Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Onzekerheid vreet aan sporters, maar Spelen het ultieme doel

Onzekerheid vreet aan sporters, maar Spelen het ultieme doel

ARNHEM (ANP) - Vol onzekerheid, maar tegelijk ook vol vastberadenheid werken de Nederlandse sporters toe naar de Olympische Spelen van Tokio. Of die komende zomer wél doorgaan, blijft voorlopig twijfelachtig. "Als je alles relativeert en de omstandigheden bekijkt waarin we zitten, dan is topsport de grootste bijzaak", zegt oud-zwemster Hinkelien Schreuder, voorzitter van de Nederlandse atletencommissie. "Maar een sporter bereidt zich zijn hele carrière voor op dit moment: de Spelen zijn hét toppunt van een sportcarrière."

Geen sporter zal volgens Schreuder dan ook zeggen dat de naar 2021 uitgestelde Spelen maar beter geschrapt kunnen worden, ook niet nu de wereld al een jaar in de greep is van de coronapandemie. "Die situatie zorgt ervoor dat er nog steeds heel veel onzekerheid is. Dat wens ik niemand toe, zeker niet de sporters die zich nu voor het tweede jaar op rij voorbereiden op Spelen waarvan ze niet weten of die doorgaan. De enige zekerheid die we hebben, is dat het IOC zich gewoon blijft voorbereiden op de Spelen; tot het moment dat vanwege gezondheidsredenen een ander besluit wordt genomen."

IOC-voorzitter Thomas Bach herhaalde deze week dat alle betrokkenen toewerken naar 23 juli, de dag dat de olympische vlam moet worden ontstoken in de Japanse hoofdstad. "Vorig jaar hoorden we in deze periode ook steeds: het gaat door. Maar goed, het blijft nog wel een tijdje onzeker. De sporters moeten zorgen dat ze zo goed mogelijk voorbereid zijn. Hopelijk krijgen ook de Nederlandse sporters de kans om gevaccineerd af te reizen naar Tokio."

Diverse scenario’s

Schreuder (36) deed mee aan de Spelen van 2008 en 2012. Als lid van de estafetteploeg op de 4x100 meter vrije slag pakten ze respectievelijk goud en zilver in Peking en Londen. "In onzekerheid toewerken naar een evenement, dat overkomt je als sporter regelmatig. Maar de situatie van nu is nergens mee vergelijkbaar. Iedere sporter hoopt dat het doorgaat. Vier jaar lang, en nu zelfs vijf jaar, streef je in de voorbereiding iedere dag naar het optimale in voeding, rust, mentale welzijn en trainingsinspanning. Daar zet je alles voor opzij. Deze week zei een atletenvertegenwoordiger: dit wordt hét moment in onze carrière, de komende vier jaar hangt hier ook voor een groot gedeelte van af."

Komende week staat weer een overleg tussen alle nationale atletencommissies en het IOC op het programma. Schreuder hoopt dan onder meer duidelijkheid te krijgen over de diverse scenario’s richting de Spelen, de maatregelen die het IOC en Japan willen nemen en de situatie rond de omstreden 'Rule 50', waarin staat dat geen politieke en religieuze gebaren worden getolereerd op de Spelen. Het betekent dat protesteren tegen racisme min of meer verboden is. Veel sporters willen dat die regel wordt aangepast.

Meer uit Sport

Oud-winnaar Alcaraz doet in februari mee aan ABN AMRO Open

ROTTERDAM (ANP) - Carlos Alcaraz doet in februari mee aan het ABN AMRO Open. Dat meldt de organisatie van het Rotterdamse tennisevenement. De 23-jarige Alcaraz won het toernooi in 2025. Dit jaar zou de Spanjaard ook meedoen, maar meldde hij zich af omdat hij te vermoeid was.

24 minuten geleden
Shelton verslaat Tsitsipas, treft Alcaraz in kwartfinale US Open

NEW YORK (ANP) - De Amerikaanse tennisser Ben Shelton treft in de kwartfinale van de US Open titelverdediger Carlos Alcaraz. Shelton, de nummer 8 van de plaatsingslijst, rekende in zijn partij uit de vierde ronde overtuigend af met de Griek Stefanos Tsitsipas. Hij won in drie sets: 6-2 6-3 6-4.

4 uur geleden
Tennisser Alcaraz na zege op Paul naar kwartfinales US Open

NEW YORK (ANP) - Carlos Alcaraz heeft zich geplaatst voor de kwartfinales van de US Open. De Spaanse titelverdediger was in drie sets te sterk voor de Amerikaan Tommy Paul: 6-4 6-3 6-4.

14 uur geleden
Hamilton wil gedragsregels zwart-op-wit na incident met Leclerc

MONZA (ANP/RTR) - Lewis Hamilton pleit voor schriftelijke gedragsregels bij Ferrari na de aanrijding met teamgenoot Charles Leclerc aan het begin van de Grote Prijs van Italië. Dat zei de zevenvoudig Britse wereldkampioen in de Formule 1 tegen de media na zijn zesde plaats in Monza. "Toen ik bij Mercedes zat, hadden we gedragsregels opgeschreven. En daardoor ging het nooit echt mis", zei Hamilton.

14 uur geleden
Volleybalsters Turkije prolongeren Europese titel

ISTANBUL (ANP) - De volleybalsters van Turkije hebben de Europese titel geprolongeerd. In Istanbul versloeg de titelverdediger in de finale regerend olympisch en wereldkampioen Italië in vijf sets: 3-2 (16-25 25-22 12-25 25-21 15-10).

15 uur geleden
Sabalenka verslaat Townsend en bereikt kwartfinales US Open

NEW YORK (ANP) - Aryna Sabalenka heeft de kwartfinales van de US Open bereikt. De als eerste geplaatste tennisster uit Belarus rekende in twee sets in New York af met de Amerikaanse Taylor Townsend: 6-4 6-3.

17 uur geleden
Antonelli kan zege in thuisrace in Monza nog niet bevatten

MONZA (ANP) - Kimi Antonelli kon het kort na zijn zege nog niet geloven dat hij de Grote Prijs van Italië in de Formule 1 op zijn naam had geschreven. De 20-jarige Italiaan was in Monza met zijn Mercedes sneller dan teamgenoot George Russell uit Groot-Brittannië en Max Verstappen in de Red Bull. "Ik had nooit kunnen bedenken dat ik hier zou staan", zei Antonelli, die aanvankelijk van de negentiende positie was gestart.

19 uur geleden