Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Ook geheime documenten bij oud-vicepresident Mike Pence gevonden

Ook geheime documenten bij oud-vicepresident Mike Pence gevonden

WASHINGTON (ANP) - In het huis van voormalig Amerikaans vicepresident Mike Pence in de staat Indiana zijn geheime documenten aangetroffen, meldt nieuwszender CNN. De Republikein Pence was van 2017 tot 2021 de rechterhand van president Donald Trump.

Ongeveer tien documenten zouden zijn gevonden door de advocaat van Pence, die de vondst vervolgens meldde aan het Nationaal Archief. De federale politie FBI en het ministerie van Justitie zijn een onderzoek gestart naar hoe de documenten in het privéonderkomen van Pence terecht zijn gekomen. Volgens bronnen had Pence aan zijn raadsman gevraagd een aantal dozen met documenten te doorzoeken op mogelijk geheime exemplaren. Onduidelijk is nog wat er in de documenten staat.

Mogelijk ondernam Pence actie nadat de afgelopen weken in het kantoor en huis van de huidige president Joe Biden ook enkele tientallen geheime documenten waren gevonden. Die stamden uit de periode (2009-2017) dat Biden vicepresident van de VS was. Ook Biden maakte zelf melding van de vondst van de documenten.

Florida

In panden van oud-president Donald Trump werden vorig jaar bij invallen van de FBI ongeveer driehonderd geheime dossiers gevonden. Het ministerie van Justitie onderzoekt de zaak. Trump zou opzettelijk deze documenten na zijn presidentschap hebben meegenomen naar Florida vanuit Washington. Mogelijk bevatten de dossiers bij Trump nucleaire geheimen, meldden Amerikaanse media.

De ontdekking bij Pence kan de mogelijk negatieve politieke gevolgen verzachten voor Biden, die Trump vorig najaar nog stevig had bekritiseerd op zijn omgang met geheim materiaal. Dat kwam Biden op beschuldigingen van hypocrisie te staan toen documenten in zijn voormalige kantoor en zijn garage werden gevonden. De kwestie is politiek gevoelig geworden voor Biden en Trump, die mogelijk tegenover elkaar komen te staan bij een presidentsverkiezingen in november 2024.

Lindsey Graham

De prominente Republikeinse senator Lindsey Graham, een criticus van Biden en een bondgenoot van Trump is van mening dat de zaak onnodig wordt opgeblazen. De senator uit South-Carolina denkt dat geen van de drie opzettelijk probeerde de nationale veiligheid in gevaar te brengen.

"Misschien classificeren we veel te veel documenten als geheim. Wat een politiek probleem werd voor de Republikeinen is nu een nationaal veiligheidsprobleem aan het worden," aldus Graham.

Meer uit Buitenland

Betoging voor stadhuis Kopenhagen tegen aanspraak VS op Groenland

KOPENHAGEN (ANP/AFP) - Voor het stadhuis van Kopenhagen zijn enkele duizenden mensen bijeengekomen om te demonstreren tegen Amerikaanse aanspraken op Groenland, dat bij het koninkrijk Denemarken hoort. De betogers zwaaien met Deense en Groenlandse vlaggen.

19 minuten geleden
Zelensky beveelt snel meer import van elektriciteit

KYIV (ANP/RTR) - De Oekraïense leider Volodymyr Zelensky heeft bevolen snel meer stroom uit het buitenland te importeren. Volgens zijn energieminister Denys Sjmyhal is er in zijn land geen enkele energiecentrale meer te vinden die niet is aangevallen door de Russen. Hij vertelde het parlement afgelopen week dat de energievoorziening "heel moeilijk" is en dat er nog maar genoeg brandstof is voor een week of drie.

1 uur geleden
Iran: Trump verantwoordelijk voor slachtoffers in Iran

TEHERAN (ANP/RTR) - De Iraanse leider, ayatollah Ali Khamenei, noemt de Amerikaanse president Donald Trump een crimineel voor het "veroorzaken van slachtoffers, schade en laster jegens het Iraanse volk" tijdens de protesten in het land. Iran geeft de VS al langer de schuld van het geweld in Iran.

2 uur geleden
Haardonaties stromen binnen voor slachtoffers Crans-Montana

CRANS-MONTANA (ANP) - Na de brand in Crans-Montana zamelen kapsalons in Frankrijk en andere Europese landen haar in voor pruiken voor de gewonden, schrijft de Franse zender BFMTV. Op nieuwjaarsnacht brak er brand uit in een café waar veel jongeren waren. Hierbij vielen 40 doden en raakten 116 mensen gewond.

3 uur geleden
Politie-inval bij Oegandese oppositieleider, meldt partij

KAMPALA (ANP/AFP) - De Oegandese oppositieleider Bobi Wine is afgesneden van communicatie na een politie-inval in zijn huis, meldt zijn partij NUP. Eerder gingen er geruchten dat hij was ontvoerd door het leger. De partij plaatste vrijdagavond laat op X dat Wine met geweld was meegenomen in een helikopter, maar dat werd even later weer verwijderd.

5 uur geleden
Minimale toename internetverkeer Iran

TEHERAN (ANP) - Er is een minimale toename van het internetverkeer in Iran, meldt internetwaakhond NetBlocks. Al ruim een week is het internet in Iran geblokkeerd, maar NetBlocks meldt in de nacht van vrijdag op zaterdag dat zo'n 2 procent van de Iraniërs toegang tot het internet lijkt te hebben. Dat is meer dan in de afgelopen dagen.

8 uur geleden
Rechter legt inzet ICE-agenten in Minnesota aan banden

MINNEAPOLIS (ANP) - Een federale rechter in de Amerikaanse staat Minnesota heeft besloten dat de inzet van agenten van de vreemdelingenpolitie ICE in Minneapolis aan banden wordt gelegd, schrijven The New York Times en The Washington Post. ICE-agenten mogen geen vreedzame demonstranten meer arresteren, geen pepperspray meer inzetten tegen demonstranten en geen automobilisten arresteren die auto's van ICE-agenten volgen.

9 uur geleden