Onvrede bij ondernemers over coronasluiting neemt toe
AMSTERDAM (ANP) - De onvrede bij ondernemers over de verplichte coronasluiting van niet-essentiële winkels en andere diensten lijkt toe te nemen. Veel branches, van zonnestudio's tot boekwinkels, dringen bij het kabinet aan op heropening. Schoenenwinkel Van Mourik uit Sliedrecht heeft zelfs al aangekondigd op 15 januari hoe dan ook open te gaan voor winkelen op afspraak.
Audax, het concern achter winkels als Bruna en AKO, wil dat het kabinet boekhandels als essentieel gaat bestempelen. Nu alleen supermarkten tijdschriften verkopen verschraalt het aanbod, zegt directeur Hubert de Leeuw. Hij wijst erop dat lectuurzaken in buurlanden gewoon open zijn.
De brancheorganisatie van zonnestudio's benadrukt dat mensen bij hen toch altijd in hun eentje zonnen, in een afgesloten cabine. Van een besmettingsrisico zou dus geen sprake zijn. De VNSWB, de vereniging voor sauna- en wellnessbedrijven, claimt dat saunabezoek juist zou kunnen helpen bij het fitter maken van mensen.
Horeca
Vanuit de horeca en detailhandel waren er eerder deze week ook betogen voor een heropening. Er werd ook boos gereageerd na opmerkingen vanuit het Outbreak Management Team (OMT) dat het mogelijk nog te vroeg zou zijn voor echte versoepelingen van het coronabeleid.
Volgens de Sliedrechtse schoenenverkoper Jeffrey van Mourik is de onvrede bij ondernemers inmiddels "enorm". Maar niet iedere ondernemer durft een statement te maken, zegt hij. Veel winkeliers zouden bang zijn voor negatieve reacties van klanten. Zelf heeft Van Mourik besloten om op zaterdag 15 januari hoe dan ook weer open te gaan voor shoppers op afspraak, ook als de overheid besluit om de winkels dicht te houden na 14 januari.
Stiekem
Van Mourik weet dat iedere ondernemer die hij spreekt stiekem nog wel eens klanten ontvangt. Dat stiekeme is hij zat. "En als de politie mijn winkel na een aantal keer waarschuwen straks weer wil sluiten, dan gaan we over op plan B." Dan gaat hij open als groothandel voor klanten met een inschrijving bij de Kamer van Koophandel, want daar heeft hij ook de papieren voor. "Net zoals de Makro doet. En wij zijn dan net zo 'streng' als de Makro."
Het midden- en kleinbedrijf staat niet alleen in de roep om meer perspectief. De gemeente Veenendaal heeft al een open brief gestuurd aan premier Mark Rutte. Daarin vraagt de gemeente of hij bij de coronamaatregelen rekening houdt met de belangen van ondernemers uit de niet-essentiële sector. "Uit de gesprekken met deze ondernemers blijkt dat velen maar nauwelijks hun hoofd boven water kunnen houden", geeft burgemeester Gert-Jan Kats aan.
Meer uit Financieel
DEN HAAG (ANP) - Het kabinet moet komen met aanvullend beleid voor flexibel stroomgebruik om ervoor te zorgen dat marktpartijen hun plannen daadwerkelijk realiseren. Dat concludeert de Autoriteit Consument & Markt (ACM) na een rapport van hoogspanningsnetbeheerder TenneT en de regionale netbeheerders. Het kabinet kan zich volgens de toezichthouder bijvoorbeeld richten op het wegnemen van drempels of een nieuwe subsidieregeling voor flexgebruik.
54 minuten geledenBANGKOK (ANP/AFP) - India zal volgend jaar Japan inhalen als de op drie na grootste economie ter wereld, verwacht het Internationaal Monetair Fonds (IMF). Het IMF, dat deze week jaarvergaderingen houdt in het Thaise Bangkok, kwam met vooruitzichten voor de economische ontwikkelingen van Aziatische landen.
2 uur geledenFRANKFURT (ANP/RTR/BLOOMBERG) - Lufthansa voert gesprekken over het in de toekomst bijna volledig overnemen van de resterende aandelen in de Portugese luchtvaartmaatschappij TAP. Portugal heeft de Duitse luchtvaartmaatschappij woensdag gekozen voor een minderheidsbelang in TAP. Volgens de financiële topman Till Streichert zijn er aparte gesprekken gaande over de resterende 50,1 procent van de aandelen.
2 uur geledenOSLO (ANP/AFP/BLOOMBERG) - Het Noorse staatsinvesteringsfonds, het grootste ter wereld, mag mogelijk weer investeren in bedrijven die kernwapens produceren. Dat blijkt uit een voorstel dat donderdag werd gepresenteerd door de commissie onder leiding van oud-gouverneur Svein Gjedrem van de Noorse centrale bank.
3 uur geledenLUXEMBURG (ANP) - Banken moeten klanten onmiddellijk compenseren na bankfraude, ook als een klant ernstig nalatig is geweest. Dat oordeelde het Europees Hof van Justitie donderdag. De bank kan de schade achteraf wel op de klant proberen te verhalen als die grof nalatig is geweest.
3 uur geledenZAANDAM (ANP) - Albert Heijn heeft de leveringen van houdbare en versproducten aan winkels in het hele land volledig hervat. Dat meldt de supermarktketen in een update over het cyberbeveiligingsincident dat sinds zondag voor problemen zorgt. Donderdagochtend waren in verschillende Albert Heijn-vestigingen nog lege schappen te zien, vooral van verse producten. Online bestellen is nog altijd niet mogelijk, ook is de website van de supermarktketen nog onbereikbaar.
4 uur geledenPARIJS (ANP) - Het Franse drankenconcern Pernod Ricard blijft last houden van zwakke marktomstandigheden in de Verenigde Staten en Europa. Het bedrijf achter merken zoals Absolut Vodka, Martell, Malibu, Jameson en Chivas Regal deed in het afgelopen kwartaal wel goede zaken in India, een belangrijke groeimarkt voor het concern. Pernod Ricard bereidt daar een beursgang voor, die nog wel goedgekeurd moet worden door het bestuur.
4 uur geleden