Ook CDA wil heroverweging verbod op F-35-onderdelen
DEN HAAG (ANP) - CDA-Kamerlid Derk Boswijk pleit voor heroverweging van het verbod op het leveren van F-35-onderdelen voor Israëlische straaljagers. "Vannacht hielpen dus Israëlische straaljagers, waar Nederland dus geen onderdelen meer mag van leveren, bij het neerhalen van Iraanse drones en kruisraketten om de Israëlische bevolking te beschermen….", schrijft hij op X. Wel moet cassatie worden afgewacht, laat Boswijk desgevraagd aan het ANP weten.
Nederland mag van het gerechtshof in Den Haag geen F-35-onderdelen meer uit- en doorvoeren die Israël als eindbestemming hebben. Het ministerie van Defensie is tegen die uitspraak van twee maanden geleden in cassatie gegaan, maar mag tot die tijd geen onderdelen leveren.
"Ik heb het altijd zorgelijk gevonden dat een rechter zo een verstrekkende uitspraak doet die grote invloed heeft op hoe Israël zich kan verdedigen", verduidelijkt Boswijk. "En die zorgen gingen vooral nog uit van confrontatie met de proxy's van Iran en niet met Iran zoals nu." Tot nu toe voerde Iran aanvallen uit via hun zogenoemde proxy's, zoals Hezbollah en Hamas. Zaterdagavond heeft Iran vanaf eigen grondgebied Israël aangevallen.
De buitenlandwoordvoerders van VVD (Ruben Brekelmans) en BBB (Henk Vermeer) hadden zaterdagavond op X al laten weten dat de 'boycot' er af moet. Brekelmans voegde daar zondag aan toe dat Israëlische F-35's naar hun basis zijn teruggekeerd na een "succesvolle luchtverdediging. Stel je voor dat deze vannacht aan de grond had gestaan door een tekort aan reserve-onderdelen… Gelukkig zijn er ook mensen en landen die wél de brede veiligheidsdreiging vanuit Iran doorzien."
Meer uit Politiek
DEN HAAG (ANP) - Het kabinet kan nog niet zeggen wanneer het maatregelen treft om de economische gevolgen van de oorlog in Iran, vooral op het gebied van energie, te verlichten. Dat zei minister Heleen Herbert (Economische Zaken, CDA) aan het begin van de beantwoording van het kabinet tijdens een debat daarover.
4 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Partijen van coalitie en oppositie vallen Kamerlid Ralf Dekker (Forum voor Democratie) aan op zijn houding naar Rusland en Iran. De uiterst rechtse partij stelde in een debat over hoge energieprijzen dat Nederland weer moet beginnen met gas afnemen van Rusland, ondanks de oorlog in Oekraïne.
5 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Minister Sjoerd Sjoerdsma (Buitenlandse Handel en Ontwikkelingssamenwerking, D66) gaat binnenkort op handelsmissie naar China. Dat laat hij weten na een gesprek met de Chinese minister Wang Wentao van Handel. Sjoerdsma staat in China op een sanctielijst, waardoor het onduidelijk was of hij welkom was in het land.
6 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Minister Dilan Yeşilgöz (Defensie, VVD) heeft de nabestaanden van een Nederlands bombardement op de Noord-Iraakse stad Mosul in 2016 excuses aangeboden. "Daarnaast heb ik, gelet op de uitzonderlijke omstandigheden van dit specifieke geval, besloten de nabestaanden een vrijwillige financiële tegemoetkoming aan te bieden", schrijft ze aan de Tweede Kamer.
7 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De linkse oppositiepartijen SP en Partij voor de Dieren willen net als GroenLinks-PvdA dat oliebedrijven iets inleveren van de overwinsten die zij behalen door de hoge prijzen van olie en gas. Dat geld moet worden gebruikt om huishoudens te compenseren voor de sterk gestegen prijzen aan de pomp.
9 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Tijdens het debat over de economische gevolgen van de oorlog in Iran toonden D66 en het CDA interesse in een plafond voor de prijzen aan de pomp. Partijleider Jesse Klaver (GroenLinks-PvdA) kwam met dat idee en wil grote olie- en gasbedrijven ervoor laten betalen.
9 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De minimale leeftijd waarop mensen vuurwerk mogen afsteken, moet naar 18 jaar, vindt het kabinet. Staatssecretaris Annet Bertram (Infrastructuur en Waterstaat, CDA) sprak in een debat steun uit voor een voorstel van CDA en de Partij voor de Dieren om dat te regelen. "Ik denk dat het verstandig is om dat te doen."
10 uur geleden