Ook in Amsterdam moet bed-bad-brood blijven bestaan
AMSTERDAM (ANP) - Ook in Amsterdam moet de bed-bad-broodregeling die vreemdelingen opvangt, blijven bestaan. Dat heeft de voorzieningenrechter dinsdag gezegd, "omdat er geen toezegging kan worden gedaan dat alle vreemdelingen na 1 januari weer voor opvang in aanmerking komen".
De rechter heeft nog geen formele beslissing genomen, maar dit wel aan de partijen in de rechtbank aangegeven, meldt de rechtbank in een bericht op X.
Het kabinet heeft besloten vanaf januari geen geld meer te geven aan de gemeenten voor de regeling, die officieel de Landelijke Vreemdelingenvoorzieningen (LVV) heet. De opvang wordt sinds 2019 verzorgd in vijf gemeenten: Rotterdam, Amsterdam, Groningen, Utrecht en Eindhoven. Zij vrezen dat bij sluiting mensen op straat terechtkomen.
Verplichting voor het Rijk
Eerder oordeelden rechters in Rotterdam en Utrecht ook al dat de opvang van afgewezen asielzoekers open moet blijven in die steden. Eindhoven betaalt de regeling voorlopig zelf, meldde de gemeente eerder. Later onderneemt advocaat Pim Fischer stappen in Groningen.
De minister van Asiel en Migratie, Marjolein Faber, vindt dat de LVV geen verplichting voor het Rijk is. Ze stelt dat de vreemdelingen in een vrijheidsbeperkende locatie in Ter Apel terechtkunnen.
'Duidelijke boodschap'
De Amsterdamse opvangwethouder Rutger Groot Wassink vindt dat de uitspraak van de rechter "wederom een duidelijke boodschap voor minister Faber" is. "Ik ben blij met de uitspraak omdat het aansluit bij de grote zorgen die we als gemeente eerder hebben geuit bij de beslissing van het Rijk om de LVV af te schaffen. Het is verontrustend dat humane opvang van mensen opnieuw via de rechter moet worden afgedwongen. We gaan ervan uit dat het Rijk vanaf 1 januari gewoon bijdraagt aan de financiering van de LVV."
Groot Wassink vindt dat de regeling sinds 2019 een goede oplossing is gebleken voor "een uitzichtloze situatie van mensen en de onrust die hierdoor ontstond in grote steden. De ongedocumenteerden die worden opgevangen in de LVV kúnnen vaak niet terug naar het land van herkomst en meer dan de helft van de mensen heeft alsnog recht op rechtmatig verblijf in Nederland".
Meer uit Binnenland
VLISSINGEN (ANP) - In Vlissingen is een politieactie om hulp te bieden bij een persoon met "onbegrepen gedrag" vrijdagavond geëindigd met een aanhouding waarbij een schot is gelost, meldt de politie Zeeland. Tijdens de actie in de Kasteelstraat raakte een diensthond gewond.
45 minuten geledenNIJKERK (ANP) - Bij het Israëlcentrum in het Gelderse Nijkerk heeft vrijdagavond laat een explosie plaatsgevonden. Het centrum van de organisatie Christenen voor Israël beschrijft het pand op zijn website als 'een ontmoetingsplek voor christenen met hart voor Israël'.
47 minuten geledenMAASTRICHT (ANP) - De twintig actievoerders die zijn opgepakt voor de bezetting van een gebouw van de Universiteit Maastricht zijn vrijdag vrijgelaten, maar blijven wel verdachte. Dat laat de politie weten.
7 uur geledenRIGA/AMSTERDAM (ANP) - Een van de mannen die is veroordeeld voor betrokkenheid bij de ontvoering van het destijds 2-jarige meisje Insiya is vorige week in Letland gearresteerd, bevestigt het Openbaar Ministerie (OM) na berichtgeving door De Telegraaf. Donderdag is hij overgeleverd aan Nederland.
12 uur geledenROTTERDAM (ANP) - De advocaat van de 25-jarige Sendric S., verdacht van het plegen van drie moorden in Rotterdam-IJsselmonde, wil dat de rechtbank zijn cliënt alleen tbs met dwangverpleging oplegt en geen gevangenisstraf.
12 uur geledenTER APEL (ANP) - De oproep van asielminister Bart van den Brink (CDA) aan gemeenten om snel bij te springen met noodopvang, lijkt zijn vruchten te hebben afgeworpen. De drukte bij het aanmeldcentrum voor asielzoekers in Ter Apel is afgenomen tot onder het maximum van 2000 en de winteropvang in Biddinghuizen komt zoals afgesproken vrijdag leeg, meldt het COA.
12 uur geledenROERMOND (ANP) - Het Openbaar Ministerie vervolgt niemand voor de dodelijke woningbrand in Roermond in september vorig jaar, zo is vrijdag bekendgemaakt. Er zijn namelijk geen verdachten in beeld die nog in leven zijn, aldus het OM.
13 uur geleden