Ook buiten grote steden worden woningen getroffen door explosies
DEN HAAG (ANP) - Van de 496 incidenten met explosies die dit jaar plaatsvonden, was twee derde gericht op woningen, meldt de politie donderdag. Hoewel de aanslagen verhoudingsgewijs het vaakst gebeuren in Amsterdam en Rotterdam, zijn ook huizen in kleinere gemeenten steeds vaker doelwit van explosies.
Het Openbaar Ministerie, politie en lokale bestuurders trekken daarom aan de bel. Zij pleiten donderdag in de Tweede Kamer voor maatregelen om de overlast van aanslagen met explosieven aan te pakken.
Bij de explosies worden volgens de politie vaak aan elkaar geplakte Cobra's gebruikt, of een combinatie van de illegale knaller en brandstof. De politie ziet bij de meeste aanslagen "een duidelijke link met het criminele (drugs)circuit". Ook worden de explosies volgens de politie gebruikt om "relationele conflicten op te lossen".
'Aanwas'
De explosieven worden vaak geplaatst door jongeren die dit voor "een habbekrats" doen voor een opdrachtgever. De gemiddelde leeftijd van de verdachten is 23 jaar, maar er zitten ook jongens van 13 jaar oud tussen. "Zeer zorgelijk", vindt programmamanager High Impact Crime Jos van der Stap.
Volgens Van der Stap ligt "de grootste uitdaging" in het terugdringen van de grote groep jongeren die bereid is de aanslagen te plegen. "Het gaat om kwetsbare, makkelijk beïnvloedbare jongeren. We moeten ervoor zorgen dat zij zich niet meer lenen voor het vuile werk van anderen. Daarom is het tegengaan van zogenoemde jonge aanwas door samenwerking met partners op preventiegebied essentieel."
Schakels
Ook vindt Van der Stap dat socialemediabedrijven vaker gecontroleerd moeten worden, omdat deze platforms volgens hem dienen als belangrijke schakels om opdrachten uit te zetten en potentiële aanslagplegers te ronselen.
Vorig jaar waren er in totaal 1057 incidenten met explosies, in 2022 ging het nog om 343 voorvallen.
Meer uit Binnenland
MAASTRICHT (ANP) - De twintig actievoerders die zijn opgepakt voor de bezetting van een gebouw van de Universiteit Maastricht zijn vrijdag vrijgelaten, maar blijven wel verdachte. Dat laat de politie weten.
39 minuten geledenRIGA/AMSTERDAM (ANP) - Een van de mannen die is veroordeeld voor betrokkenheid bij de ontvoering van het destijds 2-jarige meisje Insiya is vorige week in Letland gearresteerd, bevestigt het Openbaar Ministerie (OM) na berichtgeving door De Telegraaf. Donderdag is hij overgeleverd aan Nederland.
5 uur geledenROTTERDAM (ANP) - De advocaat van de 25-jarige Sendric S., verdacht van het plegen van drie moorden in Rotterdam-IJsselmonde, wil dat de rechtbank zijn cliënt alleen tbs met dwangverpleging oplegt en geen gevangenisstraf.
5 uur geledenTER APEL (ANP) - De oproep van asielminister Bart van den Brink (CDA) aan gemeenten om snel bij te springen met noodopvang, lijkt zijn vruchten te hebben afgeworpen. De drukte bij het aanmeldcentrum voor asielzoekers in Ter Apel is afgenomen tot onder het maximum van 2000 en de winteropvang in Biddinghuizen komt zoals afgesproken vrijdag leeg, meldt het COA.
5 uur geledenROERMOND (ANP) - Het Openbaar Ministerie vervolgt niemand voor de dodelijke woningbrand in Roermond in september vorig jaar, zo is vrijdag bekendgemaakt. Er zijn namelijk geen verdachten in beeld die nog in leven zijn, aldus het OM.
6 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Tentoonstellingen met zangvogels en wedstrijden met duiven mogen weer. Deze soorten hebben een laag risico op vogelgriep. Staatssecretaris Silvio Erkens (Landbouw) komt hiermee tegemoet aan de wens van hobbyhouders van vogels om weer deel te nemen aan tentoonstellingen.
6 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Een 35-jarige medewerker van de politie Den Haag is maandag aangehouden. Het Openbaar Ministerie verdenkt hem van ambtelijke omkoping, het ongeoorloofd raadplegen van politiesystemen, het delen van politie-informatie met derden en het verduisteren van politiekleding.
6 uur geleden