Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Ook buitenlandministers EU doorbreken impasse over sancties niet

Ook buitenlandministers EU doorbreken impasse over sancties niet

BRUSSEL (ANP) - De EU-landen zijn het nog altijd oneens over een embargo op Russische olie. Ook hun ministers van Buitenlandse Zaken zijn er niet in geslaagd het verzet van een handvol landen weg te nemen, aldus minister Wopke Hoekstra.

"Ik had het graag anders gezien, maar de discussie duurt voort", zei een teleurgestelde Hoekstra na vruchteloos overleg met zijn EU-collega's in Brussel. Hij hoopt "dat er in ieder geval in de loop van deze week wél witte rook komt." Voorstanders als Nederland en tegenstanders als, vooral, Hongarije zijn maandag wel weer wat nader bij elkaar gekomen, denkt de minister.

De ministers werden het wel eens over extra geld voor de aanschaf van wapens voor Oekraïne. Het EU-budget daarvoor gaat, zoals EU-buitenlandchef Josep Borrell vorige week al aankondigde, voor dit jaar met nog eens een half miljard euro omhoog en komt op 2 miljard euro.

Hongarije

Ook Borrell sprak zijn teleurstelling uit over het uitblijven van overeenstemming over een olieboycot, al "wist iedereen dat de tijd niet rijp was" om maandag al een oplossing te vinden. De Europese Commissie stelde de EU-landen al bijna twee weken geleden een nieuw pakket strafmaatregelen tegen Rusland voor, het embargo inbegrepen. Om de grote weerstand te overwinnen van enkele lidstaten die erg afhankelijk zijn van olie uit Rusland, is hun onder meer uitstel aangeboden.

Maar voor in ieder geval Hongarije is het nog niet genoeg. De regering in Boedapest wil langer uitstel, en wil ook geld om de overstap naar alternatieven te betalen. Hongarije leek zijn eisen maandag zelfs op te schroeven. Om zonder Russische olie te kunnen heeft het land niet honderden miljoenen, maar 15 tot 18 miljard euro nodig, stelde Hoekstra's Hongaarse ambtgenoot.

Hoge bedragen

Borrell denkt nog steeds er uit te zullen komen, maar "kan niet zeggen of dat een week vergt of twee". Hij hamert erop dat het verzet van Hongarije niet voortkomt uit sympathie voor Rusland, maar economisch van aard is - en dus is op te lossen.

"Ja, de bedragen zijn vrij hoog" die Hongarije noemt, zegt Borrell, al heeft hij "ook andere bedragen gehoord". Maar sancties doen nu eenmaal pijn, ook bij degene die ze oplegt. Het is zaak de pijn voor Rusland groter te maken dan de eigen pijn en die laatste te delen, aldus de Spanjaard.

Meer uit Binnenland

Straat afgezet na vondst verdacht pakketje in Nijmegen

NIJMEGEN (ANP) - In de In de Betouwstraat in het Gelderse Nijmegen is in de nacht van zondag op maandag een verdacht pakketje aangetroffen. De straat is daarom afgezet en een horecagelegenheid werd ontruimd.

8 uur geleden
Brand bedrijfspand in Noord-Hollandse Obdam onder controle

OBDAM (ANP) - De brand in een bedrijfsverzamelpand in het Noord-Hollandse Obdam is onder controle. Dat heeft de brandweer om 23.00 uur gemeld. Het gebouw is door het vuur en de bluswerkzaamheden verwoest. Voor zover bekend zijn er geen slachtoffers.

11 uur geleden
Paasvuren op veel plekken ontstoken

HOLTEN (ANP) - Op diverse plekken in Nederland zijn zondagavond paasvuren ontstoken. Rond het Overijsselse Holten strijden ieder jaar verschillende buurtschappen om de mooiste paasbult, al ging dat vroeger om de hoogste. Dit jaar was de winnaar Espelo.

14 uur geleden
Partijen teleurgesteld over ontruiming uitvak tijdens IJsselderby

DEVENTER (ANP) - De gemeente Zwolle, de gemeente Deventer, de politie en voetbalclubs Go Ahead Eagles en PEC Zwolle zijn "zeer teleurgesteld" dat de wedstrijd tussen Go Ahead Eagles en PEC Zwolle zondagmiddag na een ontruimingsactie van de ME van start moest gaan zonder gevuld uitvak. Dat laten ze in een gezamenlijke verklaring weten.

19 uur geleden
Huldiging PSV dinsdag op Stadhuisplein in Eindhoven

EINDHOVEN (ANP) - De gemeente Eindhoven feliciteert PSV met de landstitel en kondigt aan dat de huldiging dinsdag plaatsvindt op het Stadhuisplein.

19 uur geleden
Douane vindt ruim 1400 kilo cocaïne in Rotterdamse haven

ROTTERDAM (ANP) - De douane heeft zaterdag ruim 1400 kilo cocaïne gevonden in de haven van Rotterdam. De drugs waren verspreid over drie containers, waarbij "afwijkingen" werden gezien, meldt het Openbaar Ministerie.

19 uur geleden
Politie doet onderzoek naar gedeelde video na explosie Nijkerk

NIJKERK (ANP) - De politie neemt een video over de explosie bij het Israëlcentrum in Nijkerk mee in het onderzoek. Dat zegt een woordvoerster van de politie. Die video is door de pro-Iraanse groep Harakat Ashab al-Yamin al-Islamiya (HAYI) online gezet. Vrijdagavond ontplofte er een voorwerp bij het hek van het gebouw waar de stichting Christenen voor Israël is gehuisvest. De schade bleef beperkt en er raakte niemand gewond.

21 uur geleden