Ontwikkelingslanden: 200 miljard klimaatfinanciering is 'grap'
BAKOE (ANP) - Ontwikkelingslanden zouden het "een grap" vinden als op de klimaattop een verdubbeling van het klimaatfinancieringsdoel wordt afgesproken. In Bakoe wordt momenteel onderhandeld over een nieuw bedrag dat rijke landen jaarlijks aan klimaatfinanciering voor arme landen moeten bijdragen. Nieuwssite Politico berichtte begin deze week dat de EU zou aansturen op een jaarlijks bedrag van 200 of 300 miljard, terwijl het huidige bedrag 100 miljard is. Geen enkele diplomatieke bron heeft die inzet bevestigd.
"Is dit een grap?", zei een Boliviaanse vertegenwoordiger op de vraag van een journalist wat hij vindt van het bedrag van 200 miljard. Ontwikkelingslanden vinden zelf dat minstens een bedrag van 1 biljoen (1000 miljard) nodig is. Klimaatexperts onderschrijven dat.
Het geld is bedoeld voor arme landen om te verduurzamen en maatregelen te kunnen nemen tegen de gevolgen van klimaatverandering. Ontwikkelingslanden laten ook weten dit geld nodig te hebben om hun klimaatdoelen op te stellen, die begin volgend jaar af moeten zijn. De onderhandelingen over dit bedrag verlopen "frustrerend en teleurstellend", aldus een Keniaanse vertegenwoordiger.
Ontwikkelingslanden vinden het voornamelijk frustrerend dat er nog geen bedrag is voorgesteld om de onderhandelingen mee te starten. Rijke landen, waaronder de EU, willen eerst verder onderhandelen over de voorwaarden voor ze een bedrag noemen. "We noemen bewust nog geen bedrag", aldus klimaatcommissaris van de EU Wopke Hoekstra.
Meer uit Buitenland
BRUSSEL (ANP) - De Europese Commissie moet sms'jes die haar voorzitter Ursula von der Leyen uitwisselt met staatshoofden en regeringsleiders bewaren. Dat stelt de EU-ombudsvrouw Teresa Anjinho na een onderzoek naar een verwijderd sms'je van de Franse president Emmanuel Macron aan Von der Leyen.
5 minuten geledenOSLO (ANP) - De Noorse kroonprinses Mette-Marit is op de wachtlijst geplaatst voor een longtransplantatie. Dat heeft het Noorse hof vrijdag bekendgemaakt. Volgens haar arts is de ontwikkeling van haar chronische longziekte ernstig en is een transplantatie noodzakelijk.
35 minuten geledenBOEKAREST (ANP/RTR) - Een onbekende militaire zeedrone is vrijdagochtend in de haven van het Roemeense Constanța ontploft. De explosie maakte geen slachtoffers, laat het Roemeense ministerie van Defensie weten.
41 minuten geledenLONDEN (ANP) - De Britse regering zegt zich niet te herkennen in Amerikaanse kritiek na de dood van student Henry Nowak. Het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken stelde dat de zaak laat zien dat niet alle groepen gelijk worden behandeld door de Britse politie. De Britse minister van Justitie David Lammy zei bij Sky News zich niet te herkennen in "deze karikatuur van Groot-Brittannië met een strafrechtssysteem met dubbele standaarden".
1 uur geledenTEL AVIV (ANP/AFP) - De Israëlische krijgsmacht (IDF) waarschuwt inwoners van drie dorpen ten noorden van de rivier de Litani om te vertrekken. Er staan aanvallen aan te komen, zegt de krijgsmacht. Aanvallen op de zuidelijke stad Tyrus kostten volgens de Libanese burgerbescherming aan zeven mensen het leven.
1 uur geledenKYIV (ANP) - In Oekraïne is vrijdag een lokaal bestand ingegaan in de omgeving van de kerncentrale Zaporizja. Dat moet reparaties aan een hoogspanningslijn mogelijk maken, zodat een mogelijk nucleair ongeval kan worden voorkomen, meldt het Internationaal Atoomenergieagentschap (IAEA). Dat bemiddelde tussen de strijdende partijen.
2 uur geledenWASHINGTON (ANP) - Het Amerikaanse Kennedy Center heeft medewerkers opdracht gegeven de naam van president Donald Trump te verwijderen. Teksten in e-mails en andere documenten moeten meteen worden aangepast. Voor het weghalen van de naam van Trump op borden, de website en in brochures geldt een deadline van 12 juni. Dat schrijven Amerikaanse media als PBS en NBC News, die zich baseren op een interne memo.
3 uur geleden