Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Ontwikkelaars verwachten snellere bouw met woningplannen De Jonge

Ontwikkelaars verwachten snellere bouw met woningplannen De Jonge

DEN HAAG (ANP) - Projectontwikkelaars krijgen minder last van bezwaarprocedures als de nieuwe bouwplannen van woonminister Hugo de Jonge doorgaan, zo verwacht hun koepelorganisatie NEPROM. Daardoor kunnen ontwikkelaars sneller woningen bouwen. In het voorstel van De Jonge is bezwaar alleen nog mogelijk via de Raad van State, die binnen een half jaar uitspraak moet doen.

Directeur Jan Fokkema van NEPROM is hier blij mee, zegt hij in een eerste reactie. "Mensen die al een huis hebben kunnen een procedure eindeloos vertragen, ten koste van woningzoekenden", stelt hij. Daarnaast is de mogelijkheid om woningbouw te kunnen forceren bij gemeenten volgens hem nodig om het woningtekort op te lossen.

Maar hij heeft ook kritiek op het wetsvoorstel. Hij vindt dat partijen als projectontwikkelaars in het voorstel maar weinig aan bod komen. "Terwijl de rol van de markt essentieel is." De nieuwe wet gaat volgens hem "erg ver" in het bepalen van welke woningen er gebouwd mogen worden. Na raadpleging van de leden verwacht NEPROM binnenkort met een definitieve reactie te komen.

Meer regie

Het kabinet wil tot en met 2030 900.000 huizen bouwen, maar op de huidige manier lijkt dit niet te lukken. De Jonge heeft donderdag aangekondigd dat het kabinet meer regie in handen neemt en zo nodig gemeenten kan dwingen om een bepaald aantal woningen te leveren. De nieuwe wet gaat voornamelijk om sociale huur, middenhuur en koophuizen tot zo'n 355.000 euro.

Bouwend Nederland, de branchevereniging voor bouwbedrijven, is positief over het versnellen van procedures in de plannen van De Jonge. Maar de belangenbehartiger van de bouw vraagt de minister ook om de omstandigheden op de markt in de gaten te houden. De Jonge wil dat twee derde van de nieuwbouw uit betaalbare woningen bestaat, maar volgens bouwers moet dat "richtinggevend zijn, maar zeker geen dogma".

Stikstof uitstoten

Daarbij is het volgens Bouwend Nederland ook belangrijk dat de doorstroom op de woningmarkt is geholpen bij de nieuwbouw. Het grootste deel van de starters koopt namelijk een al bestaande woning. Maar die moeten dan wel vrijkomen, bijvoorbeeld doordat huizenbezitters vertrekken naar nieuwbouwwoningen die zij aantrekkelijk vinden, redeneert de brancheorganisatie. De bouwsector benadrukt ook dat er genoeg ruimte moet zijn om stikstof uit te stoten tijdens het bouwen om voldoende woningen op te kunnen leveren.

Meer uit Financieel

Beurs in Amsterdam verliest in aanloop naar rentebesluit Fed

AMSTERDAM (ANP) - De aandelenbeurs in Amsterdam is woensdag met een verlies gesloten. Ook op andere Europese beurzen waren voornamelijk minnen te zien op de koersenborden, in afwachting van het rentebesluit van de Federal Reserve in de Verenigde Staten.

16 minuten geleden
Pensioenfonds daagt bestuurders failliet BCC voor de rechter

AMSTERDAM (ANP) - Het Pensioenfonds Detailhandel heeft bestuurders van de failliete elektronicawinkelketen BCC voor de rechter gedaagd. Het fonds beschuldigt het in 2023 omgevallen bedrijf ervan te weinig pensioenpremies te hebben afgedragen en eist 7,5 miljoen euro. Dat staat in een faillissementsverslag waar RTL Z eerder over schreef.

34 minuten geleden
Wall Street opent vrijwel vlak in afwachting rentebesluit Fed

NEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York zijn woensdag met kleine koersbewegingen geopend. Beleggers op Wall Street zijn in afwachting van het rentebesluit van de Amerikaanse centrale bank later op de dag. Naar verwachting verlaagt de Federal Reserve de rente dan voor de derde keer op rij om zo de economie en arbeidsmarkt te stimuleren. Fed-voorzitter Jerome Powell geeft dan ook een toelichting op het rentebesluit.

2 uur geleden
India grijpt weer in bij IndiGo na grote vluchtuitval

NEW DELHI (ANP/RTR) - De Indiase toezichthouder voor burgerluchtvaart grijpt harder in bij de geplaagde luchtvaartmaatschappij IndiGo, die onder leiding staat van de Nederlandse topman Pieter Elbers. De luchtvaartautoriteit heeft eigen personeel ingezet op het hoofdkantoor van IndiGo om de dagelijkse operatie en het herstel van de maatschappij na de massale vluchtuitval te volgen.

4 uur geleden
Wingtech nodigt beheerders chipmaker Nexperia uit in China

NIJMEGEN (ANP) - De door de rechter aangestelde beheerders van de Nijmeegse chipfabrikant Nexperia zijn uitgenodigd in Beijing voor een gesprek met het Chinese moederbedrijf Wingtech. Dat meldt een bron aan persbureau Reuters.

5 uur geleden
ANVR: vakantieboekingen naar VS trekken laatste maanden weer aan

LEUSDEN (ANP) - Nederlanders hebben tot en met oktober van dit jaar 5 procent minder vakanties naar de Verenigde Staten geboekt, meldt reisbranchevereniging ANVR. In september en oktober is echter een omslag te zien, de boekingen liggen in deze maanden juist "substantieel hoger" dan vorig jaar.

5 uur geleden
EY verwacht meer Europese beursgangen volgend jaar

FRANKFURT (ANP/DPA) - Meer bedrijven in Europa kunnen volgend jaar een gang naar de aandelenbeurs maken na de daling van het aantal Europese beursgangen dit jaar. Dat verwacht advies- en accountancybureau EY. Mede door de verminderde handelsspanningen zouden bedrijven meer vertrouwen hebben om de sprong naar de aandelenmarkt te wagen.

6 uur geleden