Ook fractiegenoten 'overvallen' door vertrek PvdD'er Vestering
DEN HAAG (ANP) - Het plotselinge vertrek van Leonie Vestering uit de Tweede Kamer heeft ook de fractie van de Partij voor de Dieren verrast. Dat zegt Kamerlid Christine Teunissen. Zij was naar eigen zeggen niet van tevoren ingelicht. "Het heeft ook mij overvallen."
"Ik respecteer haar besluit", zegt Teunissen. "Het is een zware periode waar we doorheen gaan. Ik wens haar alle goeds."
Vestering besloot dinsdag haar inbreng in een Kamerdebat met de mededeling dat ze per direct opstapt. Zij zei niet langer te kunnen functioneren als volksvertegenwoordiger door de interne ruzie die haar partij verscheurt. Het bestuur ligt op ramkoers met politiek leider Esther Ouwehand en wil haar niet langer voordragen als lijsttrekker bij de komende Tweede Kamerverkiezingen.
Dieptepunt
Teunissen zegt niet te weten of met het vertrek van Vestering iedereen in de fractie het weer eens is. "Ik hoop dat we door kunnen." Zij herhaalt dat het partijbestuur nu aan zet is. Dat heeft volgens haar de huidige crisis veroorzaakt door de aantijgingen tegen Ouwehand "breed op straat te gooien". Daarmee is de positie van het bestuur wat haar betreft "onhoudbaar geworden".
Behalve Vestering heeft ook Lammert van Raan zich niet expliciet achter Ouwehand geschaard. Wel liet hij dinsdag weten vragen te hebben bij de werkwijze van het bestuur. Van Raan zegt "erg geraakt" te zijn door het opstappen van Vestering, die hij een "goed Kamerlid" noemt.
Kamerlid Eva van Esch noemt het vertrek van Vestering "opnieuw een dieptepunt" en vindt het "intens verdrietig" dat zij dit besluit heeft genomen. "We gaan hierdoor een fantastisch Kamerlid en een geweldige collega missen."
Meer uit Politiek
DEN HAAG (ANP) - Minister Jaimi van Essen (Landbouw, D66) kan zich vinden in de kritiek van de Nationale ombudsman dat de overheid de afgelopen jaren onbetrouwbaar is geweest voor boeren. "Het klopt, net zoals de Ombudsman constateert dat boeren en tuinders al te lang te maken hebben met voorstellen die te vaak veranderen."
12 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR) - De Democraten winnen bij de midtermverkiezingen een meerderheid in het Huis van Afgevaardigden. Dat voorspelt Decision Desk HQ, een organisatie die verkiezingsdata verzamelt. Het komt vrijwel altijd voor dat de partij van een zittende president, in dit geval de Republikeinen van Donald Trump, zetels verliest tijdens de midterms.
16 uur geledenATLANTA (ANP) - De Democraat Jon Ossoff wordt als senator herkozen in de Amerikaanse staat Georgia, voorspelt persbureau Reuters op basis van voorlopige uitslagen van Decision Desk HQ. Dat is een bureau dat verkiezingsuitslagen verzamelt. Georgia stemde bij de laatste verkiezingen op Donald Trump, maar Ossoff wist in de peilingen al een ruime voorsprong op de Republikeinse afgevaardigde Mike Collins te houden.
18 uur geledenDEN HAAG (ANP) - PRO blijft achter de verder uitgewerkte stikstofplannen van landbouwminister Jaimi van Essen (D66) staan. Dat laat landbouwwoordvoerder Laura Bromet van de linkse oppositiepartij weten op Bluesky.
22 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het kabinet wil een half jaar eerder dan gepland ervoor zorgen dat bedrijven en bijvoorbeeld woningbouwprojecten met een kleine stikstofuitstoot geen vergunning hoeven aan te vragen. Dat schrijft minister Jaimi van Essen (Landbouw, D66) in de brief over stikstof. Hij wil dit per 1 juli 2027 mogelijk maken.
1 dag geledenDEN HAAG (ANP) - In de zones rond kwetsbare natuur mogen boeren op termijn maximaal 1,5 koe per hectare grond houden. Dat is een van de strengere regels die landbouwminister Jaimi van Essen voorstelt om te zorgen voor minder stikstof op gevoelige natuur. Hij benadrukt dat provincies de mogelijkheid krijgen om daarvan af te wijken en met een eigen plan te komen.
1 dag geledenDEN HAAG (ANP) - Tweede Kamerlid Gidi Markuszower wil nog niet hardop zeggen of zijn fractie voor het aangepaste belastingplan van het kabinet gaat stemmen. Maar hij vindt het naar eigen zeggen "moeilijk argumenten te bedenken" om dat niet te doen. "Volgens mij is er heel veel pijn weggehaald."
1 dag geleden