Ook in Gouda en Reeuwijk is het stroomnet nu vol
GOUDA (ANP) - Het elektriciteitsnet in het noorden van Gouda en in het aangrenzende Reeuwijk zit aan zijn grens. Nieuwe grootverbruikers kunnen voorlopig niet worden aangesloten, zij komen op een wachtlijst. Volgens netbeheerder Stedin heeft het besluit geen gevolgen voor consumenten en kleine bedrijven.
Stedin zegt dat het aantal aanvragen voor aansluitingen in het gebied in de afgelopen twee jaar met 250 procent is gestegen. Dat komt door snelladers voor elektrische voertuigen.
De Goudse energiewethouder Michel Klijmij-van der Laan noemt de mededeling van Stedin "slecht nieuws voor de ambities die we in Gouda hebben. De plannen voor het ziekenhuis en bedrijven die willen uitbreiden worden nu op pauze gezet. Ook het aardgasvrij maken van bedrijventerreinen wordt een lastigere opgave."
Capaciteit kost tijd
Ook in de Hoeksche Waard en het zuiden van Dordrecht zit het stroomnet vol, maar dan andersom. Windmolens en zonneparken wekken daar zo veel energie op, dat het net aan zijn limiet zit. Nieuwe aanvragen om groene stroom te leveren, worden voorlopig niet in behandeling genomen. "Er moet meer netcapaciteit worden bijgebouwd door TenneT en Stedin, en dat kost tijd", aldus Stedin.
Netbeheerder Liander zegt dat het stroomnet in Drachten nu vol is. In een deel van Leeuwarden is juist beperkt ruimte vrijgekomen.
Verklaring vraagtoename
In december raakte het elektriciteitsnet in Den Haag, in de provincies Overijssel en Groningen en in delen van Gelderland en Noord-Holland vol. Bedrijven en consumenten vragen steeds meer stroom, bijvoorbeeld omdat ze van het aardgas af gaan of elektrisch gaan rijden, maar de netbeheerders kunnen niet genoeg uitbreiden om dit bij te houden.
Meer uit Financieel
LONDEN (ANP/RTR) - De Britse centralebankgouverneur Andrew Bailey verwelkomt de voordracht van Kevin Warsh door president Donald Trump om de nieuwe voorzitter te worden van de Federal Reserve. Dat zei Bailey in een toelichting op het besluit van de Bank of England (BoE) om de rente in het Verenigd Koninkrijk onveranderd te laten, na vier verlagingen op rij.
40 minuten geledenMAASTRICHT (ANP) - Vakbonden hebben met onbegrip gereageerd op het besluit van H&M om het klantenservicecentrum in Maastricht te sluiten. Het Zweedse kledingconcern sluit de locatie op 1 juni van dit jaar, waardoor 250 banen op de tocht staan.
1 uur geledenWHITLEY (ANP) - Autofabrikant Jaguar Land Rover is in het afgelopen kwartaal diep in de rode cijfers beland. Het bedrijf legde dit najaar veel fabrieken stil na een cyberaanval, waardoor het ook veel minder auto's kon verkopen. Daarnaast had de Britse automaker last van een kwakkelende markt voor luxeauto's in China en hogere importheffingen in de Verenigde Staten.
1 uur geledenFRANKFURT (ANP) - De Europese Centrale Bank (ECB) laat de rente in de eurozone opnieuw onveranderd, zoals algemeen werd verwacht op de financiële markten. Het belangrijkste rentetarief blijft daarmee na de eerste rentevergadering van dit jaar op 2 procent. Het is de vijfde rentepauze op rij van de centrale bank in Frankfurt. Ook de Britse centrale bank hield donderdag de rente ongewijzigd op 3,75 procent, na vier verlagingen op rij.
1 uur geledenDEN HAAG (ANP/BLOOMBERG) - De bitcoin, 's werelds belangrijkste digitale munt, is donderdag tot onder de 70.000 dollar gezakt. Dat is het laagste niveau in ongeveer vijftien maanden. De cryptomunt is inmiddels meer dan 44 procent gedaald ten opzichte van de piek in oktober vorig jaar.
2 uur geledenMILAAN (ANP/AFP) - Klimaatactivisten van Greenpeace hebben donderdag geprotesteerd tegen de sponsoring van de Olympische Spelen door het grote Italiaanse olie- en gasbedrijf Eni. De demonstranten beschuldigen Eni ervan met zijn uitstoot bij te dragen aan klimaatverandering, wat leidt tot het smelten van sneeuw en ijs.
2 uur geledenBRUSSEL (ANP) - Het Europees Parlement wil meer aanpassingen in de EU-meerjarenbegroting 2028-2034. Het voorstel van de Europese Commissie van vorig jaar juli kon meteen al geen genade vinden. Maar ook een eerste tegenvoorstel van de toekomstige onderhandelaars namens het Europees Parlement is te mager, werd duidelijk in het eerste inhoudelijke debat over de meerjarenbegroting (MFK).
3 uur geleden