Onvermurwbaar Hongarije jaagt EU-landen schrik aan
BRUSSEL (ANP) - EU-landen maken zich zorgen over het verzet van Hongarije tegen hulp aan Oekraïne en de volgende stap voor dat land naar EU-lidmaatschap. Drie dagen voor de EU-top waar de EU-leiders het daarover eens hopen te worden, geeft Hongarije nog geen krimp.
EU-buitenlandchef Josep Borrell hoopt "dat de Europese eenheid niet breekt", zei hij bij aankomst voor overleg met de buitenlandministers van de EU-landen in Brussel. De kwestie is volgens hem "zeker" een van de belangrijkste vraagstukken voor demissionair minister Hanke Bruins Slot en haar 26 collega's. "Dit is niet het moment om onze steun aan Oekraïne af te zwakken. Juist het omgekeerde, dit is het moment om die te vergroten."
De Hongaarse premier Viktor Orbán dreigt Oekraïne met zijn veto dwars te zitten om gedaan te krijgen dat de EU miljarden euro's aan bevroren subsidies uitkeert, denken EU-diplomaten. Zulke koehandel is eigenlijk niet in de haak, zegt de Finse buitenlandminister Elina Valtonen. "Maar natuurlijk, in deze toestand moeten we alle mogelijke kanalen aanspreken die kunnen helpen een oplossing te vinden." Ze noemt de opstelling van Boedapest "heel, heel betreurenswaardig".
De ambassadeurs van de 27 lidstaten vergaderden zondag urenlang vruchteloos over onder meer nieuwe financiële hulp aan Oekraïne en het openen van toetredingsonderhandelingen met het land. Als de leiders er donderdag ook niet uitkomen, heeft dat "verwoestende gevolgen" voor Oekraïne, vreest de Oekraïense minister Dmytro Koeleba. De bondgenoten van Kyiv maken een steeds wankelmoediger indruk, erkennen diplomaten in Brussel, en dat doet het moreel in het Kremlin zichtbaar goed. Koeleba is maandag ook even bij het overleg van de EU-ministers in Brussel.
Meer uit Buitenland
LAS VEGAS (ANP/AFP) - De Amerikaanse president Donald Trump heeft de oorlog met Iran tijdens een verkiezingsbijeenkomst in Las Vegas donderdag gebagatelliseerd als "een kleine uitstap". Ook voorspelde hij dat het conflict "vrij snel" voorbij zal zijn.
50 minuten geledenWASHINGTON (ANP) - De progressieve Democraat Analilia Mejia heeft een tussentijdse verkiezing voor een zetel in het Amerikaanse Huis van Afgevaardigden in de staat New Jersey gewonnen. Dat melden Amerikaanse media, waaronder Politico.
3 uur geledenBEIROET (ANP) - Israël heeft het staakt-het-vuren in Libanon, dat om middernacht inging, meteen geschonden, meldt het Libanese leger. Israël beschoot meerdere dorpen in het zuiden van het land. Het Libanese leger riep burgers op voorlopig niet terug te keren naar dorpen en steden in het zuiden.
4 uur geledenWASHINGTON (ANP) - De Verenigde Staten hebben enkele Europese bondgenoten laten weten dat eerder afgesproken wapenleveringen waarschijnlijk vertraging oplopen door de oorlog met Iran, melden vijf ingewijden aan persbureau Reuters. Volgens hen gaat het onder meer om landen in het Baltische gebied en Scandinavië.
5 uur geledenTEHERAN (ANP) - Iran heeft voor het eerst sinds de aanvallen van de Verenigde Staten en Israël op 28 februari een deel van het internationale telefoonverkeer en internet hersteld. Dat melden lokale media.
5 uur geledenWASHINGTON (ANP/AFP/RTR) - Volgens de Amerikaanse president Donald Trump is Iran akkoord om het "nucleaire stof" over te dragen, waarmee hij lijkt te doelen op het verrijkte uranium waarmee Iran volgens de Amerikanen een kernwapen zou kunnen bouwen.
10 uur geledenJERUZALEM (ANP/RTR/AFP) - De Israëlische premier Benjamin Netanyahu heeft ingestemd met een tijdelijk staakt-het-vuren in Libanon. De Amerikaanse president Donald Trump kondigde het tiendaagse bestand eerder op donderdag aan.
11 uur geleden