Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Ook ministers steunen strengere EU-regels voor big tech

Ook ministers steunen strengere EU-regels voor big tech

BRUSSEL (ANP) - Ook de EU-landen scharen zich achter strengere Europese regels voor grote techbedrijven. Hun steun brengt de plannen van de Europese Commissie om de macht van 'big tech' te beteugelen en online orde te houden weer een flinke stap dichterbij.

Verantwoordelijk minister Stef Blok en zijn EU-collega's stellen wel een aantal wijzigingen voor in de wetten voor digitale markten (DMA) en digitale diensten (DSA). Ze gaan daarover nu onderhandelen met het Europees Parlement.

Niet de toezichthouders van de lidstaten, maar de commissie moet gaan controleren of grote technologieconcerns als Google en Facebook zich aan de regels houden, vinden de ministers. Ze willen voorkomen dat die taak weer terechtkomt bij de autoriteiten van Ierland, waar veel van deze bedrijven zijn gevestigd. Het optreden van de Ierse privacywaakhond is volgens veel landen te slap.

Strengere leeftijdscontroles

Blok en zijn ambtgenoten willen verder dat de internetbedrijven openbaar moeten maken hoeveel mensen ze inzetten om onwenselijke berichten en andere content te verwijderen. En welke talen zij machtig zijn, om te voorkomen dat ze alleen Engelse inhoud controleren. Ze dringen verder aan op strengere leeftijdscontroles en ouderlijk toezicht om kinderen te beschermen. Ook tegen trucs om toestemming van gebruikers te krijgen voor het volgen van hun surfgedrag willen ze harder optreden.

Bedrijven krijgen wel veel meer tijd om aan de regels te voldoen dan de commissie hun wilde gunnen, als het aan de ministers ligt. Ze willen niet drie maanden, maar anderhalf jaar respijt.

Macht misbruiken

Waar de DSA gebruikers moet beschermen tegen schadelijke content, moet de DMA voorkomen dat grote techbedrijven hun macht misbruiken. De almacht van 'poortwachters', die zoekmachines, sociale media, marktplaatsen of andere platforms beheren die toegang bieden tot veel diensten, moet aan banden, vinden ook de ministers. Maar ze verschillen nog met de commissie en het parlement over welke en hoeveel bedrijven zo'n positie innemen.

"Het akkoord vandaag brengt hoognodige vernieuwing van digitale regels dichtbij", zegt Blok. "Zo pakken we mindere kanten aan zoals afhankelijkheid van grote platforms, belemmeren van markttoegang, verspreiding van illegale inhoud, cyberonveiligheid en misleiding."

Meer uit Financieel

Forse verliezen op beurzen New York, olieprijzen flink hoger

NEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York zijn vrijdag met forse verliezen het weekend ingegaan, na de koerswinsten een dag eerder. De chipfondsen op Wall Street stonden bij de dalers. De olieprijzen gingen juist flink omhoog.

7 uur geleden
Meer platforms boren naar olie in VS door hoge olieprijzen

HOUSTON (ANP/BLOOMBERG) - Door de sterk gestegen olieprijzen vanwege de oorlog in het Midden-Oosten zijn er meer boorplatforms in de Verenigde Staten actief aan het boren naar olie. Volgens de grote Amerikaanse oliedienstverlener Baker Hughes zijn er deze week 415 boorplatforms daarmee bezig. Dat is het hoogste aantal sinds november vorig jaar.

8 uur geleden
Eerste krimp voor economie Rusland sinds 2023

MOSKOU (ANP/BLOOMBERG) - De economie van Rusland is in het eerste kwartaal met 0,2 procent gekrompen vergeleken met een jaar eerder. Dat meldt het Russische statistiekbureau. Daarmee is de economie van Rusland voor het eerst sinds 2023 gekrompen. Eerder deze week verlaagde het ministerie van Economische Zaken al zijn groeiverwachting voor de economie voor heel dit jaar.

10 uur geleden
China en VS richten raad voor handel op na topontmoeting

BEIJING (ANP/RTR/AFP) - China en de Verenigde Staten gaan een handelsraad en een investeringsraad oprichten. Dat zijn de landen volgens de Chinese minister van Buitenlandse Zaken Wang Yi overeengekomen na een topontmoeting.

11 uur geleden
IJsbedrijf Magnum grootste winnaar in fors lagere AEX-index

AMSTERDAM (ANP) - The Magnum Ice Cream Company was vrijdag de grote winnaar bij de hoofdfondsen op de aandelenbeurs in Amsterdam. Het ijsjesbedrijf profiteerde op het Damrak van geruchten over een mogelijke overname en steeg bijna 9 procent. De koerswinst van Magnum kon echter niet voorkomen dat de AEX-index de handelsdag flink lager eindigde.

11 uur geleden
Tata Steel: staalmarktomstandigheden zeer uitdagend door oorlog

MUMBAI (ANP) - De wereldwijde marktomstandigheden voor de staalindustrie zijn door de oorlog in het Midden-Oosten "zeer uitdagend" geworden vanwege de sterk gestegen energieprijzen. Dat zei het Indiase staalconcern Tata Steel, het moederbedrijf van de staalfabriek in IJmuiden, bij de bekendmaking van kwartaalcijfers.

11 uur geleden
Overheid compenseert vissers voor hoge brandstofprijzen

DEN HAAG (ANP) - Vissers kunnen compensatie krijgen voor de hoge brandstofprijzen door de oorlog in Iran. Staatssecretaris Silvio Erkens (Landbouw, VVD) stelt 13,5 miljoen euro beschikbaar uit een Europees fonds dat eigenlijk bedoeld is voor verduurzaming.

12 uur geleden