Ook koersduikeling Wall Street door aanval Rusland op Oekraïne
NEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York doken donderdag flink omlaag in navolging van de forse koersverliezen op de Europese markten. De Russische invasie in Oekraïne zorgt voor flinke onrust op de wereldwijde financiële markten. Beleggers vrezen onder meer dat het conflict en de zwaardere sancties van het Westen tegen Rusland de prijzen van verschillende belangrijke grondstoffen nog verder omhoog zullen stuwen.
De Amerikaanse president Joe Biden sprak van een voorgekookte en onrechtvaardige oorlog door Rusland. De NAVO stuurt meer militairen en materieel naar haar lidstaten in Oost-Europa. Vrijdag houden de leiders van de dertig NAVO-landen een digitale vergadering over de Russische aanval op Oekraïne. De Europese Unie liet weten de toegang van Russische banken tot de Europese financiële markten te bevriezen.
De Dow-Jonesindex noteerde kort na opening 2,3 procent in het rood op 32.393 punten. De brede S&P 500 zakte 2,2 procent tot 4135 punten en technologiegraadmeter Nasdaq raakte 2,6 procent kwijt tot 12.693 punten.
ExxonMobil
Oliebedrijf ExxonMobil steeg 1 procent. Voor olie werd voor het eerst sinds 2014 meer dan 100 dollar per vat betaald. Brentolie werd 7,4 procent duurder op 104,11 dollar per vat en Amerikaanse olie kostte ruim 7 procent meer op 98,71 dollar per vat. Rusland is een grote olieproducent en handelaren vrezen voor een verstoring van de Russische olieleveringen door mogelijke hardere sancties van het Westen. De goudprijs bereikte het hoogste niveau in meer dan een jaar tijd en de aluminiumprijs steeg naar een record.
De Amerikaanse banken stonden daarentegen onder druk in navolging van de forse koersverliezen in de Europese bankensector, die volgde op de maatregelen tegen de Russische banken. Bank of America verloor 4,5 procent en Bank of New York Mellon daalde 4,4 procent. Ook de reissector ging omlaag. Luchtvaartmaatschappij Delta Air Lines leverde 5,6 procent in en cruiseconcern Carnival zakte 5,3 procent.
Internetmarktplaats eBay kelderde meer dan 8 procent. Het bedrijf boekte afgelopen kwartaal meer omzet en winst dan verwacht, maar de vooruitzichten voor dit jaar vielen tegen. Farmaceut Moderna klom juist bijna 6 procent na goede resultaten van de maker van een coronavaccin.
Meer uit Financieel
LUXEMBURG (ANP) - De economie van de eurozone is in het tweede kwartaal van 2026 met 0,4 procent gegroeid ten opzichte van het eerste kwartaal, meldt statistiekbureau Eurostat op basis van voorlopige cijfers. De economie van het eurogebied laat daarmee weer een groei zien, na een nulgroei in het eerste kwartaal. De groei viel ook hoger uit dan economen hadden verwacht.
8 minuten geledenSEOUL (ANP/BLOOMBERG/AFP) - Het Zuid-Koreaanse technologieconcern Samsung heeft afgelopen kwartaal opnieuw veel meer winst gemaakt door de extreme vraag naar geheugenchips voor AI-datacenters. De grootste fabrikant van geheugenchips ter wereld verwacht dat het al nijpende tekort volgend jaar verder toeneemt. De prijzen zijn omhooggeschoten, waardoor de smartphonedivisie van het concern het eerste verlies ooit noteerde.
17 minuten geledenHERAKLION (ANP) - Corendon heeft op Kreta ook "enkele tientallen reizigers" uit voorzorg naar een ander hotel verplaatst vanwege de bosbrand die woedt op het Griekse eiland. Dit gebeurde woensdagavond, laat een woordvoerder van de reisorganisatie weten.
18 minuten geledenBRUSSEL (ANP) - De EU heeft donderdag de aanbesteding uitgeschreven voor de bouw van zeven AI-gigafabrieken, meldt de Europese Commissie. De gigafabrieken werden in het voorjaar van 2025 aangekondigd, met als wens de technologische onafhankelijkheid van de EU te vergroten.
19 minuten geledenWIESBADEN (ANP/RTR) - De Duitse economie is in het tweede kwartaal van 2026 sterker gegroeid dan verwacht. Volgens het Duitse statistiekbureau Destatis steeg het bruto binnenlands product (bbp), de maatstaf voor economische groei, met 0,2 procent. Economen hadden gerekend op een kleinere groei van 0,1 procent door de gevreesde impact van de oorlog in het Midden-Oosten op de grootste economie van Europa.
20 minuten geledenBERLIJN (ANP/BLOOMBERG) - Het Duitse defensieconcern Rheinmetall heeft een contract binnengehaald voor de modernisering van het F123-fregat Bayern van de Duitse marine. De opdracht heeft een waarde van enkele honderden miljoenen euro's.
22 minuten geledenDEN BOSCH (ANP) - Bij netbeheerder Enexis blijft de wachtlijst voor aansluitingen op het stroomnet toenemen, ondanks een forse capaciteitsuitbreiding van het net. Dat meldt de organisatie, die netten beheert in het zuiden, oosten en noorden van Nederland, bij haar halfjaarcijfers.
24 minuten geleden