Ook koersduikeling Wall Street door aanval Rusland op Oekraïne
NEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York doken donderdag flink omlaag in navolging van de forse koersverliezen op de Europese markten. De Russische invasie in Oekraïne zorgt voor flinke onrust op de wereldwijde financiële markten. Beleggers vrezen onder meer dat het conflict en de zwaardere sancties van het Westen tegen Rusland de prijzen van verschillende belangrijke grondstoffen nog verder omhoog zullen stuwen.
De Amerikaanse president Joe Biden sprak van een voorgekookte en onrechtvaardige oorlog door Rusland. De NAVO stuurt meer militairen en materieel naar haar lidstaten in Oost-Europa. Vrijdag houden de leiders van de dertig NAVO-landen een digitale vergadering over de Russische aanval op Oekraïne. De Europese Unie liet weten de toegang van Russische banken tot de Europese financiële markten te bevriezen.
De Dow-Jonesindex noteerde kort na opening 2,3 procent in het rood op 32.393 punten. De brede S&P 500 zakte 2,2 procent tot 4135 punten en technologiegraadmeter Nasdaq raakte 2,6 procent kwijt tot 12.693 punten.
ExxonMobil
Oliebedrijf ExxonMobil steeg 1 procent. Voor olie werd voor het eerst sinds 2014 meer dan 100 dollar per vat betaald. Brentolie werd 7,4 procent duurder op 104,11 dollar per vat en Amerikaanse olie kostte ruim 7 procent meer op 98,71 dollar per vat. Rusland is een grote olieproducent en handelaren vrezen voor een verstoring van de Russische olieleveringen door mogelijke hardere sancties van het Westen. De goudprijs bereikte het hoogste niveau in meer dan een jaar tijd en de aluminiumprijs steeg naar een record.
De Amerikaanse banken stonden daarentegen onder druk in navolging van de forse koersverliezen in de Europese bankensector, die volgde op de maatregelen tegen de Russische banken. Bank of America verloor 4,5 procent en Bank of New York Mellon daalde 4,4 procent. Ook de reissector ging omlaag. Luchtvaartmaatschappij Delta Air Lines leverde 5,6 procent in en cruiseconcern Carnival zakte 5,3 procent.
Internetmarktplaats eBay kelderde meer dan 8 procent. Het bedrijf boekte afgelopen kwartaal meer omzet en winst dan verwacht, maar de vooruitzichten voor dit jaar vielen tegen. Farmaceut Moderna klom juist bijna 6 procent na goede resultaten van de maker van een coronavaccin.
Meer uit Financieel
NEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York zijn maandag met winst begonnen aan de nieuwe handelsweek. De stemming onder beleggers op Wall Street werd gesteund door hoop dat er spoedig een einde komt aan de nu al veertig dagen durende shutdown van de federale overheid. In de Senaat worden stappen gezet om een einde te maken aan de langste shutdown in de Amerikaanse geschiedenis.
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Ingrid Thijssen vertrekt per 1 maart na zo'n zes jaar als voorzitter van werkgeversvereniging VNO-NCW. Thijssen gaat dan aan de slag als bestuursvoorzitter van de TU Delft.
3 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De Stichting Equal Justice Equal Pay stelt een ultimatum aan Nederlandse rederijen over de ongelijke beloning van zeevaarders uit Indonesië en de Filipijnen op Nederlandse schepen. De stichting wil dat rederijen gehoor geven aan een uitspraak van het College voor de Rechten van de Mens uit augustus. Daarin oordeelde het college dat Filipijnse en Indonesische zeevaarders worden gediscrimineerd als het gaat om hun beloning. Zij ontvangen aanzienlijk minder loon dan hun Europese collega's aan boord.
4 uur geledenLA PAZ (ANP/DPA) - De Duitse minister van Buitenlandse Zaken Johann Wadephul is op bezoek in Bolivia, om daar onder meer te praten over de winning van lithium. Dat is een belangrijke grondstof voor batterijen van elektrische auto's. Hij praat onder anderen met de nieuwe president Rodrigo Paz, die vorige maand de presidentsverkiezingen van het Zuid-Amerikaanse land won.
6 uur geledenUTRECHT (ANP) - Het verzoek om meer macht door de tijdelijke toezichthouders van FNV is bij een groep vakbondsleden in het verkeerde keelgat geschoten. Ze zijn een petitie begonnen, waarin ze toezichthouders Lodewijk Asscher en Ton Heerts oproepen om niet hervormingen door te drukken, maar het gesprek aan te gaan met het Ledenparlement.
7 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De Amsterdamse AEX-index is maandag hoger geopend, net als de beurzen elders in Europa. Beleggers hopen op een einde van de shutdown van de Amerikaanse federale overheid die nu al veertig dagen duurt. Het is daarmee de langste shutdown in de Verenigde Staten ooit.
7 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De productie van de Nederlandse industrie is in september beduidend aangetrokken. Volgens het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS) was sprake van de sterkste toename sinds maart 2023.
9 uur geleden