Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Ook buitenlandministers EU doorbreken impasse over sancties niet

Ook buitenlandministers EU doorbreken impasse over sancties niet

BRUSSEL (ANP) - De EU-landen zijn het nog altijd oneens over een embargo op Russische olie. Ook hun ministers van Buitenlandse Zaken zijn er niet in geslaagd het verzet van een handvol landen weg te nemen, aldus minister Wopke Hoekstra.

"Ik had het graag anders gezien, maar de discussie duurt voort", zei een teleurgestelde Hoekstra na vruchteloos overleg met zijn EU-collega's in Brussel. Hij hoopt "dat er in ieder geval in de loop van deze week wél witte rook komt." Voorstanders als Nederland en tegenstanders als, vooral, Hongarije zijn maandag wel weer wat nader bij elkaar gekomen, denkt de minister.

De ministers werden het wel eens over extra geld voor de aanschaf van wapens voor Oekraïne. Het EU-budget daarvoor gaat, zoals EU-buitenlandchef Josep Borrell vorige week al aankondigde, voor dit jaar met nog eens een half miljard euro omhoog en komt op 2 miljard euro.

Hongarije

Ook Borrell sprak zijn teleurstelling uit over het uitblijven van overeenstemming over een olieboycot, al "wist iedereen dat de tijd niet rijp was" om maandag al een oplossing te vinden. De Europese Commissie stelde de EU-landen al bijna twee weken geleden een nieuw pakket strafmaatregelen tegen Rusland voor, het embargo inbegrepen. Om de grote weerstand te overwinnen van enkele lidstaten die erg afhankelijk zijn van olie uit Rusland, is hun onder meer uitstel aangeboden.

Maar voor in ieder geval Hongarije is het nog niet genoeg. De regering in Boedapest wil langer uitstel, en wil ook geld om de overstap naar alternatieven te betalen. Hongarije leek zijn eisen maandag zelfs op te schroeven. Om zonder Russische olie te kunnen heeft het land niet honderden miljoenen, maar 15 tot 18 miljard euro nodig, stelde Hoekstra's Hongaarse ambtgenoot.

Hoge bedragen

Borrell denkt nog steeds er uit te zullen komen, maar "kan niet zeggen of dat een week vergt of twee". Hij hamert erop dat het verzet van Hongarije niet voortkomt uit sympathie voor Rusland, maar economisch van aard is - en dus is op te lossen.

"Ja, de bedragen zijn vrij hoog" die Hongarije noemt, zegt Borrell, al heeft hij "ook andere bedragen gehoord". Maar sancties doen nu eenmaal pijn, ook bij degene die ze oplegt. Het is zaak de pijn voor Rusland groter te maken dan de eigen pijn en die laatste te delen, aldus de Spanjaard.

Meer uit Binnenland

OVV: meer doen met aanbevelingen ingestorte garage Nieuwegein

DEN HAAG (ANP) - Er wordt door de minister van Volkshuisvesting en Ruimtelijke Ordening niet genoeg gedaan met aanbevelingen rondom de in 2024 deels ingestorte parkeergarage in Nieuwegein, meldt de Onderzoeksraad voor Veiligheid (OVV). Die organisatie ziet graag dat een en ander vastgelegd wordt in de wet, maar de minister "ziet helaas geen aanleiding om hier nu mee aan de slag te gaan", zo luidt de conclusie.

34 minuten geleden
Alleen verkiezingsuitslagen Amsterdam en Hoorn nog niet bekend

DEN HAAG (ANP) - Alleen de voorlopige verkiezingsuitslagen van Amsterdam en Hoorn ontbreken nog. Amsterdam hoopt dat donderdagochtend alle stemmen geteld zijn, maar het kan ook middagwerk worden, zei een woordvoerder. Hoorn verwacht de uitslag in de loop van donderdag te brengen, meldt de gemeente op de site.

6 uur geleden
NSC haalt in geen van vijf gemeenten een raadszetel

DEN HAAG (ANP) - NSC haalt in geen van de vijf gemeenten waar die partij meedeed een raadszetel. Dat blijkt uit de voorlopige uitslagen die de ANP Verkiezingsdienst heeft gemeld. In Amersfoort, Apeldoorn, Den Haag, Eindhoven en Zoetermeer stond NSC op het stembiljet.

8 uur geleden
De Mos grootste in Den Haag, maar zetel minder dan gedacht

DEN HAAG (ANP) - Hart voor Den Haag, de partij van oud-wethouder Richard de Mos, is zoals verwacht de grootste geworden bij de verkiezingen woensdag. De partij komt volgens de Verkiezingsdienst van het ANP uit op 16 zetels. Dat is er eentje minder dan bij de exitpolls van woensdagavond.

8 uur geleden
GroenLinks-PvdA net iets groter dan Leefbaar in Rotterdam

ROTTERDAM (ANP) - GroenLinks-PvdA wordt de grootste fractie in de Rotterdamse gemeenteraad en lost daarmee Leefbaar Rotterdam af. De partij krijgt 11 zetels. Dat zijn er 2 meer dan vier jaar geleden. Ook Leefbaar Rotterdam krijgt 11 zetels, een winst van 1, maar met een kleiner aantal stemmen, meldt de ANP Verkiezingsdienst.

9 uur geleden
Koning praat met Curaçaose bewoners over geopolitieke spanningen

WILLEMSTAD (ANP) - Koning Willem-Alexander heeft woensdagavond (lokale tijd) op Curaçao een bijeenkomst bezocht waar met verschillende burgers werd gesproken over de geopolitieke situatie rondom Venezuela en de spanningen die dat heeft opgeleverd op het eiland. De koning luisterde, samen met staatssecretaris Eric van der Burg (Koninkrijksrelaties), naar verschillende verhalen over 3 januari van dit jaar.

9 uur geleden
GroenLinks en D66 groeien in Nijmegen naar 11 en 7 zetels

DEN HAAG (ANP) - GroenLinks en D66 groeien in Nijmegen, blijkt uit de voorlopige uitslag die de ANP Verkiezingsdienst heeft gemeld. GroenLinks gaat van 9 naar 11 zetels, D66 van 6 naar 7.

10 uur geleden