Ook Friesland breidt regeling uit voor rasters tegen wolf
LEEUWARDEN (ANP) - Ook de provincie Friesland wil dat meer veehouders beschermende rasters plaatsen tegen de wolf. Van de subsidieregeling wordt nu nog weinig gebruikgemaakt, laat de provincie weten en daarom wordt deze uitgebreid. Waar eerder alleen schapen- en geitenhouders geld konden krijgen voor de aanschaf van speciale rasters, komen nu ook eigenaren van runderen, paarden en pony's in aanmerking. Gelderland kondigde vorige week eveneens een uitbreiding van de regeling aan.
In Friesland is van de 200.000 euro die de provincie beschikbaar stelde voor de subsidie, volgens een woordvoerder op dit moment nog 177.000 over. "Er is maar weinig aangevraagd", legt hij uit. Begin deze maand concludeerde de Wolvencommissie Gelderland dat in Friesland om slechts 1,8 procent van de schapenweiden goede wolfwerende rasters staan.
Om meer mensen ertoe te zetten zo'n raster te plaatsen wil Friesland de regeling naast uitbreiden ook versoepelen. Waar een veehouder eerst pas geld kreeg na de aanschaf van het hek, wordt dat nu omgedraaid. De Fryske Nasjonale Partij (FNP) had eerder al eens gevraagd om het aanvragen van de subsidie makkelijker te maken.
Volgens gedeputeerde Matthijs de Vries (ChristenUnie, natuur) zijn aanvallen van wolven op vee op dit moment alleen te voorkomen door beschermende maatregelen. De provincie Gelderland kondigde vorige week aan de wolf sneller te gaan afschieten, namelijk als een dier twee keer in één week vee aanvalt dat beschermd is door een hek. De provincie denkt zover te kunnen gaan, ondanks de beschermde status van de wolf via Europese regelgeving. Friesland houdt het voorlopig op subsidies voor wolfwerende hekken, zegt de woordvoerder. Wel is Friesland, net als andere provincies "in gesprek" met hogere overheden over de beschermde status van de wolf.
Meer uit Politiek
DEN HAAG (ANP) - Er zijn volgens het demissionaire kabinet geen aanwijzingen dat Aruba, Bonaire en Curaçao meegesleept worden in een mogelijk gewapend conflict in de Cariben. De spanning is in de regio hoog opgelopen door Amerikaanse acties tegen vermeende drugsbootjes uit Venezuela.
9 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De ministerraad heeft vrijdag ingestemd met het besluit van landbouwminister Femke Wiersma om stroomstootapparatuur in de veehouderij te verbieden. Voordat het besluit formeel van kracht kan worden, moet de Koning het voorstel ondertekenen, een formaliteit.
11 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Minister Eelco Heinen (Financiën, VVD) is optimistisch dat er een oplossing wordt gevonden voor het gebruik van Russische tegoeden die op rekeningen in België staan. De Europese Commissie wil 90 miljard euro van die tegoeden gebruiken om Oekraïne te helpen.
12 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het is goed dat experts aanraden om minder vlees te eten, vindt demissionair staatssecretaris Judith Tielen (Preventie, VVD). Stappen om dat advies kracht bij te zetten laat ze aan een volgend kabinet.
13 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het verhogen van de stikstofgrens is voor demissionair landbouwminister Femke Wiersma "een hele klus". Dat erkende de BBB-minister naar aanleiding van berichten dat invoering hoogst onzeker is. Deze maand moet daar een besluit over vallen. "In de tussentijd ben ik in overleg met de provincies."
14 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het nieuwe kabinet moet een minister van Digitale Zaken krijgen. Deze minister moet de "doorzettingsmacht" hebben om een nieuw digitaal systeem binnen de overheid van de grond te krijgen. Dat zei demissionair staatssecretaris Eddie van Marum na afloop van de ministerraad tegen het ANP. Behalve Binnenlandse Zaken gaat hij ook over digitalisering.
14 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Demissionair onderwijsminister Gouke Moes maakte na afloop van de ministerraad in eerste instantie grappen over doodsbedreigingen aan het adres van Niels van der Laan, de acteur die de Hoofdpiet speelt in het Sinterklaasjournaal. De mensen die dat doen, krijgen volgens de BBB-bewindsman op pakjesavond "gewoon een zakje zout".
15 uur geleden