Ook België verliest klimaatzaak en moet uitstoot terugdringen
BRUSSEL (ANP/BELGA) - De Belgische staat is donderdag veroordeeld door de rechter omdat die te weinig zou hebben gedaan tegen klimaatverandering. Net als de Duitse regering eerder op de dag, heeft de Belgische regering te horen gekregen dat er meer actie nodig is om de uitstoot van broeikasgassen terug te dringen.
Het hof heeft besloten dat de uitstoot in 2030 met 55 procent moet zijn gedaald ten opzichte van 1990. De zaak werd in 2015 aangespannen door de non-profitorganisatie Klimaatzaak en 58.586 mede-eisers. Ze vinden dat de Belgische overheid de mensenrechten heeft geschonden door niet genoeg te doen tegen klimaatverandering. De regering zou daarmee de zorgplicht en het recht op leven en gezinsleven schenden.
Daar gaat het hof in mee. Het wijst op de "heersende consensus" binnen de wetenschap en op het Europees Verdrag voor de Rechten van de Mens dat is geschonden. Bovendien stelt het hof dat de Belgische regering nu nog steeds dezelfde fouten maakt. De verschillende Belgische overheden moeten zich gaan houden aan de gedane beloftes houden en dus de uitstoot sneller terugdringen.
In 2021 kregen de eisers ook al gelijk van de rechter, maar toen werden er nog geen doelstellingen opgelegd. De Klimaatzaak ging in beroep en nu verplicht het hof daarom de overheid om in 2030 55 procent reductie te hebben gehaald. De omroep VRT noemt dat een "behoorlijke opdracht". In 2021 had België namelijk nog maar 24 procent van de broeikasgassen teruggedrongen ten opzichte van 1990.
Meer uit Buitenland
CARACAS (ANP) - De Venezolaanse autoriteiten hebben zondag opnieuw mensen vrijgelaten uit de gevangenis in het kader van de amnestiewet die donderdag werd ingevoerd. Volgens mensenrechtenorganisatie Foro Penal gaat het om 23 personen.
56 minuten geledenGUADALAJARA (ANP) - In meerdere staten in Mexico blijven scholen maandag gesloten. Na de dood van kartelleider Nemesio Oseguera Cervantes, beter bekend als El Mencho, hebben bendes in zes staten wegen geblokkeerd door auto's en vrachtwagens in brand te steken.
57 minuten geledenWASHINGTON (ANP) - Een Amerikaanse taskforce die inlichtingen verzamelt rond drugskartels heeft een rol gespeeld bij de opsporing van El Mencho. Dat meldt een anonieme legerbron aan persbureau Reuters. El Mencho, de leider van het Mexicaanse Jalisco-kartel, werd zondag bij de inval gedood.
3 uur geledenPYONGYANG (ANP) - De regerende Arbeiderspartij van Noord-Korea heeft leider Kim Jong-un zondag op het partijcongres herkozen tot secretaris-generaal van de partij. Dat meldt staatspersbureau KCNA.
3 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het ministerie van Buitenlandse Zaken waarschuwt Nederlanders in Mexico voor bendegeweld. Zondag heeft de Mexicaanse politie de beruchte drugsbaas El Mencho gedood, waarna het op diverse plekken onrustig is geworden.
5 uur geledenMEXICO-STAD (ANP/BLOOMBERG/RTR/DPA) - Een topfiguur van een drugskartel is omgekomen tijdens een inval van de Mexicaanse autoriteiten in de westelijke staat Jalisco. De Mexicaanse autoriteiten hebben dat bevestigd na berichtgeving van Mexicaanse media.
5 uur geledenLONDEN (ANP) - De misdaadkomedie One Battle After Another is zondagavond de grote winnaar geworden bij de uitreiking van de BAFTA's, de belangrijkste Britse filmprijzen. Het drama over een linkse revolutionair (Leonardo DiCaprio) die wordt opgejaagd door een gefrustreerde militair (Sean Penn), verzilverde zes van zijn dertien nominaties.
6 uur geleden