Ook Amerikaanse rechter beschouwt maaltijdkoerier als werknemer
LOS ANGELES (ANP/BLOOMBERG) - Een voormalige koerier van de Amerikaanse maaltijdbezorger Grubhub was eigenlijk werknemer en geen zelfstandige, heeft een federale rechtbank bepaald. Volgens de advocaat van de man kan de uitspraak grote gevolgen hebben voor andere platformbedrijven in de Verenigde Staten. Het gaat om een kwestie die ook in Nederland speelt.
Volgens het vonnis moet Grubhub de man nog compenseren voor de periode waarin hij voor de onderneming werkte. Dat was in 2015 en 2016. Grubhub, dat net als bijvoorbeeld het Nederlandse Thuisbezorgd.nl onderdeel is van Just Eat Takeaway, moet ervoor zorgdragen dat hij tenminste het minimumloon heeft ontvangen dat geldt voor werknemers. Grubhub hoeft hem alleen geen overuren uit te keren omdat hij in geen enkele week meer dan 40 uur had gewerkt.
De onderneming is het niet eens met de uitspraak en beraadt zich op verdere stappen. De advocaat van Grubhub wees in een reactie op een speciale regel die geldt in Californië, waar deze zaak speelt. Daardoor zouden platformbedrijven als Uber en Lyft, en dus ook Grubhub, hun werknemers volgens haar als zelfstandige ondernemers mogen beschouwen.
Hoge Raad
In Nederland kwam de Hoge Raad onlangs tot een vergelijkbare conclusie als de Amerikaanse rechter. De hoogste Nederlandse rechter bevestigde eerdere uitspraken van lagere rechters dat bezorgers van branchegenoot Deliveroo eigenlijk werknemers zijn en geen zelfstandige ondernemers. Volgens hoogleraar Arbeidsrecht aan de Universiteit van Amsterdam Evert Verhulp moet die uitspraak van de Hoge Raad ook andere sectoren die werken met zzp'ers aan het denken zetten, bijvoorbeeld de kinderdagopvang en de zorg.
Voor veel bedrijven in Nederland blijft het nu nog aantrekkelijk om zelfstandigen in te zetten, onder meer omdat de overheid tot 2025 niet handhaaft. Verhulp noemde dit afgelopen week in gesprek met het ANP "verbazingwekkend". Hij wees erop dat de meeste werkgevers waarschijnlijk pas in de loop van 2024 actie gaan ondernemen door bijvoorbeeld zzp'ers wel in dienst te nemen.
Meer uit Financieel
NEW YORK (ANP) - De olieprijzen zijn vrijdag behoorlijk gestegen door het oplopen van de spanningen rond Iran. De aandelenmarkten op Wall Street sloten de handelssessie evenwel af op een relatief rustige noot, na een turbulente week waarbij beleggers vooral reageerden op de dreiging van gewapend conflict over Groenland.
1 uur geledenPRAAG (ANP/BLOOMBERG) - De Tsjechische miljardair Michal Strnad heeft vrijdag miljarden verdiend bij de Amsterdamse beursgang van zijn defensieconcern Czechoslovak Group (CSG). Volgens de Bloomberg Billionaires Index is hij door de enorme koerssprong nu goed voor een vermogen van 36,9 miljard dollar.
2 uur geledenAMSTELVEEN (ANP) - KLM mijdt voorlopig meerdere luchtruimen in het Midden-Oosten. Zo wordt niet meer over Iran, Irak en Israël gevlogen en niet over diverse Golfstaten. Dat betekent ook dat er tot nader order niet meer wordt gevlogen naar de bestemmingen Dubai, Riyadh, Dammam en Tel Aviv.
3 uur geledenNEW YORK (ANP/BLOOMBERG) - De Verenigde Staten zetten zich schrap voor een grote winterstorm, die in het weekend over het land zal razen. Er wordt onder meer grote hinder verwacht voor de luchtvaart. De gouverneurs van Texas en New York hebben zelfs een noodtoestand uitgeroepen.
3 uur geledenNEW YORK (ANP/BLOOMBERG) - De zilverprijs is vrijdag voor het eerst gestegen tot meer dan 100 dollar per troy ounce (31,1 gram). Omgerekend is dat bijna 85 euro. Het record werd ingegeven door de stijgende vraag naar veilige beleggingen zoals zilver maar ook goud. De goudprijs zit inmiddels dicht tegen de mijlpaal van 5000 dollar.
4 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Het Tsjechische defensieconcern Czechoslovak Group (CSG) heeft bij zijn debuut aan de Amsterdamse beurs vrijdag ruim 31 procent aan beurswaarde gewonnen. Daarmee kijkt het bedrijf, dat onder meer pantservoertuigen en munitie maakt en levert aan NAVO-landen, naar eigen zeggen terug op een succesvolle beursgang. "We hopen dat het een eerste stap is om te laten zien waar de prijs kan liggen op de lange termijn", liet financieel topman Zdenek Jurak vrijdag weten aan het ANP.
6 uur geledenBRUSSEL (ANP/BLOOMBERG) - De Europese Unie zal haar vergeldingsheffingen op 93 miljard euro aan Amerikaanse goederen nog eens zes maanden opschorten. Dat doet Brussel nadat de Amerikaanse president Donald Trump zijn dreigement heeft ingetrokken om heffingen op te leggen aan enkele EU-landen die tegen zijn poging waren om Groenland te annexeren.
6 uur geleden