Onverwachte verkiezingsnederlaag voor AfD na massaprotesten
SAALE-ORLA (ANP/DPA) - De Duitse uiterst rechtse partij AfD heeft zondag bij de districtsverkiezingen van Saale-Orla in Thüringen, in het oosten van Duitsland, een onverwachte verkiezingsnederlaag geleden. Bij deze verkiezingen wordt de 'Landrat' gekozen, de hoogste ambtenaar van het district. Verwacht was dat de AfD-kandidaat Uwe Thrum de tweede stemronde zou winnen, maar dat gebeurde niet.
De kandidaat van CDU, Christian Herrgott, kreeg een meerderheid (52,4 procent) van de kiezers achter zich. In de eerste ronde had Herrgott slechts 33,3 procent van de stemmen gekregen, tegen 45,7 procent voor Thrum.
De AfD ligt nationaal onder vuur nadat media berichtten dat leden met rechts-extremisten plannen hadden besproken om inwoners met een migratieachtergrond massaal het land uit te zetten. Bondskanselier Olaf Scholz omschreef het plan als een "aanval op onze democratie en dus op ons allemaal". Sindsdien zijn honderdduizenden Duitsers de straat op gegaan om te protesteren tegen uiterst rechts.
De verkiezingen in Saale-Orla waren slechts een eerste test van de populariteit van de AfD sinds de in Potsdam besproken plannen uitlekten. De partij kan volgens peilingen later dit jaar de grootste worden bij de verkiezingen in de oostelijke deelstaten Brandenburg, Thüringen en Saksen. Volgens de krant Frankfurter Allgemeine Zeitung melden zich elke dag nog 130 tot 150 nieuwe leden aan bij de AfD.
Meer uit Buitenland
OTTAWA (ANP) - In Canada is geschokt gereageerd op een dodelijke schietpartij op een school. Vlaggen bij overheidsgebouwen hangen komende week halfstok, meldde een geëmotioneerde premier Mark Carney volgens omroep CBC.
28 minuten geledenBEIJING (ANP/AFP/RTR) - De Chinese president Xi Jinping heeft de "strijd tegen corruptie" binnen de krijgsmacht geprezen. Hij maakte daarmee in een virtuele toespraak tot militairen een zeldzame publieke verwijzing naar de corruptieonderzoeken naar de hoogste generaals van het land.
1 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR/AFP) - Het luchtruim boven El Paso is onverwacht snel weer geopend. De Amerikaanse luchtvaartautoriteit FAA kondigde aan dat er om "speciale veiligheidsredenen" tien dagen niet gevlogen mocht worden, maar trok de beperkingen al na enkele uren weer in. Volgens minister van Transport Sean Duffy hield de sluiting verband met een "schending door karteldrones".
2 uur geledenEL PASO (ANP/RTR) - Alle vluchten van en naar de Amerikaanse stad El Paso zijn voor tien dagen opgeschort. Dat meldt de Amerikaanse luchtvaartautoriteit FAA. De luchthaven in de aan Mexico grenzende stad is volgens de FAA gesloten om "speciale veiligheidsredenen", zonder te specificeren wat die inhouden. De maatregel duurt tot 21 februari.
2 uur geledenMADRID (ANP/AFP) - Spaanse boeren zijn massaal met trekkers Madrid binnengereden als protest tegen de handelsovereenkomst met Zuid-Amerikaanse landen. Zij vrezen te lijden onder de Mercosur-deal.
3 uur geledenKYIV (ANP/RTR) - De Oekraïense president Volodymyr Zelensky is niet van plan op korte termijn een referendum aan te kondigen en voorbereidingen te treffen voor presidentsverkiezingen. Dat meldt de Kyiv Independent op basis van een anonieme bron dicht bij Zelensky. Ook mensen die Reuters sprak op basis van anonimiteit zijn sceptisch over dat tijdpad.
3 uur geledenBRUSSEL (ANP) - De NAVO heeft officieel goedkeuring gegeven aan de nieuwe militaire missie om Groenland en het Noordpoolgebied te beschermen. Arctic Sentry (Noordpoolschildwacht) wordt woensdag in gang gezet. De eerste militaire oefeningen worden de komende weken al voorbereid. Ook de Verenigde Staten hebben met Arctic Sentry ingestemd.
4 uur geleden