Onzekerheid overheerst op Wall Street door handelsbeleid Trump
WASHINGTON (ANP) - Nervositeit rond het handelsbeleid van de Amerikaanse president Donald Trump overheerst nog altijd op Wall Street. Waar de aandelenbeurzen woensdag nog omhoogschoten doordat de VS hoge importheffingen voor veel handelspartners opschorten, sloeg donderdag de twijfel weer toe. Het leidde tot aanzienlijke verliezen.
De S&P 500 zakte 3,5 procent tot 5268,05 punten. De Dow-Jonesindex eindigde 2,5 procent lager op 39.593,66 punten en techbeurs Nasdaq verloor 4,3 procent tot 16.387,31 punten.
Sterke schommelingen op de beurs, waarbij forse winsten en verliezen elkaar snel opvolgen, zijn een teken van grote onzekerheid bij beleggers. Ze maken zich onder andere zorgen over het escalerende handelsconflict tussen China en de Verenigde Staten, de twee grootste economieën van de wereld. Waar Trump andere "wederkerige" heffingen voor handelspartners negentig dagen uitstelde, verhoogde hij de tarieven juist voor China.
Autofabrikanten geraakt
Aandelen van bedrijven die gevoelig zijn voor economische tegenspoed verloren fors aan waarde. Zo zakten de grote banken Goldman Sachs en JPMorgan Chase tot ruim 5 procent. Ook olieconcerns zaten bij de verliezers door de almaar dalende olieprijzen.
Ford (min 3,8 procent) en General Motors (min 4,4 procent) kregen te maken met adviesverlagingen van analisten. Kenners van grote zakenbanken waarschuwen dat de Amerikaanse autofabrikanten worden geraakt door handelstarieven, die voor hogere kosten en verstoorde toeleveringsketens kunnen zorgen.
Forse koersdaling Novavax
Opmerkingen van Robert F. Kennedy jr., de Amerikaanse minister voor Volksgezondheid, zorgden ook voor sterke koersdalingen voor vaccinmakers. Hij zei tegen televisiezender CBS sceptisch te zijn over een coronavaccin van Novavax, dat nog geen volledige goedkeuring heeft in de VS.
Novavax verloor bijna een vijfde aan beurswaarde. Branchegenoten Pfizer en Moderna sloten respectievelijk 4 en 8 procent lager.
Dollar- en oliekoersen
Ook de dollar stond onder druk. De Amerikaanse munt zakte in een index met tien internationaal belangrijke valuta's tot het laagste niveau sinds oktober. Een vat Amerikaanse olie zakte 3,3 procent tot 60,32 dollar per vat. Brentolie verloor 2,9 procent tot 63,56 dollar per vat.
Meer uit Financieel
DUBAI (ANP) - Luchtvaartmaatschappij Emirates vliegt in de nacht van donderdag op vrijdag van Dubai naar Schiphol, omdat het luchtruim dan beperkt geopend zal zijn. De vlucht landt om 07.50 uur op Schiphol. De maatschappij zet in totaal honderd vluchten van en naar Dubai in op donderdag en vrijdag.
5 minuten geledenAMSTERDAM (ANP/BLOOMBERG) - De Europese gasprijs heeft donderdag de sterkste stijging in jaren hervat door de aanhoudende oorlog van de Verenigde Staten en Israël tegen Iran. De onzekerheid over de duur van de oorlog in het Midden-Oosten blijft de energiemarkten flink opschudden.
1 uur geledenDEN BOSCH (ANP) - Enexis heeft in 2025 een recordbedrag geïnvesteerd in het elektriciteitsnet, maar de vraag naar capaciteit groeit volgens Enexis sneller dan het netwerk kan worden uitgebreid. De netbeheerder, die de provincies Groningen, Drenthe, Overijssel, Noord-Brabant en Limburg van elektriciteit voorziet, stak 1,9 miljard euro in de uitbreiding en verzwaring van het stroomnet.
2 uur geledenDUBAI (ANP/BLOOMBERG) - Het aantal geschrapte vluchten naar het Midden-Oosten is sinds het begin van de aanvallen opgelopen tot meer dan 23.000. Volgens analysebedrijf Cirium is meer dan de helft van de 36.000 geplande vluchten van of naar het Midden-Oosten sinds zaterdag geannuleerd. Dat komt neer op ongeveer 4,4 miljoen stoelen.
2 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De AEX-index op het Damrak is donderdag licht lager geopend. De stemming bleef terughoudend door de aanhoudende oorlog van de Verenigde Staten en Israël tegen Iran, die de zesde dag is ingegaan. Beleggers zijn vooral bezorgd dat de hoge olieprijzen als gevolg van het conflict de inflatie weer aanwakkeren en de economische groei afremmen.
2 uur geledenMUSCAT (ANP) - Luchtvaartmaatschappij Qatar Airways gaat een "beperkt aantal" vluchten uitvoeren om gestrande passagiers terug te brengen die door de oorlog in het Midden-Oosten zijn gestrand. Daarbij wordt ook vanuit Muscat in Oman naar Schiphol gevlogen. Dat meldt de luchtvaartmaatschappij op haar website.
2 uur geledenPAPENDRECHT (ANP) - Baggeraar en maritiem dienstverlener Boskalis heeft vorig jaar een recordomzet behaald. Topman Theo Baartmans spreekt van "financieel het meest succesvolle jaar in de lange geschiedenis" van Boskalis. Een jaar geleden had het Papendrechtse bedrijf ook een recordjaar.
3 uur geleden