Ook Meloni uitgenodigd voor beëdiging Trump
ROME (ANP/RTR/AFP) - De Italiaanse premier Giorgia Meloni heeft bevestigd dat ze is uitgenodigd voor de beëdiging van Donald Trump op 20 januari. De zeer conservatieve regeringschef kon nog niet met zekerheid zeggen of ze kan ingaan op de uitnodiging. "Als ik kan gaan, doe ik dat met plezier", beklemtoonde ze tijdens een persconferentie.
Trump heeft naast Meloni ook andere Europese politici uitgenodigd, onder wie de Hongaarse premier Viktor Orbán. In Frankrijk liet de partij van de uiterst rechtse Éric Zemmour weten dat hij de plechtigheid zal bijwonen. Hij is uitgenodigd met zijn partner, Europarlementariër Sarah Knafo. Voor zover bekend zijn er geen andere prominente Franse politici uitgenodigd voor de inauguratie. President Emmanuel Macron zou niet op de lijst met genodigden staan.
Israëlische functionarissen vertelden CNN dat premier Benjamin Netanyahu niet komt. Hij had publiekelijk ook niet bevestigd dat hij naar Washington zou afreizen, maar daar werd in Israël wel rekening mee gehouden. Netanyahu en Trump hebben elkaar volgens de nieuwszender herhaaldelijk telefonisch gesproken sinds de Republikein in november de verkiezingen won.
Record aan donaties
Andere uitgenodigde prominenten zijn de Argentijnse president Javier Milei, de Chinese leider Xi Jinping en oud-president Jair Bolsonaro van Brazilië. Trump breekt met traditie door buitenlandse leiders uit te nodigen. Landen sturen normaal gesproken diplomaten naar de beëdiging van een nieuwe Amerikaanse president in hoofdstad Washington.
Ook huidig president Joe Biden wordt verwacht bij de beëdiging van zijn opvolger. Trump sloeg vier jaar geleden zelf de inauguratie van Biden over. Hij hield toen zonder bewijs vol dat hij de presidentsverkiezingen door fraude had verloren.
De 78-jarige Trump legt op 20 januari de ambtseed af voor het Capitool. Daarna geeft hij een speech. Rond die plechtigheid worden ook allerlei evenementen gehouden. Het comité dat gaat over de activiteiten, heeft volgens de krant The New York Times een record gebroken door ongeveer 170 miljoen dollar (165 miljoen euro) aan donaties op te halen. Vermogende geldschieters kregen in sommige gevallen te horen dat ze waarschijnlijk geen vip-kaartjes krijgen of op een wachtlijst komen omdat evenementen zijn volgeboekt.
Meer uit Buitenland
MUMBAI (ANP/AFP) - De Franse president Emmanuel Macron is aangekomen in India voor een driedaags bezoek. De landen hopen een deal te sluiten over de aankoop door India van een honderdtal Dassault Rafale-gevechtsvliegtuigen.
57 minuten geledenWASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse acteur Robert Duvall is op 95-jarige leeftijd overleden. Dat meldt entertainmentwebsite TMZ, dat verwijst naar een verklaring van zijn vrouw Luciana op Facebook. Duvall speelde rollen in films als The Godfather, Apocalypse Now en To Kill a Mockingbird.
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Nederland en veertien andere westerse landen staan in een verklaring stil bij het overlijden van Aleksej Navalny twee jaar geleden. Hun regeringen pleiten daarin opnieuw voor een "grondig en transparant" onderzoek naar de omstandigheden rond de dood van de Russische oppositieleider.
3 uur geledenPYONGYANG (ANP) - Noord-Korea heeft een straat gebouwd speciaal voor de nabestaanden van militairen die zijn omgekomen tijdens de oorlog tussen Rusland en Oekraïne. Dictator Kim Jong-un was volgens het Zuid-Koreaanse persbureau Yonhap persoonlijk aanwezig bij de opening, samen met zijn dochter Ju Ae.
4 uur geledenTEHERAN (ANP/AFP) - Het Amerikaanse standpunt over het Iraanse atoomprogramma "is realistischer geworden". Dit stelt een woordvoerder van het Iraanse ministerie van Buitenlandse Zaken een dag voor de tweede onderhandelingsronde, bericht staatspersbureau IRNA.
4 uur geledenDÜSSELDORF (ANP/DPA) - Op Rosenmontag zijn in verschillende Duitse steden de jaarlijkse carnavalsoptochten gehouden. Traditiegetrouw werden politieke wereldleiders bespot met karikaturen op de praalwagens.
4 uur geledenWASHINGTON (ANP) - Sinds het aantreden van Donald Trump als president is het aantal lokale politieafdelingen dat agenten levert aan immigratiedienst ICE sterk gestegen. Terwijl dit er onder Biden nog maar 135 waren, waren het er eind januari 1168, analyseerde NBC News.
5 uur geleden