar op X, na een gesprek met Jeanine Hennis, de speciale VN-coördinator voor Libanon.

8 uur geleden
Poetin en Trump bellen over Iran en Oekraïne

MOSKOU (ANP/AFP) - De Russische president Vladimir Poetin heeft met zijn Amerikaanse ambtgenoot Donald Trump gebeld, meldt het Kremlin. Ze hebben het zowel over Oekraïne als de oorlog in het Midden-Oosten gehad.

9 uur geleden