Ook Nederlandse bedrijven worstelen met slavernijverleden
AMSTERDAM (ANP/RTR/BLOOMBERG) - Nederlandse banken en verzekeraars gaan hun slavernijverleden onderzoeken of meer onder de aandacht brengen. Het gaat onder meer om ABN AMRO, InsingerGilissen en ASR. Dat zeggen ze tegen het ANP naar aanleiding van de excuses die een aantal Britse bedrijven hebben gemaakt voor hun slavernijverleden. Onder meer verzekeringsmarkt Lloyd's of Londen bood excuses aan.
ABN AMRO liet in 2006 onderzoek doen naar een mogelijk slavernijverleden vanwege de aankoop van een Amerikaanse bank. Daaruit bleek onder meer dat er ooit slaven werden geaccepteerd als onderpand voor leningen. Historica Tamira Combrink van de Universiteit Leiden denkt dat het mooi zou zijn als de bank een voorbeeld neemt aan Lloyd's. "Ze weten al van hun geschiedenis, nu die kennis nog omzetten in consequenties." Een woordvoerder van ABN laat nu weten: "Er zijn meer stappen die we kunnen zetten en dat gaan we ook zeker doen. Zo kunnen we opener worden over ons verleden."
Het Nederlandse bankiershuis Insinger & Co, rechtsvoorganger van bank InsingerGilissen, bezat ten tijde van de Nederlandse afschaffing van de slavernij in 1863 ruim 1500 Afrikaanse slaven. Dat vertelt geschiedkundige Karin Lurvink. Zij deed onderzoek naar de impact van slavernij op banken en verzekeraars in Nederland in de 18e eeuw. Insinger & Co kreeg na de afschaffing van de slavernij een financiële compensatie van de Nederlandse overheid. InsingerGilissen stelt in een reactie nu dat de kwestie intern onder de aandacht gaat komen.
Ook verzekeraars waren betrokken bij de slavenhandel. Nederlandse financiers verzekerden de schepen maar ook de lading tegen slavenopstanden, diefstal door piraten of stormschade. Een voorloper van ASR verzekeringen was zo'n verzekeraar. "ASR heeft als verzekeraar van schepen een rol gehad in de slavernij. Vanaf halverwege de 18e eeuw werden slaven expliciet opgenomen in de verzekeringspolissen", vertelt een ASR-woordvoerder. "ASR bestaat dit jaar 300 jaar. Bij een tentoonstelling ter gelegenheid van het jubileum wordt ook uitgebreid stilgestaan bij het slavernijverleden," aldus de zegsman.
Meer uit Financieel
BURBANK (ANP) - Het entertainmentconcern Walt Disney gaat 1 miljard dollar investeren in het AI-bedrijf OpenAI, zo werd donderdag bekend. Hiermee mogen gebruikers via de AI-videodienst Sora-filmpjes maken met Disney's auteursrechtelijk beschermde personages.
2 minuten geledenNEW YORK (ANP) - Oracle ging donderdag hard omlaag op de beurzen in New York. De grote producent van bedrijfssoftware kwam met tegenvallende resultaten over het afgelopen kwartaal. Oracle is een belangrijke speler met clouddiensten voor toepassingen op het gebied van kunstmatige intelligentie (AI) en doet ook omvangrijke investeringen in AI-infrastructuur. Het bedrijf gaf daarbij aan dat de jaarlijkse uitgaven aan AI met 15 miljard dollar zullen stijgen ten opzichte van eerdere verwachtingen.
10 minuten geledenZWOLLE (ANP) - Damen is erop uit om het strafproces dat speelt rond de scheepsbouwer "zo lang mogelijk te rekken". Dat zei de officier van justitie donderdag in de rechtbank in Zwolle in reactie op de onderzoekswensen van Damen, dat onder meer ruim honderd getuigen van over de hele wereld wil laten ondervragen.
13 minuten geledenAMSTERDAM (ANP) - De Nederlandse betaaldienstverlener Mollie koopt zijn Britse branchegenoot GoCardless voor een bedrag van 1,1 miljard euro. Na de overname, die wordt afgehandeld in aandelen en contanten, ontstaat een fintechbedrijf dat samen zo'n 350.000 bedrijven als klant heeft.
14 minuten geledenBRUSSEL (ANP) - De EU wil medicijnmakers die nieuwe soorten antibiotica ontwikkelen belonen. Daarvoor hebben vertegenwoordigers van het Europees Parlement en de lidstaten een voorlopig akkoord bereikt, naar aanleiding van een voorstel van de Europese Commissie.
42 minuten geledenNEW YORK (ANP) - Time Magazine benoemt de "Architecten van AI" tot Personen van het Jaar. Het Amerikaanse tijdschrift koos Jensen Huang van Nvidia, Sam Altman van OpenAI en Elon Musk van xAI vanwege hun "baanbrekende werk" dat de toekomst van technologie en samenleving vormgeeft.
55 minuten geledenBERLIJN (ANP/AFP/RTR) - Duitsland gaat het moeilijker maken voor milieuorganisaties om te procederen tegen infrastructuurprojecten. In plannen voor een nieuwe wet staat dat bezwaar alleen nog mogelijk wordt als een partij dat eerder in de planningsfase ook al heeft gedaan. Dit moet gaan gelden voor met name werkzaamheden aan wegen en kanalen.
1 uur geleden