
Ook EU-parlement bepleit speciaal tribunaal voor invasie Oekraïne
STRAATSBURG (ANP) - Ook het Europees Parlement pleit voor een speciaal tribunaal dat de verantwoordelijken voor de Russische oorlog tegen Oekraïne moet berechten. De steun voor het nieuwe hof, dat velen volgens Nederland graag in Den Haag gevestigd zouden zien, groeit.
Den Haag herbergt al het Internationaal Strafhof (ICC), dat moet optreden tegen oorlogsmisdaden, misdaden tegen de menselijkheid, genocide en agressie tegen een ander land. Maar dat laatste misdrijf, dat gaat over het beramen van bijvoorbeeld een invasie als de Russische inval in Oekraïne, wordt zelden vervolgd. Omdat Rusland en Oekraïne het ICC niet erkennen, staat het nu ook sowieso machteloos.
Het nieuwe tribunaal moet die leemte dichten en achter de verantwoordelijken in het Kremlin aan, vindt ook het Europees Parlement. Eerder spraken onder meer Nederland en Duitsland en de Europese Commissie zich daarvoor uit. Het EU-parlement noemt ook uitdrukkelijk bondgenoten of vazallen als de Belarussische president Aleksandr Loekasjenko als mogelijke beklaagden.
Ondanks de bijval voor het tribunaal is het maar zeer de vraag of het er komt. Daarvoor is "internationaal draagvlak nodig", zei buitenlandminister Wopke Hoekstra eerder. De Veiligheidsraad van de Verenigde Naties zal nooit met de plannen instemmen, al was het maar omdat Rusland die daar kan dwarsbomen. Vervolgens kunnen ze wel worden voorgelegd aan de Algemene Vergadering met alle VN-landen, die het Russische optreden tegen Oekraïne al eerder veroordeelde.
Meer uit Buitenland
WARSCHAU (ANP/AFP) - In Polen is zondagochtend de eerste ronde van de presidentsverkiezingen begonnen, na een campagne die vooral in het teken stond van buitenlands beleid en sociale thema's als abortus en lhbti-rechten.
19 minuten geledenBOEKAREST (ANP/RTR) - In Roemenië zijn zondagochtend de stembussen geopend voor de tweede ronde van de presidentsverkiezingen. Volgens peilingen wordt het een spannende tweestrijd tussen de radicale nationalist George Simion en de gematigde Nicosur Dan.
42 minuten geledenNEW YORK (ANP/AFP) - Twee mensen zijn omgekomen en zeventien anderen zijn gewond geraakt nadat een groot zeilschip van de Mexicaanse marine tegen de Brooklyn Bridge is gebotst, heeft burgemeester Eric Adams van New York op X bekendgemaakt.
1 uur geledenBASEL (ANP) - Oostenrijk heeft dit jaar het Eurovisie Songfestival gewonnen. Wasted Love van zanger JJ kreeg met 436 punten de meeste punten. De Nederlandse zanger Claude eindigde met een puntenaantal van 175 op de 12e plaats.
2 uur geledenBASEL (ANP) - Twee mensen hebben tijdens het optreden van de Israëlische zangeres Yuval Raphael in de finale van het Eurovisie Songfestival geprobeerd het podium te bestormen. De beveiliging kon het duo tegenhouden, meldt de organiserende omroep SRG SSR. Ze zijn uit de zaal verwijderd en aan de politie overgedragen.
2 uur geledenNEW YORK (ANP/BLOOMBERG/DPA) - Een groot zeilschip van de Mexicaanse marine is zaterdag rond 20.30 uur (lokale tijd) in botsing gekomen met de Brooklyn Bridge in New York. Volgens de politie en de Mexicaanse marine zijn 22 mensen gewond geraakt. Drie van hen verkeren in kritieke toestand.
4 uur geledenPALM SPRINGS (ANP/RTR/AFP) - De FBI zegt dat de bomaanslag zaterdag op een vruchtbaarheidskliniek in Palm Springs een terreuraanslag was en de kliniek waarschijnlijk opzettelijk is aangevallen. "Dit was een opzettelijke terroristische daad. Naarmate ons onderzoek vordert, zullen we bepalen of het om internationaal terrorisme of binnenlands terrorisme gaat", zei Akil Davis van de FBI in Los Angeles tegen verslaggevers.
5 uur geleden