Ontwikkelaars: problemen met netaansluiting vertragen nieuwbouw
DEN HAAG (ANP) - Project- en gebiedsontwikkelaars zeggen dat de problemen met netaansluitingen van nieuwbouwwoningen groter worden. Dat zorgt voor vertraagde projecten en huizen die minder snel opgeleverd worden. "De tijd tussen het initiatief voor een bouwproject en de sleuteloverdracht is veel langer dan eigenlijk zou hoeven", stelt Coen van Rooyen, algemeen directeur van de brancheorganisatie voor ontwikkelaars en bouwondernemers WoningBouwersNL.
Het volle elektriciteitsnet leidt nog niet tot afstel, maar wel tot uitstel van het opleveren van nieuwbouwwoningen, volgens Van Rooyen. "Dat is een enorme zorg. We komen nu 400.000 woningen tekort en dat probeer je zo snel mogelijk op te lossen." Donderdagochtend maakte de Nederlandse Vereniging van Makelaars (NVM) bekend dat bouwprojecten soms niet tijdig de benodigde aansluiting op het net krijgen en woningen hierdoor soms wel een half jaar leeg staan.
"Als sector zijn we het afgelopen decennium druk bezig geweest met industrialisering. Wij kunnen woningen in een dag uit de fabriek laten komen en zijn dan een half jaar aan het wachten op de energieaansluiting en het moment dat de woning in gebruik genomen kan worden", voegt Van Rooyen toe. "Dat is eindeloos zonde. De snelheid wordt bepaald door de langzaamste in het proces."
Monitorsysteem
Ook directeur Jan Fokkema van de belangenorganisatie voor projectontwikkelaars Neprom stelt op steeds meer plekken vast dat het langer duurt voordat de energie aangesloten is. Woningen worden vaak nog wel aangesloten, maar voor winkels en andere voorzieningen in de wijk is dan geen ruimte, ziet hij. "Dan is de hele buurt minder goed bruikbaar."
WoningBouwersNL denkt dat er zo vroeg mogelijk in het proces transparantie moet zijn over waar er gebouwd wordt, zodat netbeheerders zich daarop kunnen voorbereiden. Fokkema pleit bovendien voor een goed monitorsysteem waarin "inzichtelijk is wanneer welke woning gebouwd gaat worden". "We moeten een miljoen woningen bouwen en hebben geen idee wat waar gaat gebeuren. De eerste vereiste is daarom een helder inzicht in de stand van zaken van woningbouwprojecten", meent de directeur van Neprom.
Meer uit Financieel
NEW YORK (ANP) - Wall Street is de eerste handelsdag van de week met overtuigende winsten gesloten, waarbij de Nasdaq een nieuw record bereikte. Vooral aandelen van AI-bedrijven waren gewild bij beleggers, na de koersval in de sector vorige week door sombere uitspraken van AI-topbestuurders over de gevaren van de technologie. Beurshandelaren lieten zich maandag echter weer leiden door de groeivooruitzichten van de techsector. Ook een aanhoudende daling van de olieprijzen verminderde de vrees dat de energieprijzen de inflatie verder zullen aanjagen.
3 uur geledenWASHINGTON (ANP) - De regering-Trump heeft voorgesteld om 5 miljard dollar te investeren in een nieuw fonds dat landen in het Midden-Oosten moet helpen bij de wederopbouw van energie-infrastructuur die tijdens de Iranoorlog is beschadigd. Dat meldt de Wall Street Journal maandag.
3 uur geledenNEW YORK (ANP) - Amerikaanse staten bevestigen een akkoord met entertainmentconcern Paramount over de overname van Hollywoodconcurrent Warner Bros. Daarmee heeft Paramount een belangrijke hindernis voor de deal, ter waarde van meer dan 110 miljard dollar, weggenomen. De staten probeerden de overname eerder via een rechtszaak tegen te houden.
4 uur geledenNEW YORK (ANP/RTR) - Het vliegverkeer naar verschillende bestemmingen aan de Amerikaanse oostkust kan weer worden hervat, nadat een telecomstoring eerder op de dag voor problemen zorgde. De Amerikaanse luchtvaartautoriteit FAA zegt dat een vliegverbod voor de luchthaven in Boston is opgeheven. Ook vluchten op de luchthavens LaGuardia en JFK Airport in New York worden hervat.
5 uur geledenNEW YORK (ANP/RTR) - De Amerikaanse luchtvaartautoriteit FAA heeft vliegverkeer stilgelegd op de luchthavens JFK Airport en LaGuardia in New York en Logan Airport in Boston door een telecomstoring die zich verder uitbreidt. Het gaat om vertrekkende vluchten.
5 uur geledenSANTA CLARA (ANP/BLOOMBERG/RTR/AFP) - Advanced Micro Devices (AMD) bereikte maandag voor het eerst een marktwaarde van 1 biljoen dollar, ofwel 1000 miljard dollar. Het Amerikaanse chipbedrijf profiteert van de opleving van chipmakers op de aandelenbeurzen, door de enorme vraag naar chips voor AI-toepassingen.
6 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De aandelenkoersen op het Damrak gingen maandag over een breed front omhoog. Een verdere daling van de olieprijzen temperde de zorgen over de inflatie. Die daling hing samen met diplomatieke inspanningen om de oorlog in Iran te beëindigen.
7 uur geleden