Ook Kaag weet niet of coalitie het gaat redden
DEN HAAG (ANP) - Ook D66-leider en vicepremier Sigrid Kaag weet niet of de huidige coalitie met VVD, D66, CDA en ChristenUnie de vele crises waar het mee kampt gaat overleven. "Ik weet niet of we eruit gaat komen, maar het is de inzet om dat wel te doen", zegt ze in het programma Goedemorgen Nederland.
Daarmee sluit Kaag zich aan bij eerdere uitlatingen van premier Mark Rutte (VVD). Hij zei in het programma WNL op Zondag dat er een paar "spannende onderwerpen" aankomen, zoals stikstof en asiel. "Ik denk dat het kan", aldus de premier. "Maar je weet het nooit zeker."
Ook CDA'er Derk Boswijk, die namens zijn partij onder andere het woord voert over stikstof, zei te vrezen dat de coalitie het niet haalt en het kabinet zal vallen. Zelf heeft hij "meerdere keren" eraan gedacht te stoppen. Dat deed hij toch niet, omdat boeren met grote stikstofproblemen dan niet geholpen zouden worden.
Afspraken
Volgens Kaag is het zaak dat het kabinet "de rug moet rechten" en "we onze ook onze eigen veerkracht moeten hervinden", aangezien er in de coalitie afspraken zijn gemaakt over asiel of stikstof. "Maar ik heb altijd gezegd: we doen het goed, of we doen het niet."
Het ziet er naar uit dat de coalitiepartijen aanstaande woensdag, bij de Provinciale Statenverkiezingen, flinke klappen gaat krijgen. Vooral het CDA stevent af op verlies. De verkiezingen zijn ook belangrijk voor de Eerste Kamer, omdat Statenleden de samenstelling van de senaat bepalen. De coalitie heeft daar nu al een minderheid, en die zal naar verwachting nog kleiner worden.
Meer uit Politiek
BRUSSEL (ANP) - Demissionair minister Eelco Heinen (Financiën) voelt niets voor de optie om als EU geld uit de kapitaalmarkt op te halen om Oekraïne financieel te steunen. Hij geeft de voorkeur aan het gebruik van de Russische bevroren tegoeden voor een lening aan Oekraïne of aan bilaterale leningen of giften via de nationale begrotingen aan Oekraïne. Dat zei hij voor het begin van de vergadering van EU-ministers van Financiën in Brussel.
10 minuten geledenDEN HAAG (ANP) - Voormalig CDA-leider Sybrand Buma wordt informateur naast Hans Wijers, die D66 zal voordragen. Dat bevestigen ingewijden na berichtgeving van RTL Nieuws en BNR. Buma is momenteel burgemeester van Leeuwarden. Hij zal de gesprekken met beide partijen gaan leiden de komende drie weken.
16 uur geledenDEN HAAG (ANP) - D66 wil Hans Wijers aanwijzen als een van de nieuwe informateurs, bevestigen ingewijden na berichtgeving van de NOS. Wijers was eerder minister van Economische Zaken in het kabinet-Kok I, president-commissaris van ING en topman van Akzo Nobel. Eerder meldden ingewijden al dat CDA en D66 twee informateurs zullen aanwijzen die de onderhandelingen tussen de twee partijen over een aanzet voor een coalitieakkoord zullen begeleiden.
17 uur geledenDEN HAAG (ANP) - D66 en het CDA willen donderdag na het debat over de kabinetsformatie twee informateurs voordragen, van elke partij één. Dat stellen Haagse bronnen rondom de formatie. Namen zijn nog niet bekend.
17 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De Kamerleden die op 29 oktober zijn verkozen, zijn woensdag beëdigd in de Tweede Kamer ten overstaan van tijdelijk voorzitter Martin Bosma. De Kamerleden legden een voor een de verklaring of de belofte af, nadat de griffier hun naam noemde. Dat mocht in het Nederlands of in het Fries.
20 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De daling van het aantal studenten dat een studie is begonnen aan een hogeschool of universiteit baart ook demissionair onderwijsminister Gouke Moes zorgen. "Om onze samenleving draaiende te houden, is het cruciaal dat er voldoende goed opgeleide (vak)mensen in de essentiële sectoren zijn", laat de BBB-bewindsman via een woordvoerder weten.
1 dag geledenDEN HAAG (ANP) - De Eerste Kamer is belangrijk voor een nieuwe coalitie, schrijft verkenner Wouter Koolmees (D66) in zijn verslag. Hij ziet dat partijen "ambitieuze plannen" hebben waarvoor "grote wetswijzigingen" moeten worden gedaan. Bovendien maken beoogde investeringen, bijvoorbeeld in defensie, het nodig om te bezuinigen. Dat alles lukt volgens de verkenner alleen als in de Eerste Kamer meerderheden worden gevonden voor die plannen.
1 dag geleden