Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Ook ministers steunen strengere EU-regels voor big tech

Ook ministers steunen strengere EU-regels voor big tech

BRUSSEL (ANP) - Ook de EU-landen scharen zich achter strengere Europese regels voor grote techbedrijven. Hun steun brengt de plannen van de Europese Commissie om de macht van 'big tech' te beteugelen en online orde te houden weer een flinke stap dichterbij.

Verantwoordelijk minister Stef Blok en zijn EU-collega's stellen wel een aantal wijzigingen voor in de wetten voor digitale markten (DMA) en digitale diensten (DSA). Ze gaan daarover nu onderhandelen met het Europees Parlement.

Niet de toezichthouders van de lidstaten, maar de commissie moet gaan controleren of grote technologieconcerns als Google en Facebook zich aan de regels houden, vinden de ministers. Ze willen voorkomen dat die taak weer terechtkomt bij de autoriteiten van Ierland, waar veel van deze bedrijven zijn gevestigd. Het optreden van de Ierse privacywaakhond is volgens veel landen te slap.

Strengere leeftijdscontroles

Blok en zijn ambtgenoten willen verder dat de internetbedrijven openbaar moeten maken hoeveel mensen ze inzetten om onwenselijke berichten en andere content te verwijderen. En welke talen zij machtig zijn, om te voorkomen dat ze alleen Engelse inhoud controleren. Ze dringen verder aan op strengere leeftijdscontroles en ouderlijk toezicht om kinderen te beschermen. Ook tegen trucs om toestemming van gebruikers te krijgen voor het volgen van hun surfgedrag willen ze harder optreden.

Bedrijven krijgen wel veel meer tijd om aan de regels te voldoen dan de commissie hun wilde gunnen, als het aan de ministers ligt. Ze willen niet drie maanden, maar anderhalf jaar respijt.

Macht misbruiken

Waar de DSA gebruikers moet beschermen tegen schadelijke content, moet de DMA voorkomen dat grote techbedrijven hun macht misbruiken. De almacht van 'poortwachters', die zoekmachines, sociale media, marktplaatsen of andere platforms beheren die toegang bieden tot veel diensten, moet aan banden, vinden ook de ministers. Maar ze verschillen nog met de commissie en het parlement over welke en hoeveel bedrijven zo'n positie innemen.

"Het akkoord vandaag brengt hoognodige vernieuwing van digitale regels dichtbij", zegt Blok. "Zo pakken we mindere kanten aan zoals afhankelijkheid van grote platforms, belemmeren van markttoegang, verspreiding van illegale inhoud, cyberonveiligheid en misleiding."

Meer uit Financieel

Kunstmestproducent OCI mag van rechter voorlopig niet fuseren

AMSTERDAM (ANP) - Kunstmestproducent OCI mag voorlopig niet fuseren met het Egyptische bouwbedrijf Orascom. De ondernemingskamer van het gerechtshof Amsterdam heeft maandag bepaald dat hierover niet mag worden gestemd op de aandeelhoudersvergadering van OCI donderdag.

1 uur geleden
Ministers eurolanden dragen Kroaat voor als vicepresident ECB

BRUSSEL (ANP) - De ministers van Financiën van de eurolanden dragen de Kroaat Boris Vujčić voor als vicepresident van de ECB. Dat hebben zij maandag tijdens een vergadering in Brussel besloten, melden EU-bronnen. Er waren zes kandidaten om de huidige vicepresident Luis de Guindos op te volgen. Zijn mandaat loopt eind mei af.

2 uur geleden
ING: bouwsector in EU groeit komende jaren weer, ook in Nederland

AMSTERDAM (ANP) - De bouwsector in de Europese Unie zal de komende jaren weer groeien, verwacht ING. De bank denkt dat de productie dit jaar met 1,5 procent toeneemt en in 2027 met 2 procent. Voor Nederland voorziet ING kleinere stijgingen.

2 uur geleden
Bloomberg: defensiebedrijf CSG wil nog deze week debuut op Damrak

AMSTERDAM (ANP) - Het Tsjechische defensiebedrijf Czechoslovak Group (CSG) wil nog deze week debuteren op het Damrak. De in Praag gevestigde wapenproducent hoopt volgens bronnen van persbureau Bloomberg donderdag de laatste formaliteiten af te ronden, waarna vrijdag de handel moet beginnen. Dat zou uitzonderlijk snel zijn voor een beursgang van het formaat van CSG.

3 uur geleden
AEX-index verliest flink na heffingsdreiging Trump over Groenland

AMSTERDAM (ANP) - De AEX-index op de aandelenbeurs in Amsterdam is maandag flink lager gesloten. Beleggers reageerden geschrokken op de dreiging van de Amerikaanse president Donald Trump om per 1 februari een extra importheffing van 10 procent op te leggen aan landen die militairen naar Groenland hebben gestuurd, waaronder Nederland. Ook wil Trump de heffing op 1 juni verhogen naar 25 procent als een deal over Groenland uitblijft.

3 uur geleden
Bessent noemt mogelijke tegenheffingen Europa onverstandig

DAVOS (ANP/AFP) - De Amerikaanse minister van Financiën Scott Bessent noemt eventuele tegenheffingen van Europese landen "heel onverstandig". De Duitse vicekanselier Lars Klingbeil pleitte voor tegenmaatregelen als reactie op de aangekondigde 10 procent-heffing van Donald Trump om Groenland.

4 uur geleden
Duitsland voert subsidie voor elektrische auto's weer in

BERLIJN (ANP/AFP) - Duitsland voert weer subsidies in voor de aankoop van elektrische auto's. Het moet de verkoop van de voertuigen aanjagen, na een flinke daling na de afschaffing ervan in 2023. Tot 2029 trekt Berlijn er 3 miljard euro voor uit, goed voor aankoopondersteuning bij 800.000 auto's.

4 uur geleden