Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Ook CDA kritisch over snel terugdraaien bezuiniging UNRWA

Ook CDA kritisch over snel terugdraaien bezuiniging UNRWA

DEN HAAG (ANP) - Ook coalitiepartij CDA is kritisch op de manier waarop minister Sjoerd Sjoerdsma (Ontwikkelingssamenwerking) de miljoenenbezuiniging op hulpgeld voor UNRWA ongedaan wil maken. Afgelopen maandag liet de D66-bewindsman weten dat hij de bezuiniging op de VN-hulporganisatie voor Palestijnse vluchtelingen dit jaar al wil terugdraaien door in september een aanpassing te doen in de volgende begroting.

Rechtse oppositiefracties als JA21 en Groep Markuszower zijn daar verbolgen over, omdat een ruime Kamermeerderheid onlangs tegen het plan stemde om de bezuiniging terug te draaien in de huidige begroting. Dat was een voorstel van GroenLinks-PvdA (binnenkort PRO), Partij voor de Dieren en D66. De laatstgenoemde partij had uiteindelijk haar handtekening teruggetrokken en stemde tegen, om rechtse oppositiepartijen over te halen om voor de begroting te stemmen.

"Ik had het graag ook anders gezien", gaf CDA'er Elles van Ark toe tijdens een debat over humanitaire hulp. "En ik denk dat dit een goede les is van hoe wij als minderheidskabinet in dit soort situaties moeten opereren." Haar kritiek gaat niet over het feit dat het geld is vrijgemaakt, maar vooral de manier waarop. Nicole Maes van de VVD weigerde om er uitgebreid op in te gaan, maar klonk ook voorzichtig kritisch. "Wij waren ook verrast maandagochtend, daar zal ik geen geheim van maken."

Kabinet-Schoof

D66, VVD en CDA hebben in hun coalitieakkoord afgesproken de relatie met UNRWA te herstellen. Het vorige kabinet-Schoof bouwde de subsidie voor de hulporganisatie juist af nadat Israël UNRWA beschuldigde van medeplichtigheid bij de aanval van Hamas op Israël op 7 oktober 2023, zonder hard bewijs te leveren.

Tijdens het debat komt de kritiek op Sjoerdsma en zijn partij D66 van de linkse en rechtse oppositie. "Wat wil D66 nou?", vraagt Suzanne Kröger van GroenLinks-PvdA zich af. Zij waarschuwt ervoor dat de begroting van Sjoerdsma het niet redt in de Eerste Kamer, omdat hij de linkse en rechtse oppositie niet weet te bekoren.

Michiel Hoogeveen van JA21 wordt niet overtuigd door het verweer van D66 dat het herstel van de steun voor UNRWA staat vermeld in het coalitieakkoord en het terugdraaien van de bezuiniging daarom geen verrassing kan zijn. "Zo zijn we niet getrouwd, want het is wel een minderheidscoalitie. En op deze manier gaat het natuurlijk niet werken."

Meer uit Politiek

GL-PvdA wil tijdelijk reizen in daluren voor 9 euro per maand

DEN HAAG (ANP) - Voor 9 euro per maand moeten mensen in de daluren door heel Nederland kunnen reizen, vindt GroenLinks-PvdA. Tweede Kamerlid Habtamu de Hoop stelde zo'n tijdelijk "klimaatticket" voor in een debat over openbaar vervoer, met het oog op de stijgende brandstofprijzen. Het zou van mei tot september moeten gelden.

1 uur geleden
Kabinet gaat op zoek naar meer ruimte voor windparken op zee

DEN HAAG (ANP) - Het kabinet gaat meer ruimte zoeken om op zee windenergie op te wekken, staat in een dinsdag gepubliceerd document. De plekken die tot nu toe zijn aangewezen, zijn mogelijk nog niet genoeg om het doel van 40 gigawatt te halen.

17 uur geleden
Berendsen: Oekraïne op duidelijke koers naar EU-lidmaatschap

BREDA (ANP) - Oekraïne zit op een duidelijke koers naar een EU-lidmaatschap, schrijft buitenlandminister Tom Berendsen op X. Dinsdag werd de jaarlijkse "Lviv-conferentie" gehouden in Breda, waarbij Nederland en Oekraïne samenwerken om dichter bij een toetreding tot de Europese Unie te komen. "We staan ​​klaar om elke stap te ondersteunen", aldus Berendsen.

20 uur geleden
Kamer schaart zich achter plan voor vuurwerk vanaf 18 jaar

DEN HAAG (ANP) - Wie onder het aankomende vuurwerkverbod toch vuurwerk legaal wil afsteken, moet minimaal 18 jaar zijn, vindt de Tweede Kamer. Een motie van CDA en Partij voor de Dieren waar dat voorstel in staat, kreeg dinsdag steun van een Kamermeerderheid.

21 uur geleden
Sjoerdsma maakt 6 miljoen extra vrij voor hulp aan Midden-Oosten

DEN HAAG (ANP) - Nederland maakt 6 miljoen euro extra vrij voor humanitaire hulp aan slachtoffers van de oorlog in het Midden-Oosten. "De humanitaire situatie in het #MiddenOosten verslechtert snel. Juist nu hulp onder druk staat, moeten we meer doen", laat minister Sjoerd Sjoerdsma (Ontwikkelingssamenwerking, D66) dinsdag op X weten.

21 uur geleden
BBB zet senator uit fractie na opzeggen lidmaatschap

DEN HAAG (ANP) - Senator Robert van Gasteren is niet langer welkom in de fractie van BBB in de Eerste Kamer. Dat meldt een woordvoerder van BBB. Aanleiding is dat Van Gasteren afgelopen vrijdag tijdens een ledenbijeenkomst publiekelijk zijn lidmaatschap van de partij opzegde.

1 dag geleden
Jetten: Santokhi betekende veel voor Suriname en Nederland

DEN HAAG (ANP) - De plotseling overleden Surinaamse oud-president Chan Santokhi heeft volgens premier Rob Jetten veel betekend voor zowel Suriname als Nederland. Santokhi stierf maandag onverwacht op 67-jarige leeftijd in Paramaribo.

1 dag geleden