Ook Meloni uitgenodigd voor beëdiging Trump
ROME (ANP/RTR/AFP) - De Italiaanse premier Giorgia Meloni heeft bevestigd dat ze is uitgenodigd voor de beëdiging van Donald Trump op 20 januari. De zeer conservatieve regeringschef kon nog niet met zekerheid zeggen of ze kan ingaan op de uitnodiging. "Als ik kan gaan, doe ik dat met plezier", beklemtoonde ze tijdens een persconferentie.
Trump heeft naast Meloni ook andere Europese politici uitgenodigd, onder wie de Hongaarse premier Viktor Orbán. In Frankrijk liet de partij van de uiterst rechtse Éric Zemmour weten dat hij de plechtigheid zal bijwonen. Hij is uitgenodigd met zijn partner, Europarlementariër Sarah Knafo. Voor zover bekend zijn er geen andere prominente Franse politici uitgenodigd voor de inauguratie. President Emmanuel Macron zou niet op de lijst met genodigden staan.
Israëlische functionarissen vertelden CNN dat premier Benjamin Netanyahu niet komt. Hij had publiekelijk ook niet bevestigd dat hij naar Washington zou afreizen, maar daar werd in Israël wel rekening mee gehouden. Netanyahu en Trump hebben elkaar volgens de nieuwszender herhaaldelijk telefonisch gesproken sinds de Republikein in november de verkiezingen won.
Record aan donaties
Andere uitgenodigde prominenten zijn de Argentijnse president Javier Milei, de Chinese leider Xi Jinping en oud-president Jair Bolsonaro van Brazilië. Trump breekt met traditie door buitenlandse leiders uit te nodigen. Landen sturen normaal gesproken diplomaten naar de beëdiging van een nieuwe Amerikaanse president in hoofdstad Washington.
Ook huidig president Joe Biden wordt verwacht bij de beëdiging van zijn opvolger. Trump sloeg vier jaar geleden zelf de inauguratie van Biden over. Hij hield toen zonder bewijs vol dat hij de presidentsverkiezingen door fraude had verloren.
De 78-jarige Trump legt op 20 januari de ambtseed af voor het Capitool. Daarna geeft hij een speech. Rond die plechtigheid worden ook allerlei evenementen gehouden. Het comité dat gaat over de activiteiten, heeft volgens de krant The New York Times een record gebroken door ongeveer 170 miljoen dollar (165 miljoen euro) aan donaties op te halen. Vermogende geldschieters kregen in sommige gevallen te horen dat ze waarschijnlijk geen vip-kaartjes krijgen of op een wachtlijst komen omdat evenementen zijn volgeboekt.
Meer uit Buitenland
KYIV (ANP) - De Oekraïense president Volodymyr Zelensky heeft de Slowaakse premier Robert Fico uitgenodigd voor een bezoek aan Kyiv. De twee belden over de betrekkingen tussen hun landen, nu de energieruzie van de afgelopen maanden is opgelost.
4 uur geledenJERUZALEM (ANP/DPA) - Het Israëlische ministerie van Buitenlandse Zaken zegt dat twee opvarenden van de vloot die richting Gaza voer met hulpgoederen, naar Israël zijn gebracht voor verhoor. Eerder werd via de sociale media van de Global Sumud Flotilla bekendgemaakt dat alle activisten waren vrijgelaten op het Griekse eiland Kreta, behalve twee van de organisatoren.
5 uur geledenBERLIJN (ANP/RTR) - De Duitse minister van Defensie Boris Pistorius zegt dat de Amerikaanse troepenterugtrekking "te voorzien" was. Volgens hem is Duitsland op de goede weg om zelf meer verantwoordelijkheid te nemen voor de eigen veiligheid.
7 uur geledenSKAGEN (ANP/DPA) - Timmy, de bultrug die wekenlang vastlag voor de Duitse kust, is vrijgelaten. De walvis werd met een schip naar het Skagerrak gebracht, het deel van de Noordzee tussen Denemarken en Noorwegen, en is daar in open water losgelaten.
8 uur geledenCULIACÁN (ANP) - Rubén Rocha Moya, de gouverneur van de Mexicaanse staat Sinaloa, is tijdelijk opgestapt. Dat meldt The New York Times. Rocha Moya werd deze week aangeklaagd in de Verenigde Staten, omdat hij banden zou hebben met een drugskartel.
8 uur geledenSKAGEN (ANP) - Het schip dat de bultrug Timmy naar de Noordzee vervoert, vaart inmiddels op het Skagerrak, de zee tussen Denemarken en Noorwegen. Vrijdag draaide het schip vlak voor het Skagerrak nog om, omdat de golven op die zee te hoog waren.
9 uur geledenHAVANA (ANP) - Volgens de Cubaanse president Miguel Díaz-Canel getuigen de nieuwe opgelegde Amerikaanse sancties "van morele armoede en van minachting voor het gevoel en het gezond verstand van de Amerikanen en de hele internationale gemeenschap". Dat schrijft de Cubaanse president op X.
14 uur geleden