Ook Meloni uitgenodigd voor beëdiging Trump
ROME (ANP/RTR/AFP) - De Italiaanse premier Giorgia Meloni heeft bevestigd dat ze is uitgenodigd voor de beëdiging van Donald Trump op 20 januari. De zeer conservatieve regeringschef kon nog niet met zekerheid zeggen of ze kan ingaan op de uitnodiging. "Als ik kan gaan, doe ik dat met plezier", beklemtoonde ze tijdens een persconferentie.
Trump heeft naast Meloni ook andere Europese politici uitgenodigd, onder wie de Hongaarse premier Viktor Orbán. In Frankrijk liet de partij van de uiterst rechtse Éric Zemmour weten dat hij de plechtigheid zal bijwonen. Hij is uitgenodigd met zijn partner, Europarlementariër Sarah Knafo. Voor zover bekend zijn er geen andere prominente Franse politici uitgenodigd voor de inauguratie. President Emmanuel Macron zou niet op de lijst met genodigden staan.
Israëlische functionarissen vertelden CNN dat premier Benjamin Netanyahu niet komt. Hij had publiekelijk ook niet bevestigd dat hij naar Washington zou afreizen, maar daar werd in Israël wel rekening mee gehouden. Netanyahu en Trump hebben elkaar volgens de nieuwszender herhaaldelijk telefonisch gesproken sinds de Republikein in november de verkiezingen won.
Record aan donaties
Andere uitgenodigde prominenten zijn de Argentijnse president Javier Milei, de Chinese leider Xi Jinping en oud-president Jair Bolsonaro van Brazilië. Trump breekt met traditie door buitenlandse leiders uit te nodigen. Landen sturen normaal gesproken diplomaten naar de beëdiging van een nieuwe Amerikaanse president in hoofdstad Washington.
Ook huidig president Joe Biden wordt verwacht bij de beëdiging van zijn opvolger. Trump sloeg vier jaar geleden zelf de inauguratie van Biden over. Hij hield toen zonder bewijs vol dat hij de presidentsverkiezingen door fraude had verloren.
De 78-jarige Trump legt op 20 januari de ambtseed af voor het Capitool. Daarna geeft hij een speech. Rond die plechtigheid worden ook allerlei evenementen gehouden. Het comité dat gaat over de activiteiten, heeft volgens de krant The New York Times een record gebroken door ongeveer 170 miljoen dollar (165 miljoen euro) aan donaties op te halen. Vermogende geldschieters kregen in sommige gevallen te horen dat ze waarschijnlijk geen vip-kaartjes krijgen of op een wachtlijst komen omdat evenementen zijn volgeboekt.
Meer uit Buitenland
LONDEN (ANP/RTR) - De Britse premier Keir Starmer gaat naar verwachting maandag aftreden, meldt de Britse krant The Observer. Eerder berichtten media al dat hij dit weekend een keuze zou maken over het voortzetten van zijn premierschap. Volgens The Observer is Starmer tot de conclusie gekomen dat zijn positie onhoudbaar is.
3 minuten geledenWASHINGTON (ANP/RTR) - De Amerikaanse vicepresident JD Vance is naar Zwitserland vertrokken voor gesprekken met Iran, meldt zijn woordvoerder. Vance zei tegen journalisten te hopen "vooruitgang" te boeken als het gaat om het stoppen van de aanvallen op Libanon en het Iraanse nucleaire programma.
1 uur geledenAL-BUREIJ (ANP/AFP) - Bij een Israëlische droneaanval op het vluchtelingenkamp Bureij in Gaza is een journalist van Al Jazeera omgekomen, meldt de zender. Bij de aanval op een huis zouden ook twee anderen zijn omgekomen.
2 uur geledenISLAMABAD (ANP) - Het ministerie van Buitenlandse Zaken van Pakistan meldt dat eerder aangekondigde gesprekken tussen Iran en de Verenigde Staten zondag plaatsvinden in het Zwitserse Bürgenstock. Pakistan zegt te blijven optreden als bemiddelaar om een eerder gesloten tijdelijk akkoord verder uit te werken.
7 uur geledenTEHERAN (ANP/AFP/RTR) - De Iraanse strijdkrachten hebben aangekondigd dat de Straat van Hormuz weer dichtgaat vanwege de aanvallen op Libanon. De Israëlische aanvallen op Libanon zijn volgens Teheran een ernstige schending van de overeenkomst die Iran afgelopen week met de Verenigde Staten heeft gesloten.
8 uur geledenMADRID (ANP/AFP) - Een Spaanse rechter heeft besloten dat de vrouw van de Spaanse premier Pedro Sánchez, Begoña Gómez, het land niet mag verlaten in de aanloop naar haar proces. Haar paspoort wordt ingenomen. Ook het paspoort van een medewerkster van Gómez is ingenomen. Rechter Juan Carlos Peinado beval dat alle paspoorten waarover ze beschikken moeten worden ingeleverd.
9 uur geledenBRUSSEL (ANP) - De Japanse keizer Naruhito en zijn echtgenote keizerin Masako zijn zaterdag aangekomen in België. Het Japanse keizerspaar arriveerde op de militaire luchthaven van Melsbroek, waar het paar werd verwelkomd door prinses Elisabeth. De Japanners beginnen dinsdag met een tweedaags staatsbezoek aan België.
10 uur geleden