Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Ook België verliest klimaatzaak en moet uitstoot terugdringen

Ook België verliest klimaatzaak en moet uitstoot terugdringen

BRUSSEL (ANP/BELGA) - De Belgische staat is donderdag veroordeeld door de rechter omdat die te weinig zou hebben gedaan tegen klimaatverandering. Net als de Duitse regering eerder op de dag, heeft de Belgische regering te horen gekregen dat er meer actie nodig is om de uitstoot van broeikasgassen terug te dringen.

Het hof heeft besloten dat de uitstoot in 2030 met 55 procent moet zijn gedaald ten opzichte van 1990. De zaak werd in 2015 aangespannen door de non-profitorganisatie Klimaatzaak en 58.586 mede-eisers. Ze vinden dat de Belgische overheid de mensenrechten heeft geschonden door niet genoeg te doen tegen klimaatverandering. De regering zou daarmee de zorgplicht en het recht op leven en gezinsleven schenden.

Daar gaat het hof in mee. Het wijst op de "heersende consensus" binnen de wetenschap en op het Europees Verdrag voor de Rechten van de Mens dat is geschonden. Bovendien stelt het hof dat de Belgische regering nu nog steeds dezelfde fouten maakt. De verschillende Belgische overheden moeten zich gaan houden aan de gedane beloftes houden en dus de uitstoot sneller terugdringen.

In 2021 kregen de eisers ook al gelijk van de rechter, maar toen werden er nog geen doelstellingen opgelegd. De Klimaatzaak ging in beroep en nu verplicht het hof daarom de overheid om in 2030 55 procent reductie te hebben gehaald. De omroep VRT noemt dat een "behoorlijke opdracht". In 2021 had België namelijk nog maar 24 procent van de broeikasgassen teruggedrongen ten opzichte van 1990.

Meer uit Buitenland

Celstraf voor hulpsheriff die zwarte vrouw thuis doodschiet

CHICAGO (ANP/RTR) - Een voormalige hulpsheriff is in de Verenigde Staten veroordeeld tot de maximale gevangenisstraf van twintig jaar voor het doodschieten van een ongewapende zwarte vrouw in haar huis. Zij had in juli 2024 juist het alarmnummer gebeld om een mogelijke indringer te melden.

1 uur geleden
VN-chef roept Iran en VS op diplomatieke uitweg te zoeken

NEW YORK (ANP) - De secretaris-generaal van de Verenigde Naties roept de Verenigde Staten en Iran op een diplomatieke oplossing te zoeken. De landen hebben elkaar bedreigd met militair geweld. Volgens António Guterres moeten de landen met hulp van bemiddelaars in gesprek.

3 uur geleden
Trump: Poetin valt Kyiv week niet aan tijdens koude periode

WASHINGTON (ANP/RTR) - Volgens de Amerikaanse president Donald Trump is de Russische president Vladimir Poetin bereid een week de aanvallen op de Oekraïense hoofdstad Kyiv en andere Oekraïense steden te staken tijdens de bittere kou in het land. Trump zei dat hij aan Poetin had gevraagd een week niet te schieten en die zou daarmee hebben ingestemd. De Oekraïense president Volodymyr Zelensky heeft Trump bedankt en zegt te hopen dat die toezegging wordt nageleefd.

4 uur geleden
Iraanse minister zegt dat Europa kans op oorlog groter maakt

TEHERAN (ANP) - Europa doet niets om te voorkomen dat er oorlog uitbreekt in Iran en maakt het alleen maar erger, zegt de Iraanse minister van Buitenlandse Zaken Abbas Araghchi op X. Dat de Iraanse Revolutionaire Garde op de terreurlijst is gezet, is volgens de minister "een grote strategische fout".

4 uur geleden
Spaanse regering: oppositie verspreidt onzin over treinongeval

MADRID (ANP/AFP) - Volgens de Spaanse regering verspreiden oppositiepartijen "absurde" informatie over de treinramp van 18 januari, waarbij 45 mensen omkwamen. De minister van Transport zegt dat rechtse partijen "angst zaaien" en "onrust aanwakkeren" na de botsing tussen twee hogesnelheidstreinen in de regio Andalusië.

5 uur geleden
Israël draagt dode Palestijnen over als laatste deel van ruil

GAZA-STAD (ANP/AFP) - De lichamen van vijftien dode Palestijnen zijn vrijgegeven door Israël en overgebracht naar Gaza. Het Rode Kruis heeft geholpen de doden over te brengen, meldt het Internationale Comité van het Rode Kruis (ICRC). "Hiermee is een eind gekomen aan een maanden durende operatie die gezinnen heeft herenigd en de implementatie van de overeenkomst van het staakt-het-vuren heeft ondersteund", aldus de organisatie.

5 uur geleden
Iraanse Revolutionaire Garde komt op EU-terroristenlijst

BRUSSEL (ANP) - De Iraanse Revolutionaire Garde (IRG) komt op de Europese terroristenlijst, zo hebben de EU-ministers van Buitenlandse Zaken donderdag besloten. Het heeft lang geduurd voordat de EU hiertoe is gekomen, maar nadat een aantal grote landen waaronder Frankrijk overstag ging, stemden donderdag ook kleinere landen ermee in. Voor een dergelijk besluit is unanimiteit vereist.

6 uur geleden