Ook delegatie Hamas naar Egypte om over bestand te praten
CAÏRO (ANP/AFP) - Een delegatie van de Palestijnse Hamasbeweging is naar de Egyptische hoofdstad Caïro gereisd om te praten over een bestand met Israël in de Gazastrook en over de vrijlating van de gijzelaars. De Hamasleden spreken met bemiddelaars uit Egypte en Qatar, die dinsdag al met de bazen van de Israëlische Mossad en de Amerikaanse CIA onderhandelden.
Egyptische media schreven dinsdag dat de gesprekken "positief" verlopen en het Witte Huis noemde ze "constructief". Er wordt al lang gesproken over een nieuw bestand, maar de internationale druk neemt toe nu Israël heeft aangegeven Rafah binnen te willen vallen. Daar zitten ongeveer 1,4 miljoen Palestijnen vast door de oorlog. Bovendien bevindt zich bij Rafah de enige grensovergang tussen Egypte en Gaza en is die stad dus cruciaal voor de humanitaire hulpverlening.
Israël wil de Palestijnse bevolking uit Rafah evacueren, maar VN-organisaties willen daar niet bij helpen. Egypte wil in elk geval niet de grenzen openzetten voor de Palestijnen, omdat het land de vluchtelingenstroom niet aan zou kunnen. Egypte vindt bovendien dat de Gazanen niet van hun eigen land verdreven mogen worden door Israël.
Meer uit Buitenland
TEHERAN (ANP/RTR) - Iran heeft zijn luchtruim heropend na een sluiting van bijna vijf uur vanwege mogelijke militaire acties van de Verenigde Staten.
2 uur geledenNEW YORK (ANP/AFP) - De Veiligheidsraad van de Verenigde Naties komt donderdagmiddag samen om de situatie in Iran te bespreken. Dat heeft de voorzitter van de raad laten weten.
3 uur geledenPARIJS (ANP/DPA) - De eerste Franse militairen die het land naar Groenland stuurt, zijn vertrokken. Dat heeft president Emmanuel Macron aangekondigd. Hij maakte niet bekend om hoeveel militairen het gaat, maar zei wel dat er meer zullen volgen.
3 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR) - De Amerikaanse president Donald Trump heeft in een interview met persbureau Reuters uitgehaald naar de Oekraïense president Volodymyr Zelensky. Volgens Trump is het niet Rusland, maar Oekraïne dat een vredesakkoord in de weg staat.
4 uur geledenAUSTIN (ANP/AFP) - Het platform X van Elon Musk neemt maatregelen om te voorkomen dat AI-chatbot Grok beelden genereert waarop echte mensen zijn uitgekleed. Het bedrijf kondigde de ingreep alleen aan voor landen waar het delen van dergelijke beelden in strijd is met de wet.
5 uur geledenWASHINGTON (ANP/AFP) - Republikeinen in de Amerikaanse Senaat hebben het nagenoeg onmogelijk gemaakt voor de initiatiefnemers van een resolutie die de macht van president Donald Trump zou inperken bij militair ingrijpen in Venezuela. Na een procedurele ingreep zouden er meer stemmen voor de resolutie nodig zijn dan er medestanders zijn.
6 uur geledenTEHERAN (ANP/AFP/RTR) - De executie van een Iraanse demonstrant die volgens ngo's en het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken woensdag zou plaatsvinden, is uitgesteld. Dat heeft mensenrechtenorganisatie Hengaw bekendgemaakt.
7 uur geleden