
Onverwacht meer mensen met psychische stoornis wil 24-uurszorg
DEN HAAG(ANP) - Een onverwacht hoog aantal mensen met een psychische stoornis heeft zeer intensieve 24-uurszorg nodig. De hoge instroom leidt tot al tot 1 miljard euro extra aan uitgaven bovenop de oorspronkelijke raming voor deze zorg. "Dat is niet houdbaar naar de toekomst toe", schrijven minister Conny Helder en staatssecretaris Maarten van Ooijen van Volksgezondheid in een brief aan de Tweede Kamer.
Het gaat om mensen met een psychische stoornis die niet meer volledig kunnen herstellen en niet meer zelfstandig kunnen meedoen in de maatschappij. Zij kunnen sinds twee jaar een beroep doen op de Wet langdurige zorg (Wlz). Deze wet regelt zorg in een instelling of zorg aan huis voor mensen met een handicap of kwetsbare ouderen.
De verwachting van het kabinet was dat er ongeveer 12.000 mensen met een psychische stoornis toegang zouden krijgen tot de Wlz, maar inmiddels hebben ruim 27.000 mensen een beroep erop gedaan. Vorig jaar bedroeg de instroom per maand driehonderd tot vierhonderd mensen. "Op basis van de demografische groei zou de instroom circa veertig cliƫnten per maand zijn", melden de bewindslieden. Er zijn volgens hun ook grote verschillen tussen gemeenten.
Helder en Van Ooijen denken dat niet alle betrokkenen zorg vanuit de Wlz nodig hebben. Ze zijn daarom aan het overleggen met de sector hoe ze de "onvoorziene en onbedoelde effecten" kunnen aanpakken.
Meer uit Gezond
DEN HAAG (ANP) - Defensie en de NS praten over een mogelijke verkoop van oude treinwagons, die omgebouwd kunnen worden tot noodhospitaals voor gewonde militairen. Dat heeft een woordvoerder van de NS bevestigd na berichtgeving door het AD.
1 dag geledenZWOLLE (ANP) - Twee verpleegkundigen mogen nooit meer in de zorg werken, nadat ze waren betrapt op het indienen van foute declaraties. Het regionaal tuchtcollege in Zwolle schrapt ze uit het register waarin alle zorgmedewerkers moeten staan.
3 dagen geledenDEN BOSCH (ANP) - Ouders moeten goed opletten wanneer ze hun kinderen insmeren met een balsem bij een verkoudheid. Verkeerd gebruik kan ernstige bijwerkingen veroorzaken, waarschuwt bijwerkingencentrum Lareb. In de balsems zitten stoffen als menthol, die helpen om de luchtwegen wat vrijer te maken, zodat mensen beter kunnen ademen. Bij goed gebruik zijn er volgens Lareb nauwelijks bijwerkingen. Maar de balsems met menthol zijn alleen geschikt voor mensen van 2 jaar en ouder, niet voor baby's en dreumesen.
4 dagen geledenUTRECHT (ANP) - Veel kinderen gaan naar de huisarts omdat ze last hebben van krentenbaard. Dat is een ontsteking van de huid, met wondjes, rode plekjes of blaasjes met gele korstjes. Onderzoeksinstituut Nivel, dat de gegevens van huisartsen registreert, zegt dat dit vaak in de zomer gebeurt.
6 dagen geledenROTTERDAM (ANP) - Dankzij de drie bevolkingsonderzoeken naar borst-, darm- en baarmoederhalskanker worden jaarlijks duizenden mensen gered. Ook leven mensen langer met kanker door de vroegere screening. Het Erasmus MC onderzocht de effectiviteit van de onderzoeken en de zorgkosten.
1 week geledenDEN HAAG (ANP) - Mensen zonder huisarts, omdat alle praktijken in hun buurt vol zijn, ervaren vaak veel stress, frustratie en onzekerheid. Sommigen zoeken bij gebrek aan deskundige hulp zelf een oplossing voor medische problemen. Ze kopen bijvoorbeeld online medicijnen, zonder controles en voorlichting. De Inspectie Gezondheidszorg en Jeugd (IGJ) zegt zich zorgen te maken over "het grote aantal mensen zonder huisarts" en wil verbetering zien.
1 week geledenDEN HAAG (ANP) - Het aantal mensen dat gokt, is in 2025 toegenomen ten opzichte van een jaar eerder, meldt het Wetenschappelijk Onderzoek- en Datacentrum (WODC) op basis van onderzoek van Ipsos I&O onder 7600 Nederlanders van 16 jaar en ouder. Zo gaf vorig jaar 65 procent van de Nederlanders aan een kansspel te hebben gespeeld, tegenover 69 procent dit jaar.
1 week geleden