Ook China voert militaire actie uit in Zuid-Chinese Zee
BEIJING (ANP/AFP) - De Chinese marine heeft zondag een "gevechtspatrouille" ondernomen in de Zuid-Chinese Zee. Beijing kondigde de actie aan nadat de VS, Australië, de Filipijnen en Japan bekend hadden gemaakt dit weekeinde "maritieme samenwerkingsactiviteiten" uit te voeren in het gebied.
Het Chinese leger leek zondagochtend naar dat samenwerkingsverband te verwijzen in de verklaring die het uitdeed over de patrouille. "Alle militaire activiteiten die de situatie in de Zuid-Chinese Zee verstoren en brandhaarden creëren, zijn onder controle", aldus de mededeling. Wat de actie zondag verder precies inhield, werd niet duidelijk.
De Filipijnen, Japan, Australië en de VS lieten weten hun activiteiten uit te voeren "om de regionale en internationale samenwerking te versterken die moet zorgen voor een vrije en open Indo-Pacific-regio." Het afgelopen jaar zijn de spanningen in die regio opgelopen. China maakt onder meer steeds meer aanspraak op maritieme gebieden die ook door de Filipijnen en Japan worden geclaimd. In maart lagen China en de Filipijnen meerdere keren in de clinch door incidenten op zee.
Meer uit Buitenland
LOS ANGELES (ANP/AFP) - Kendrick Lamar is sinds zondag de rapper die de meeste Grammy's ooit heeft gewonnen. Hij heeft er nu 26, een meer dan de vorige recordhouder Jay-Z.
2 uur geledenMAR-A-LAGO (ANP/AFP/DPA) - De Verenigde Staten en Cuba onderhandelen "op het hoogste niveau" over een akkoord. Dat zei de Amerikaanse president Donald Trump zondag, nadat hij Cuba met een olieblokkade had gedreigd.
7 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR) - De hoogste generaals van de Verenigde Staten en Israël hebben vrijdag overleg gevoerd in het Pentagon te midden van de oplopende spanningen met Iran. Dat zeiden twee Amerikaanse functionarissen tegen persbureau Reuters.
13 uur geledenDNIPRO (ANP/RTR) - Oekraïense regionale autoriteiten hebben gemeld dat een bedrijfsbus ten oosten van de stad Dnipro is getroffen door een Russische drone die vlak bij het voertuig insloeg. Daardoor zouden vijftien doden en meerdere gewonden zijn gevallen.
16 uur geledenSION (ANP/AF) - Een 18-jarige Zwitser die gewond raakte bij de dramatische brand met oud en nieuw in een café in het Zwitserse Crans-Montana is in een ziekenhuis in Zürich overleden, meldt de Zwitserse justitie.
18 uur geledenBRATISLAVA (ANP/AFP) - De veiligheidsadviseur van de Slowaakse regering, ex-minister van Buitenlandse Zaken Miroslav Lajcak, is opgestapt naar aanleiding van mails met de Amerikaanse zakenman en zedendelinquent Jeffrey Epstein. Lajcak zegt niets verkeerd te hebben gedaan en dat de omvang van Epsteins misbruik bij hem toen niet bekend was. Premier Robert Fico betreurt het vertrek van de ervaren diplomaat.
18 uur geledenKYIV (ANP) - De Oekraïense president Volodymyr Zelensky meldt dat er komende week nieuw overleg met Rusland en de Verenigde Staten plaatsvindt in Abu Dhabi. Dat gebeurt op 4 en 5 februari, schrijft hij op X.
20 uur geleden