
Ook Canada zegt nog dit jaar oude NAVO-norm te halen
OTTAWA (ANP) - Ook Canada zegt nog dit jaar de oude NAVO-afspraak te halen om 2 procent van de economie aan defensie te besteden. Zo ongeveer alle andere 31 NAVO-landen zitten daar, soms na lang treuzelen, al op of hebben beloofd in 2025 aan die NAVO-norm te voldoen.
"Canada zal dit jaar het NAVO-doel van 2 procent halen - een half decennium eerder dan gepland", meldt de Canadese premier Mark Carney op X. Zijn land wilde eigenlijk nog vijf jaar de tijd nemen.
De 2 procent-afspraak stamt uit 2014. De alliantie is het inmiddels vrijwel eens over een veel hoger doel. NAVO-landen zouden 3,5 procent van hun bruto binnenlands product in defensie moeten steken en nog eens 1,5 procent in ondersteunende zaken zoals de benodigde infrastructuur en industrie.
In aanloop naar de NAVO-top in Den Haag, waar het nieuwe doel moet worden bezegeld, spoorde NAVO-topman Mark Rutte al een paar keer treuzelende lidstaten aan. Ze zouden zich in elk geval voor de zomer eindelijk aan de geldende afspraak moeten houden.
Meer uit Buitenland
NEW YORK (ANP/AFP) - De Verenigde Naties waarschuwen voor "verdere militarisering" van de onrust in Los Angeles. Op bevel van de Amerikaanse president Donald Trump zijn soldaten van de Nationale Garde ingezet om geweld tegen te gaan bij de dagenlange protesten tegen zijn deportatiebeleid van migranten.
2 uur geledenSACRAMENTO (ANP) - De Amerikaanse staat Californië begint een rechtszaak tegen de federale overheid in Washington om het bevel van president Donald Trump om de Nationale Garde in te zetten in Los Angeles. Dat meldt gouverneur Gavin Newsom op sociale media. De autoriteiten in de metropool verwachten voor de vierde opeenvolgende dag protesten tegen het immigratiebeleid van de regering-Trump. Eerder leidden die tot botsingen tussen demonstranten en politie.
4 uur geledenSTOCKHOLM (ANP) - Zweden biedt de Zweedse activiste Greta Thunberg geen consulaire steun, omdat ze niet "in gevaar" is. Dat heeft de Zweedse buitenlandminister Maria Malmer Stenergard tegen Zweedse media gezegd. Thunberg is een van de elf opvarenden van de Madleen, de boot die met hulpgoederen op weg was naar Gaza. Israël onderschepte het schip in internationale wateren en dwong het naar Israël te varen.
4 uur geledenMOSKOU (ANP/AFP/RTR) - Rusland en Oekraïne zijn begonnen aan een nieuwe grote gevangenenruil. Beide landen hebben een groep krijgsgevangenen overgedragen en zullen dat in de komende dagen opnieuw doen.
7 uur geledenPARIJS (ANP/AFP) - Frankrijk zet zich in voor de snelle terugkeer van zes Franse staatsburgers aan boord van de Madleen. Het schip was met hulpgoederen onderweg naar Gaza, maar werd in internationale wateren onderschept door Israël.
9 uur geledenLONDEN (ANP) - Mensenrechtenorganisatie Amnesty International heeft kritiek geuit op Israël voor het onderscheppen van de Madleen. Het schip van de Freedom Flotilla Coalition was met noodhulp op weg naar Gaza, maar moest van Israël koers zetten naar Israël.
10 uur geledenLONDEN (ANP) - De NAVO moet haar luchtverdediging vervijfvoudigen en duizenden extra tanks en pantservoertuigen aanschaffen. Ook zijn er miljoenen meer artilleriegranaten nodig, zegt NAVO-topman Mark Rutte. Het bondgenootschap zit verder verlegen om twee keer zoveel militaire transportmiddelen en andere ondersteunende zaken.
13 uur geleden