Ook geheime documenten bij oud-vicepresident Mike Pence gevonden
WASHINGTON (ANP) - In het huis van voormalig Amerikaans vicepresident Mike Pence in de staat Indiana zijn geheime documenten aangetroffen, meldt nieuwszender CNN. De Republikein Pence was van 2017 tot 2021 de rechterhand van president Donald Trump.
Ongeveer tien documenten zouden zijn gevonden door de advocaat van Pence, die de vondst vervolgens meldde aan het Nationaal Archief. De federale politie FBI en het ministerie van Justitie zijn een onderzoek gestart naar hoe de documenten in het privéonderkomen van Pence terecht zijn gekomen. Volgens bronnen had Pence aan zijn raadsman gevraagd een aantal dozen met documenten te doorzoeken op mogelijk geheime exemplaren. Onduidelijk is nog wat er in de documenten staat.
Mogelijk ondernam Pence actie nadat de afgelopen weken in het kantoor en huis van de huidige president Joe Biden ook enkele tientallen geheime documenten waren gevonden. Die stamden uit de periode (2009-2017) dat Biden vicepresident van de VS was. Ook Biden maakte zelf melding van de vondst van de documenten.
Florida
In panden van oud-president Donald Trump werden vorig jaar bij invallen van de FBI ongeveer driehonderd geheime dossiers gevonden. Het ministerie van Justitie onderzoekt de zaak. Trump zou opzettelijk deze documenten na zijn presidentschap hebben meegenomen naar Florida vanuit Washington. Mogelijk bevatten de dossiers bij Trump nucleaire geheimen, meldden Amerikaanse media.
De ontdekking bij Pence kan de mogelijk negatieve politieke gevolgen verzachten voor Biden, die Trump vorig najaar nog stevig had bekritiseerd op zijn omgang met geheim materiaal. Dat kwam Biden op beschuldigingen van hypocrisie te staan toen documenten in zijn voormalige kantoor en zijn garage werden gevonden. De kwestie is politiek gevoelig geworden voor Biden en Trump, die mogelijk tegenover elkaar komen te staan bij een presidentsverkiezingen in november 2024.
Lindsey Graham
De prominente Republikeinse senator Lindsey Graham, een criticus van Biden en een bondgenoot van Trump is van mening dat de zaak onnodig wordt opgeblazen. De senator uit South-Carolina denkt dat geen van de drie opzettelijk probeerde de nationale veiligheid in gevaar te brengen.
"Misschien classificeren we veel te veel documenten als geheim. Wat een politiek probleem werd voor de Republikeinen is nu een nationaal veiligheidsprobleem aan het worden," aldus Graham.
Meer uit Buitenland
NUUK (ANP/AFP) - Militairen die Denemarken naar Groenland had gestuurd, kregen de opdracht mee gevechtsklaar te zijn voor het geval de Verenigde Staten het gebied zouden aanvallen. Dat meldde de Deense publieke omroep DR vrijdag.
17 minuten geledenMADRID (ANP) - Uit de voorlopige onderzoeksresultaten naar de dodelijke treinbotsing bij het Spaanse Adamuz blijkt dat een scheur in het spoor daar al zat voordat het voorval plaatsvond. Dat schrijft het instituut dat het voorval onderzoekt.
22 minuten geledenROME (ANP) - Veel internationale sterren zijn vrijdag in Rome voor de uitvaart van de Italiaanse modeontwerper Valentino Garavani. Onder anderen modejournalist Anna Wintour, actrice Anne Hathaway en modeontwerper en filmregisseur Tom Ford kwamen in de ochtend aan bij de basiliek di Santa Maria degli Angeli e dei Martiri.
49 minuten geledenJAKARTA (ANP/DPA) - Zoekteams hebben het tiende en laatste slachtoffer geborgen van een vliegtuigcrash zaterdag op het Indonesische eiland Sulawesi. Alle inzittenden kwamen bij de crash om het leven.
57 minuten geledenWARSCHAU/BRUSSEL (ANP/RTR) - Polen en de EU sturen bijna duizend aggregaten naar Oekraïne om dat land te helpen de strenge winter door te komen. In Oekraïne is het de afgelopen tijd zeer koud, met uitschieters tot 20 graden onder nul.
58 minuten geledenKOPENHAGEN (ANP/AFP) - De onderhandelingen tussen de VS en Denemarken over het versterken van de veiligheid in de Noordpoolregio kunnen "redelijk snel" beginnen. Dat heeft de Deense minister van Buitenlandse Zaken, Lars Løkke Rasmussen, gezegd tegen de Deense publieke omroep. Rasmussen zei niet publiek te zullen maken wanneer die gesprekken plaatsvinden, omdat dat een "kalm proces" in de weg staat.
2 uur geledenKARACHI (ANP/AFP) - Het dodental door een brand in het grootste winkelcentrum van Pakistan is gestegen naar 67. Donderdag meldden lokale autoriteiten nog een dodental van 55. "Er zijn autopsies uitgevoerd op 67 lichamen", aldus de woordvoerder van de provinciale overheid, die eraan toevoegde dat DNA-onderzoek om de slachtoffers te identificeren nog gaande is.
3 uur geleden