Ook medische patiëntgegevens gestolen bij hack ChipSoft
AMSTERDAM (ANP) - Hackers hebben bij de aanval op ChipSoft, een belangrijk softwarebedrijf voor de zorg, patiëntgegevens gestolen, waaronder medische gegevens. Dat laat het bedrijf donderdag weten.
De getroffen zorginstellingen worden geïnformeerd, aldus ChipSoft. "Na veertig jaar toewijding aan betrouwbare zorg-ICT doet het ons pijn dat deze situatie is ontstaan. Deze ontvreemding van gegevens kunnen wij niet ongedaan maken. Wel doen wij er alles aan om de getroffen klanten in deze situatie zo goed mogelijk te ondersteunen", zegt topman Hans Mulder.
ChipSoft geeft aan dat medische gegevens bij "enkele Nederlandse klanten" zijn ontvreemd. Volgens het bedrijf zijn zorginstellingen die zijn software "in eigen beheer uitvoeren of door derden laten beheren" niet getroffen.
Medische informatie
Volgens een bron van de Volkskrant zijn getroffen klanten huisartsen, revalidatieklinieken en het Oogziekenhuis Rotterdam, omdat die het zogeheten HiX 365-platform gebruiken. De krant schrijft dat patiëntendata van andere ziekenhuizen niet zijn gestolen. Volgens de bron waren de hackers specifiek op zoek naar medische informatie over behandelingen.
Een woordvoerster van ChipSoft bevestigt het Volkskrant-verhaal en dat het om het HiX 365-platform gaat. Hoeveel mensen gedupeerd zijn en welke medische gegevens precies zijn gestolen, is volgens haar nog onduidelijk.
Gijzelsoftware
Vorige week dinsdag werd bekend dat ChipSoft te maken had met een aanval met gijzelsoftware. Het bedrijf kon eerder nog geen uitspraken doen over oorzaak, bron en omvang van de aanval. Het meldde onlangs in een brief aan klanten dat "waarschijnlijk" geen patiëntgegevens waren gestolen. Patiëntenfederatie Nederland zei eerder donderdag nog dat de onduidelijkheid voor patiënten te lang duurt. Na de hack haalden sommige ziekenhuizen en huisartsen voor de zekerheid hun eigen systemen met patiëntgegevens offline.
De Landelijke Huisartsen Vereniging adviseerde huisartsen die met ChipSoft werken eerder om een melding te doen bij de Autoriteit Persoonsgegevens. Volgens de LHV gaat het om tientallen huisartsenpraktijken, waarvan de grootste groep in Noord-Limburg zit. Het aantal datalekmeldingen bij de AP naar aanleiding van de cyberaanval was woensdag opgelopen tot 66.
Meer uit Binnenland
DEN HAAG (ANP) - Onder het motto 'Laat je niet interneppen' start maandag een campagne om mensen te wijzen op de gevaren van online-misleiding en - oplichting. Denk altijd drie tellen na voordat je klikt, reageert of betaalt, is de gedachte. En als je twijfelt, klik dan weg.
2 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Landen moeten meer doen en beter samenwerken om kwetsbare ecosystemen in internationale wateren te beschermen. Dat stelt Greenpeace op de dag dat in de Armeense hoofdstad Jerevan een VN-biodiversiteitstop begint.
7 uur geledenHOUTEN (ANP) - Het is zondag op geen enkel weerstation in Nederland warmer geworden dan 15 graden. Dat is volgens Weeronline voor het eerst sinds 16 mei, waardoor een reeks van 155 dagen op rij met een temperatuur van 15 graden of hoger ergens in Nederland ten einde komt.
17 uur geledenUTRECHT (ANP) - Onder begeleiding van één trom is een 'rouwstoet' met zo'n vijfhonderd mensen zondag door Utrecht getrokken. De aanwezigen herdachten de ruim 21.630 gedode Palestijnse kinderen. 'Ieder kind heeft een naam', was te lezen op een spandoek van Getuigen van Gaza.
17 uur geledenENSCHEDE (ANP) - Het onderzoek naar enkele onwelwordingen zaterdagmiddag tijdens een rondleiding in de Grolsch-fabriek in Enschede loopt nog. Mogelijk is er pas na het weekend iets te zeggen over de oorzaak, meldt de politie zondag.
23 uur geledenROTTERDAM (ANP) - De politie heeft zaterdag twaalf actievoerders van Kappen met Kolen aangehouden die een kolenspoor in de Rotterdamse haven onklaar wilden maken. De activisten wilden steentjes onder het spoor weghalen, maar werden tegengehouden door de politie.
1 dag geledenVLAARDINGEN (ANP) - Een 27-jarige man uit Vlaardingen is vrijdag aangehouden voor betrokkenheid bij een explosie bij een kapperszaak in de Zuid-Hollandse stad, meldt de politie zaterdag. De ontploffing vond plaats bij een zaak aan het Liesveld op 6 augustus. De laatste tijd zijn er vaker gewelddadige incidenten geweest bij verschillende kapsalons in Vlaardingen.
1 dag geleden