Onvermurwbaar Hongarije jaagt EU-landen schrik aan
BRUSSEL (ANP) - EU-landen maken zich zorgen over het verzet van Hongarije tegen hulp aan Oekraïne en de volgende stap voor dat land naar EU-lidmaatschap. Drie dagen voor de EU-top waar de EU-leiders het daarover eens hopen te worden, geeft Hongarije nog geen krimp.
EU-buitenlandchef Josep Borrell hoopt "dat de Europese eenheid niet breekt", zei hij bij aankomst voor overleg met de buitenlandministers van de EU-landen in Brussel. De kwestie is volgens hem "zeker" een van de belangrijkste vraagstukken voor demissionair minister Hanke Bruins Slot en haar 26 collega's. "Dit is niet het moment om onze steun aan Oekraïne af te zwakken. Juist het omgekeerde, dit is het moment om die te vergroten."
De Hongaarse premier Viktor Orbán dreigt Oekraïne met zijn veto dwars te zitten om gedaan te krijgen dat de EU miljarden euro's aan bevroren subsidies uitkeert, denken EU-diplomaten. Zulke koehandel is eigenlijk niet in de haak, zegt de Finse buitenlandminister Elina Valtonen. "Maar natuurlijk, in deze toestand moeten we alle mogelijke kanalen aanspreken die kunnen helpen een oplossing te vinden." Ze noemt de opstelling van Boedapest "heel, heel betreurenswaardig".
De ambassadeurs van de 27 lidstaten vergaderden zondag urenlang vruchteloos over onder meer nieuwe financiële hulp aan Oekraïne en het openen van toetredingsonderhandelingen met het land. Als de leiders er donderdag ook niet uitkomen, heeft dat "verwoestende gevolgen" voor Oekraïne, vreest de Oekraïense minister Dmytro Koeleba. De bondgenoten van Kyiv maken een steeds wankelmoediger indruk, erkennen diplomaten in Brussel, en dat doet het moreel in het Kremlin zichtbaar goed. Koeleba is maandag ook even bij het overleg van de EU-ministers in Brussel.
Meer uit Buitenland
WASHINGTON (ANP) - De Verenigde Staten sturen 5000 Amerikaanse militairen naar Polen, schrijft de Amerikaanse president Donald Trump op zijn Truth Social. Eerder meldden meerdere media dat het aantal Amerikaanse militairen flink zou dalen in Polen en Duitsland.
2 uur geledenNUUK (ANP/BLOOMBERG) - De opening van een nieuw Amerikaans consulaat in de Groenlandse hoofdstad Nuuk heeft geleid tot protesten. Inwoners zijn bezorgd over de plannen van de Amerikaanse president Donald Trump voor het eiland. Honderden mensen verzamelden zich met anti-Amerikaanse spandoeken en posters.
2 uur geledenISTANBUL (ANP/RTR) - Een Turkse rechtbank heeft de belangrijkste oppositieleider Özgür Özel afgezet door het partijcongres waarbij hij in 2023 werd verkozen ongeldig te verklaren. Oppositiepartij CHP noemt de uitspraak een "gerechtelijke staatsgreep" en roept op tot protesten en juridische stappen.
6 uur geledenMOSKOU (ANP/RTR) - De driedaagse militaire oefening van Rusland met Belarus is afgelopen. Dat zei president Vladimir Poetin, die samen met zijn Belarussische ambtgenoot Aleksandr Loekasjenko donderdag toezag op de oefening per videoverbinding. Belangrijk onderdeel van de exercitie was het trainen met het nucleaire arsenaal.
8 uur geledenROME (ANP) - Italië wil sancties tegen een Israëlische minister voor zijn behandeling van de activisten van de Global Sumud Flotilla. Minister van Buitenlandse Zaken Antonio Tajani heeft EU-buitenlandchef Kaja Kallas gevraagd om dat op de agenda te zetten voor de volgende bijeenkomst van buitenlandministers, schrijft hij op X.
10 uur geledenHELSINGBORG (ANP) - De aanpassing van het aantal beschikbare Amerikaanse hulptroepen voor Europa is geen reden voor ongerustheid, verzekert NAVO-topman Mark Rutte. "Wat de Verenigde Staten zullen aankondigen is absoluut te doen", zei hij een dag voor de VS de NAVO-landen willen inlichten over de volgens bronnen aanzienlijke vermindering.
10 uur geledenKINSHASA (ANP/RTR/AFP) - In het oosten van de Democratische Republiek Congo is een geval van ebola vastgesteld. Dat meldt de rebellengroep die dat deel van het land onder controle heeft, M23.
12 uur geleden