Ook nieuwe regering Polen wil Duitse schadevergoeding om WO II
WARSCHAU/BERLIJN (ANP) - De nieuwe Poolse minister van Buitenlandse Zaken, Radoslaw Sikorski, heeft dinsdag opgeroepen tot "financiële compensaties" van Berlijn voor de wreedheden die de nazi's tijdens de Tweede Wereldoorlog hebben begaan. Ook de vorige Poolse regering heeft daartoe al opgeroepen, onder meer in september 2022. Duitsland reageerde destijds afwijzend. Het meent dat Polen in 1953 afstand heeft gedaan van herstelbetalingen, en in de jaren daarna dat standpunt verschillende keren heeft bevestigd.
Tijdens zijn eerste bezoek in Berlijn als minister kreeg Sikorski vragen over de herstelbetalingen die de vorige Poolse regering van Berlijn verlangde. "Wat Duitsland tijdens de Tweede Wereldoorlog in Polen gedaan heeft, was vreselijk en wreed", zei Sikorski in een tv-interview met Welt TV. Volgens hem zou het nuttig zijn als Duitsland "een creatieve manier zou vinden om dit lijden uit te drukken, om spijt te betuigen en iets te betekenen voor de mensen die deze periode hebben doorstaan", zei hij. En: "Deze ethische reflectie zou vervolgens in een financiële compensatie moeten worden vertaald."
Hoe hoog die compensatie moet zijn, zei Sikorski niet. Dat deed de vorige, nationalistische Poolse regering onder leiding van de PiS-regering wel: ze vroeg 300 miljard euro van Berlijn. Dat is slechts een fractie van wat volgens Warschau de werkelijke schade was: 1,3 biljoen euro, zo liet PiS-voorzitter Jarosław Kaczynski in september 2022 weten.
Tijdens de Tweede Wereldoorlog kwamen naar schatting 6 miljoen Polen om het leven, onder wie 3 miljoen Poolse Joden.
Meer uit Buitenland
MOSKOU (ANP/RTR) - Rusland heeft duizend omgekomen Oekraïense militairen overgeleverd aan Kyiv. Dat meldt de Russische staatstelevisiezender Russia Today. In ruil voor de overdracht ontving Moskou 38 omgekomen Russische militairen. Kyiv heeft de ontvangst van de militairen bevestigd.
50 minuten geledenLISSABON (ANP/AFP/DPA) - In Portugal is het dodental na storm Kristin opgelopen naar zeker vijf. Onder de slachtoffers is volgens lokale media een Nederlandse vrouw. Honderdduizenden huishoudens zitten als gevolg van het noodweer nog zonder stroom.
1 uur geledenBERLIJN (ANP/DPA) - Europa moet de taal van de machtspolitiek leren spreken, zegt bondskanselier Friedrich Merz. De Duitse regeringsleider vindt dat meer politiek zelfvertrouwen nodig is in een opkomende wereld van grootmachten. Hij zei dit in een speciale toespraak over de buitenlandse politiek in de Bondsdag.
1 uur geledenWASHINGTON (ANP) - De VS versterken opnieuw hun militaire aanwezigheid rond Iran. Recentelijk zouden vliegtuigen die kant op zijn gestuurd die onder meer kunnen voorzien in het vervoer van militairen, (lucht)bevoorrading van andere vliegtuigen en communicatie. Op zee zou de luchtafweer zijn versterkt, met de komst van een zogenoemde torpedobootjager. Die kan bovendien kruisraketten afvuren. Inmiddels zou het land tien oorlogsschepen in de regio hebben, waaronder de USS Lincoln, het vliegdekschip dat enkele dagen geleden aankwam.
1 uur geledenANKARA (ANP/AFP) - Turkije wil helpen bij het terugbrengen van de opgelopen spanningen tussen de Verenigde Staten en Iran. Buitenlandminister Hakan Fidan zal de hulp vrijdag aanbieden tijdens een ontmoeting met zijn Iraanse ambtgenoot Abbas Araghchi, aldus een bron binnen zijn ministerie.
2 uur geledenBRUSSEL (ANP/RTR) - De Deense buitenlandminister Lars Løkke Rasmussen zegt dat hij "vandaag iets optimistischer is dan een week geleden", na een nieuw overleg met de Verenigde Staten en Groenland over Groenland. De drie partijen kwamen woensdag bijeen om te praten over een deal over het strategisch gelegen eiland.
2 uur geledenNORDHORN/OSNABRÜCK (ANP) - Gladde wegen en sneeuw hebben in het westen van Duitsland als voorzorgsmaatregel geleid tot sluiting van openbare scholen. Plaatselijke media melden dat dit onder meer is gebeurd in het Emsland en het graafschap Bentheim. Het gaat daarbij om het grensgebied met de Nederlandse provincies Groningen, Drenthe en Overijssel. Ook de streek rond Osnabrück worstelt met de winterse weersomstandigheden.
3 uur geleden