Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Ook Meloni uitgenodigd voor beëdiging Trump

Ook Meloni uitgenodigd voor beëdiging Trump

ROME (ANP/RTR/AFP) - De Italiaanse premier Giorgia Meloni heeft bevestigd dat ze is uitgenodigd voor de beëdiging van Donald Trump op 20 januari. De zeer conservatieve regeringschef kon nog niet met zekerheid zeggen of ze kan ingaan op de uitnodiging. "Als ik kan gaan, doe ik dat met plezier", beklemtoonde ze tijdens een persconferentie.

Trump heeft naast Meloni ook andere Europese politici uitgenodigd, onder wie de Hongaarse premier Viktor Orbán. In Frankrijk liet de partij van de uiterst rechtse Éric Zemmour weten dat hij de plechtigheid zal bijwonen. Hij is uitgenodigd met zijn partner, Europarlementariër Sarah Knafo. Voor zover bekend zijn er geen andere prominente Franse politici uitgenodigd voor de inauguratie. President Emmanuel Macron zou niet op de lijst met genodigden staan.

Israëlische functionarissen vertelden CNN dat premier Benjamin Netanyahu niet komt. Hij had publiekelijk ook niet bevestigd dat hij naar Washington zou afreizen, maar daar werd in Israël wel rekening mee gehouden. Netanyahu en Trump hebben elkaar volgens de nieuwszender herhaaldelijk telefonisch gesproken sinds de Republikein in november de verkiezingen won.

Record aan donaties

Andere uitgenodigde prominenten zijn de Argentijnse president Javier Milei, de Chinese leider Xi Jinping en oud-president Jair Bolsonaro van Brazilië. Trump breekt met traditie door buitenlandse leiders uit te nodigen. Landen sturen normaal gesproken diplomaten naar de beëdiging van een nieuwe Amerikaanse president in hoofdstad Washington.

Ook huidig president Joe Biden wordt verwacht bij de beëdiging van zijn opvolger. Trump sloeg vier jaar geleden zelf de inauguratie van Biden over. Hij hield toen zonder bewijs vol dat hij de presidentsverkiezingen door fraude had verloren.

De 78-jarige Trump legt op 20 januari de ambtseed af voor het Capitool. Daarna geeft hij een speech. Rond die plechtigheid worden ook allerlei evenementen gehouden. Het comité dat gaat over de activiteiten, heeft volgens de krant The New York Times een record gebroken door ongeveer 170 miljoen dollar (165 miljoen euro) aan donaties op te halen. Vermogende geldschieters kregen in sommige gevallen te horen dat ze waarschijnlijk geen vip-kaartjes krijgen of op een wachtlijst komen omdat evenementen zijn volgeboekt.

Meer uit Buitenland

Taiwanese politie sluit terrorisme uit na steekpartij in Taipei

TAIPEI (ANP/AFP) - De politie in Taiwan sluit terrorisme uit na een steekpartij in het centrum van hoofdstad Taipei vrijdag. Drie mensen kwamen daarbij om het leven, elf anderen raakten gewond.

9 minuten geleden
Rusland: geen sprake van eventueel driehoeksoverleg met Oekraïne

MOSKOU (ANP/AFP/RTR) - Het Kremlin ontkent dat er voorbereidingen gaande zijn voor een driehoeksoverleg tussen de Verenigde Staten, Oekraïne en Rusland. "Op dit moment heeft niemand dit initiatief serieus besproken en voor zover ik weet worden er geen gesprekken voorbereid", aldus topadviseur Joeri Oesjakov.

13 minuten geleden
Nog tienduizenden mensen zonder stroom door storing San Francisco

SAN FRANCISCO (ANP/AFP) - San Francisco is getroffen door een grote stroomstoring. Op het hoogtepunt van de storing kwamen 130.000 inwoners zonder stroom te zitten, meldt het grootste energiebedrijf van de stad. Inmiddels is de stroom voor ongeveer 90.000 mensen weer hersteld. Burgemeester Daniel Lurie riep inwoners op thuis te blijven en indien mogelijk wegen te vermijden.

26 minuten geleden
Minuut stilte voor slachtoffers Bondi Beach

SYDNEY (ANP/RTR/AFP) - In Australië is een minuut stilte gehouden voor de slachtoffers van de dodelijke aanslag op Bondi Beach van precies een week geleden. Deze was om 18.47 lokale tijd, het tijdstip waarop de schutters de eerste schoten losten. Op het strand kwamen mensen bijeen om slachtoffers te herdenken.

1 uur geleden
Bijna miljoen ontheemden door grensconflict Cambodja en Thailand

PHNOM PENH/BANGKOK (ANP/AFP) - Ruim 500.000 inwoners van Cambodja zijn ontheemd geraakt door de grensconflicten met Thailand. Dat meldt het ministerie van Binnenlandse Zaken in Phnom Penh. In Thailand zijn volgens Bangkok ongeveer 400.000 mensen ontheemd.

3 uur geleden
Nationale herdenkingsdag voor slachtoffers Bondi Beach begonnen

SYDNEY (ANP/DPA) - In Australië is zondagochtend (lokale tijd) een nationale herdenkingsdag voor de slachtoffers van de dodelijke aanslag op Bondi Beach van precies een week geleden begonnen.

8 uur geleden
VS onderscheppen opnieuw olietanker voor Venezolaanse kust

WASHINGTON (ANP/BLOOMBERG/RTR) - De VS hebben zaterdag opnieuw een olietanker in het Caribisch gebied aangehouden en geënterd. De Amerikaanse minister van Binnenlandse Veiligheid Kristi Noem zegt dat op X, nadat Amerikaanse media erover bericht hadden op basis van bronnen. Eerder deze week had president Trump een blokkade afgekondigd voor olietankers die op een sanctielijst staan en die van en naar Venezuela varen.

9 uur geleden