Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Ook nieuwe regering Polen wil Duitse schadevergoeding om WO II

Ook nieuwe regering Polen wil Duitse schadevergoeding om WO II

WARSCHAU/BERLIJN (ANP) - De nieuwe Poolse minister van Buitenlandse Zaken, Radoslaw Sikorski, heeft dinsdag opgeroepen tot "financiële compensaties" van Berlijn voor de wreedheden die de nazi's tijdens de Tweede Wereldoorlog hebben begaan. Ook de vorige Poolse regering heeft daartoe al opgeroepen, onder meer in september 2022. Duitsland reageerde destijds afwijzend. Het meent dat Polen in 1953 afstand heeft gedaan van herstelbetalingen, en in de jaren daarna dat standpunt verschillende keren heeft bevestigd.

Tijdens zijn eerste bezoek in Berlijn als minister kreeg Sikorski vragen over de herstelbetalingen die de vorige Poolse regering van Berlijn verlangde. "Wat Duitsland tijdens de Tweede Wereldoorlog in Polen gedaan heeft, was vreselijk en wreed", zei Sikorski in een tv-interview met Welt TV. Volgens hem zou het nuttig zijn als Duitsland "een creatieve manier zou vinden om dit lijden uit te drukken, om spijt te betuigen en iets te betekenen voor de mensen die deze periode hebben doorstaan", zei hij. En: "Deze ethische reflectie zou vervolgens in een financiële compensatie moeten worden vertaald."

Hoe hoog die compensatie moet zijn, zei Sikorski niet. Dat deed de vorige, nationalistische Poolse regering onder leiding van de PiS-regering wel: ze vroeg 300 miljard euro van Berlijn. Dat is slechts een fractie van wat volgens Warschau de werkelijke schade was: 1,3 biljoen euro, zo liet PiS-voorzitter Jarosław Kaczynski in september 2022 weten.

Tijdens de Tweede Wereldoorlog kwamen naar schatting 6 miljoen Polen om het leven, onder wie 3 miljoen Poolse Joden.

Meer uit Buitenland

Amerikaanse journalist aangeklaagd om ICE-protest Minnesota

ST. PAUL (ANP/AFP) - De Amerikaanse journalist Don Lemon, die donderdagavond werd opgepakt vanwege betrokkenheid bij een anti-ICE-protest in Minnesota, wordt aangeklaagd voor het schenden van burgerrechten. De bekende oud-presentator van CNN werd opgepakt voor het verhinderen van een kerkdienst. Lemon was daar naar eigen zeggen om verslag te doen van een protest tegen immigratiedienst ICE.

20 minuten geleden
CNN: Elon Musk wilde Epstein-eiland bezoeken

WASHINGTON (ANP) - Techmiljardair Elon Musk probeerde eind 2013 een trip naar "het eiland" van zedendelinquent Jeffrey Epstein te regelen. Dat meldt CNN op basis van nieuwe documenten die vrijdag werden vrijgegeven. Daarin zit een mail van Musk, die vraagt wanneer het een goed moment is om een van de eilanden te bezoeken. Musk zei eerder juist dat hij een uitnodiging had geweigerd.

53 minuten geleden
Actrice Catherine O'Hara op 71-jarige leeftijd overleden

WASHINGTON (ANP) - Actrice Catherine O'Hara, bekend van onder andere Home Alone, is op 71-jarige leeftijd overleden. Dat bevestigt haar manager aan vakblad Variety.

2 uur geleden
Syrië wil kampen met IS-vluchtelingen permanent sluiten

DAMASCUS (ANP/RTR) - De Syrische regering wil de twee vluchtelingenkampen waar duizenden mensen vastzitten die banden hebben met terreurbeweging Islamitische Staat (IS) permanent sluiten, meldt een regeringsfunctionaris.

2 uur geleden
Russische onderhandelaar zaterdag naar Miami voor overleg

WASHINGTON (ANP/RTR) - De Russische topdiplomaat Kirill Dmitriev reist zaterdag af naar Miami voor overleg met de VS. Dat meldt persbureau Reuters op basis van ingewijden. Zowel het Kremlin als de VS hebben de afspraak nog niet bevestigd.

2 uur geleden
Trump: Iran bereid om 'deal' te sluiten

WASHINGTON (ANP/AFP) - Iran is bereid "een deal" te sluiten met de VS. Volgens president Trump zou Iran op die manier willen ontkomen aan een militaire escalatie met de VS, die een grote militaire aanwezigheid hebben opgebouwd in wateren nabij Iran. Hij wilde verder niet ingaan op vragen van journalisten over de deadline die hij Iran heeft gesteld om tot een deal te komen. "Alleen zij weten dat."

3 uur geleden
Geen doodstraf voor verdachte moord verzekeringsbaas VS

NEW YORK (ANP/AFP/RTR) - Luigi Mangione, die in de VS wordt verdacht van de moord op de topman van zorgverzekeraar UnitedHealthcare, kan geen doodstraf meer krijgen. Een rechter heeft twee van de vier federale aanklachten tegen hem verworpen, waaronder die voor moord. Daarvoor kon de doodstraf worden opgelegd.

4 uur geleden