Ontwikkelaars verwachten snellere bouw met woningplannen De Jonge
DEN HAAG (ANP) - Projectontwikkelaars krijgen minder last van bezwaarprocedures als de nieuwe bouwplannen van woonminister Hugo de Jonge doorgaan, zo verwacht hun koepelorganisatie NEPROM. Daardoor kunnen ontwikkelaars sneller woningen bouwen. In het voorstel van De Jonge is bezwaar alleen nog mogelijk via de Raad van State, die binnen een half jaar uitspraak moet doen.
Directeur Jan Fokkema van NEPROM is hier blij mee, zegt hij in een eerste reactie. "Mensen die al een huis hebben kunnen een procedure eindeloos vertragen, ten koste van woningzoekenden", stelt hij. Daarnaast is de mogelijkheid om woningbouw te kunnen forceren bij gemeenten volgens hem nodig om het woningtekort op te lossen.
Maar hij heeft ook kritiek op het wetsvoorstel. Hij vindt dat partijen als projectontwikkelaars in het voorstel maar weinig aan bod komen. "Terwijl de rol van de markt essentieel is." De nieuwe wet gaat volgens hem "erg ver" in het bepalen van welke woningen er gebouwd mogen worden. Na raadpleging van de leden verwacht NEPROM binnenkort met een definitieve reactie te komen.
Meer regie
Het kabinet wil tot en met 2030 900.000 huizen bouwen, maar op de huidige manier lijkt dit niet te lukken. De Jonge heeft donderdag aangekondigd dat het kabinet meer regie in handen neemt en zo nodig gemeenten kan dwingen om een bepaald aantal woningen te leveren. De nieuwe wet gaat voornamelijk om sociale huur, middenhuur en koophuizen tot zo'n 355.000 euro.
Bouwend Nederland, de branchevereniging voor bouwbedrijven, is positief over het versnellen van procedures in de plannen van De Jonge. Maar de belangenbehartiger van de bouw vraagt de minister ook om de omstandigheden op de markt in de gaten te houden. De Jonge wil dat twee derde van de nieuwbouw uit betaalbare woningen bestaat, maar volgens bouwers moet dat "richtinggevend zijn, maar zeker geen dogma".
Stikstof uitstoten
Daarbij is het volgens Bouwend Nederland ook belangrijk dat de doorstroom op de woningmarkt is geholpen bij de nieuwbouw. Het grootste deel van de starters koopt namelijk een al bestaande woning. Maar die moeten dan wel vrijkomen, bijvoorbeeld doordat huizenbezitters vertrekken naar nieuwbouwwoningen die zij aantrekkelijk vinden, redeneert de brancheorganisatie. De bouwsector benadrukt ook dat er genoeg ruimte moet zijn om stikstof uit te stoten tijdens het bouwen om voldoende woningen op te kunnen leveren.
Meer uit Financieel
PARIJS (ANP/AFP) - Air France gaat weer vliegen naar Dubai. Eerder schortte de Franse luchtvaartmaatschappij de vluchten naar het emiraat op vanwege de geopolitieke situatie in het Midden-Oosten.
28 minuten geledenAMSTELVEEN (ANP) - Luchtvaartmaatschappij KLM heeft moeite met het omboeken van reizigers die zijn getroffen door de beslissing om voorlopig het luchtruim boven een aantal landen in het Midden-Oosten te mijden. Andere maatschappijen schrappen namelijk ook vluchten naar dat gebied. Daarom biedt KLM deze passagiers nog geen vervangende reis aan op zaterdag of zondag. "Zodra het kan, worden de passagiers omgeboekt", meldt het bedrijf op de eigen website.
1 uur geledenDAVOS (ANP) - De investeringsdrift in bepaalde delen van de AI-technologiesector heeft kenmerken van een zeepbel, zegt Google-onderzoeker Demis Hassabis tegen Financial Times. De chef van Googles onderzoeksafdeling naar kunstmatige intelligentie DeepMind verwacht dat zijn eigen werkgever daar weinig last van krijgt.
2 uur geledenPARIJS (ANP/BELGA) - Voedingsmiddelenconcern Danone heeft zijn terugroepactie van babyvoeding uitgebreid. Eerder werd bekend dat het Franse bedrijf in Singapore partijen babyvoeding terughaalde. Nu doet het bedrijf achter merken als Nutrilon en Nutricia dat ook in Frankrijk en een aantal andere landen.
3 uur geledenNEW YORK (ANP) - De olieprijzen zijn vrijdag behoorlijk gestegen door het oplopen van de spanningen rond Iran. De aandelenmarkten op Wall Street sloten de handelssessie evenwel af op een relatief rustige noot, na een turbulente week waarbij beleggers vooral reageerden op de dreiging van gewapend conflict over Groenland.
15 uur geledenPRAAG (ANP/BLOOMBERG) - De Tsjechische miljardair Michal Strnad heeft vrijdag miljarden verdiend bij de Amsterdamse beursgang van zijn defensieconcern Czechoslovak Group (CSG). Volgens de Bloomberg Billionaires Index is hij door de enorme koerssprong nu goed voor een vermogen van 36,9 miljard dollar.
15 uur geledenAMSTELVEEN (ANP) - KLM mijdt voorlopig meerdere luchtruimen in het Midden-Oosten. Zo wordt niet meer over Iran, Irak en Israƫl gevlogen en niet over diverse Golfstaten. Dat betekent ook dat er tot nader order niet meer wordt gevlogen naar de bestemmingen Dubai, Riyadh, Dammam en Tel Aviv.
16 uur geleden