Ook delegatie Hamas naar Egypte om over bestand te praten
CAÏRO (ANP/AFP) - Een delegatie van de Palestijnse Hamasbeweging is naar de Egyptische hoofdstad Caïro gereisd om te praten over een bestand met Israël in de Gazastrook en over de vrijlating van de gijzelaars. De Hamasleden spreken met bemiddelaars uit Egypte en Qatar, die dinsdag al met de bazen van de Israëlische Mossad en de Amerikaanse CIA onderhandelden.
Egyptische media schreven dinsdag dat de gesprekken "positief" verlopen en het Witte Huis noemde ze "constructief". Er wordt al lang gesproken over een nieuw bestand, maar de internationale druk neemt toe nu Israël heeft aangegeven Rafah binnen te willen vallen. Daar zitten ongeveer 1,4 miljoen Palestijnen vast door de oorlog. Bovendien bevindt zich bij Rafah de enige grensovergang tussen Egypte en Gaza en is die stad dus cruciaal voor de humanitaire hulpverlening.
Israël wil de Palestijnse bevolking uit Rafah evacueren, maar VN-organisaties willen daar niet bij helpen. Egypte wil in elk geval niet de grenzen openzetten voor de Palestijnen, omdat het land de vluchtelingenstroom niet aan zou kunnen. Egypte vindt bovendien dat de Gazanen niet van hun eigen land verdreven mogen worden door Israël.
Meer uit Buitenland
BELÉM (ANP) - De Europese Unie ziet in de afspraken die landen op de klimaattop in Belém hebben gemaakt "een stap in de juiste richting", zegt Eurocommissaris Wopke Hoekstra (Klimaat). "We gaan niet verbergen dat we graag meer ambitie hadden gezien, want dat is mogelijk en noodzakelijk", verzuchtte hij nadat de Europese delegatie schoorvoetend akkoord was gegaan met de voorstellen van de Braziliaanse voorzitter.
1 uur geledenBRUSSEL (ANP/RTR) - Vertegenwoordigers van Frankrijk, Duitsland, het Verenigd Koninkrijk, Italië en de EU zijn ook aanwezig bij overleg tussen Oekraïne en de VS zondag in Genève om een einde te maken aan de oorlog met Rusland, melden functionarissen. Ze gaan het 28-puntenplan van de VS bespreken.
1 uur geledenGAZA-STAD (ANP/RTR) - Bij een Israëlische luchtaanval op een auto in Gaza-Stad zijn minstens vijf mensen omgekomen, melden lokale gezondheidsautoriteiten in de Gazastrook. Meerdere anderen raakten gewond. In totaal zouden bij Israëlische aanvallen in het gebied zeker negen doden zijn gevallen.
1 uur geledenJOHANNESBURG (ANP/RTR) - Leiders die rond de G20-top hebben gesproken over het Amerikaanse vredesplan voor Oekraïne, zien "een basis waar verder aan moet worden gewerkt". Bij het overleg in Zuid-Afrika waren onder anderen de EU-top en Europese leiders, onder wie premier Dick Schoof, aanwezig.
2 uur geledenBELÉM (ANP) - De klimaattop in Brazilië beweegt richting een akkoord, al staan daar naar verwachting geen heel harde afspraken in. De EU is niet enthousiast en mist vooral ambities bij het verminderen van de uitstoot van broeikasgassen, maar zal de teksten volgens meerdere ingewijden ook niet blokkeren.
2 uur geledenKYIV (ANP/AFP/RTR) - Oekraïne en de Verenigde Staten gaan de komende dagen in Zwitserland praten over manieren om de oorlog met Rusland in Oekraïne te beëindigen, zegt een Oekraïense onderhandelaar. Aanleiding is het 28-puntenplan van de Verenigde Staten, dat grote concessies van Kyiv vraagt.
4 uur geledenJOHANNESBURG (ANP/AFP/RTR) - De Zuid-Afrikaanse president Cyril Ramaphosa heeft bij de opening van de G20-top het belang van samenwerking benadrukt. De bijeenkomst in Johannesburg wordt overschaduwd door de afwezigheid van de Verenigde Staten en het controversiële Amerikaanse plan voor vrede in Oekraïne.
5 uur geleden