Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Ook medische patiëntgegevens gestolen bij hack ChipSoft

Ook medische patiëntgegevens gestolen bij hack ChipSoft

AMSTERDAM (ANP) - Hackers hebben bij de aanval op ChipSoft, een belangrijk softwarebedrijf voor de zorg, patiëntgegevens gestolen, waaronder medische gegevens. Dat laat het bedrijf donderdag weten.

De getroffen zorginstellingen worden geïnformeerd, aldus ChipSoft. "Na veertig jaar toewijding aan betrouwbare zorg-ICT doet het ons pijn dat deze situatie is ontstaan. Deze ontvreemding van gegevens kunnen wij niet ongedaan maken. Wel doen wij er alles aan om de getroffen klanten in deze situatie zo goed mogelijk te ondersteunen", zegt topman Hans Mulder.

ChipSoft geeft aan dat medische gegevens bij "enkele Nederlandse klanten" zijn ontvreemd. Volgens het bedrijf zijn zorginstellingen die zijn software "in eigen beheer uitvoeren of door derden laten beheren" niet getroffen.

Medische informatie

Volgens een bron van de Volkskrant zijn getroffen klanten huisartsen, revalidatieklinieken en het Oogziekenhuis Rotterdam, omdat die het zogeheten HiX 365-platform gebruiken. De krant schrijft dat patiëntendata van andere ziekenhuizen niet zijn gestolen. Volgens de bron waren de hackers specifiek op zoek naar medische informatie over behandelingen.

Een woordvoerster van ChipSoft bevestigt het Volkskrant-verhaal en dat het om het HiX 365-platform gaat. Hoeveel mensen gedupeerd zijn en welke medische gegevens precies zijn gestolen, is volgens haar nog onduidelijk.

Gijzelsoftware

Vorige week dinsdag werd bekend dat ChipSoft te maken had met een aanval met gijzelsoftware. Het bedrijf kon eerder nog geen uitspraken doen over oorzaak, bron en omvang van de aanval. Het meldde onlangs in een brief aan klanten dat "waarschijnlijk" geen patiëntgegevens waren gestolen. Patiëntenfederatie Nederland zei eerder donderdag nog dat de onduidelijkheid voor patiënten te lang duurt. Na de hack haalden sommige ziekenhuizen en huisartsen voor de zekerheid hun eigen systemen met patiëntgegevens offline.

De Landelijke Huisartsen Vereniging adviseerde huisartsen die met ChipSoft werken eerder om een melding te doen bij de Autoriteit Persoonsgegevens. Volgens de LHV gaat het om tientallen huisartsenpraktijken, waarvan de grootste groep in Noord-Limburg zit. Het aantal datalekmeldingen bij de AP naar aanleiding van de cyberaanval was woensdag opgelopen tot 66.

Meer uit Binnenland

Zo'n 100 mensen lopen mars in Utrecht voor slachtoffers Libanon

UTRECHT (ANP) - Zo'n honderd mensen lopen donderdagavond een mars van Utrecht Centraal naar het Domplein voor de slachtoffers van de Israëlische aanvallen op Libanon. Op het Domplein wordt een wake gehouden.

1 uur geleden
Kunstroofverdachte vraagt rechtbank om akkoord procesafspraken

ASSEN (ANP) - De advocaten van de 37-jarige Douglas Chesley W. hebben de rechtbank in Assen donderdag gevraagd akkoord te gaan met procesafspraken. W. is een van de verdachten in de zaak over de roof van Roemeense kunstschatten uit het Drents Museum. Hij heeft de afspraken met het Openbaar Ministerie gemaakt.

6 uur geleden
Gestolen helm volgende week weer te zien in Roemeens museum

BOEKAREST (ANP) - De Roemeense kunstschatten die begin 2025 werden gestolen uit het Drents Museum in Assen zullen snel weer te zien zijn in Roemenië. Het Roemeense ministerie van Cultuur heeft aangekondigd dat de gouden helm van Cotofenesti en de twee Dacische armbanden dinsdag worden gepresenteerd in het Nationaal Historisch Museum in Boekarest.

6 uur geleden
Toch natuurvergunning nodig voor luchthavens Rotterdam, Eindhoven

DEN HAAG (ANP) - Rotterdam Airport en Eindhoven Airport hebben toch natuurvergunningen nodig, heeft de rechter bepaald. Het kabinet vond enkele jaren geleden dat dat niet nodig was, maar natuurorganisaties en omwonenden hebben dat aangevochten.

7 uur geleden
RWS roept op tijdens werk aan A2: rijd niet binnendoor

UTRECHT (ANP) - Rijkswaterstaat roept weggebruikers bij drukte door de werkzaamheden aan de snelweg A2 komend weekend op niet af te wijken van de omleidingsroute. "Rijd niet binnendoor of op de navigatie", zegt een woordvoerster. Meerdere omliggende gemeenten hadden de afgelopen weekenden veel last van sluipverkeer, omdat de A2 richting Utrecht dicht was tussen de knooppunten Everdingen en Oudenrijn.

7 uur geleden
Tientallen websites met designerdrugs offline gehaald om gevaren

DEN HAAG (ANP) - Tientallen websites die zogenoemde designerdrugs aanboden, zijn offline gehaald op last van de Inspectie Gezondheidszorg en Jeugd (IGJ) en de Nederlandse Voedsel- en Warenautoriteit (NVWA). "Het gebruik ervan kan levensgevaarlijk zijn", melden de overheidsdiensten.

8 uur geleden
Advocaten: verdachte Z. was tijdens roof niet in Drents Museum

ASSEN (ANP) - Het bewijs tegen vermeende kunstrover Bernhard Z. (35) is minder overweldigend dan het Openbaar Ministerie heeft betoogd, zo hebben zijn advocaten donderdag in hun pleidooi gezegd. Ze hebben gepleit voor vrijspraak.

8 uur geleden