Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Ontwikkelaars: problemen met netaansluiting vertragen nieuwbouw

Ontwikkelaars: problemen met netaansluiting vertragen nieuwbouw

DEN HAAG (ANP) - Project- en gebiedsontwikkelaars zeggen dat de problemen met netaansluitingen van nieuwbouwwoningen groter worden. Dat zorgt voor vertraagde projecten en huizen die minder snel opgeleverd worden. "De tijd tussen het initiatief voor een bouwproject en de sleuteloverdracht is veel langer dan eigenlijk zou hoeven", stelt Coen van Rooyen, algemeen directeur van de brancheorganisatie voor ontwikkelaars en bouwondernemers WoningBouwersNL.

Het volle elektriciteitsnet leidt nog niet tot afstel, maar wel tot uitstel van het opleveren van nieuwbouwwoningen, volgens Van Rooyen. "Dat is een enorme zorg. We komen nu 400.000 woningen tekort en dat probeer je zo snel mogelijk op te lossen." Donderdagochtend maakte de Nederlandse Vereniging van Makelaars (NVM) bekend dat bouwprojecten soms niet tijdig de benodigde aansluiting op het net krijgen en woningen hierdoor soms wel een half jaar leeg staan.

"Als sector zijn we het afgelopen decennium druk bezig geweest met industrialisering. Wij kunnen woningen in een dag uit de fabriek laten komen en zijn dan een half jaar aan het wachten op de energieaansluiting en het moment dat de woning in gebruik genomen kan worden", voegt Van Rooyen toe. "Dat is eindeloos zonde. De snelheid wordt bepaald door de langzaamste in het proces."

Monitorsysteem

Ook directeur Jan Fokkema van de belangenorganisatie voor projectontwikkelaars Neprom stelt op steeds meer plekken vast dat het langer duurt voordat de energie aangesloten is. Woningen worden vaak nog wel aangesloten, maar voor winkels en andere voorzieningen in de wijk is dan geen ruimte, ziet hij. "Dan is de hele buurt minder goed bruikbaar."

WoningBouwersNL denkt dat er zo vroeg mogelijk in het proces transparantie moet zijn over waar er gebouwd wordt, zodat netbeheerders zich daarop kunnen voorbereiden. Fokkema pleit bovendien voor een goed monitorsysteem waarin "inzichtelijk is wanneer welke woning gebouwd gaat worden". "We moeten een miljoen woningen bouwen en hebben geen idee wat waar gaat gebeuren. De eerste vereiste is daarom een helder inzicht in de stand van zaken van woningbouwprojecten", meent de directeur van Neprom.

Meer uit Financieel

Techaandelen tonen enig herstel in New York na forse verliezen

NEW YORK (ANP) - Techaandelen zijn vrijdag op de beurzen in New York overwegend met winsten geëindigd. Daarmee toonden ze enig herstel na de forse koersverliezen een dag eerder. Donderdag sloeg de nervositeit op de beurzen toe, doordat beleggers verwachtten dat Democraten na hun verkiezingsoverwinning bij de midterms een rem zetten op de groei van AI.

6 uur geleden
Rechter aan politiek: los problematische naheffingen uitkering op

GRONINGEN (ANP) - Uitkeringsinstanties en de politiek moeten een oplossing vinden voor gevallen waarin mensen met een uitkering ineens een naheffing krijgen van de Belastingdienst. Die oproep doet de rechtbank in Groningen na een rechtszaak waarbij een vrouw na een nabetaling van het UWV ook een rekening van honderden euro's kreeg van de fiscus.

7 uur geleden
Vakbonden moeten zorgen voor minimale bezetting bij ANWB-staking

UTRECHT (ANP) - FNV en CNV moeten maandag zorgen voor een minimale bezetting tijdens de aangekondigde staking bij de ANWB. Dat heeft de kortgedingrechter in Utrecht bepaald. De rechter gaat deels mee in de eis van de ANWB dat er een deel van de werknemers aan het werk moet zijn om de veiligheid op de Nederlandse wegen te waarborgen.

9 uur geleden
Bruna-eigenaar kan rekeningen niet betalen en krijgt adempauze

IJEN (ANP) - Audax, het moederbedrijf van boekwinkelketen Bruna, heeft financiële problemen en krijgt van de rechter een afkoelingsperiode. Op dit moment zijn er onvoldoende middelen om aan alle betalingsverplichtingen te voldoen, bevestigt het bedrijf na berichtgeving van Het Financieele Dagblad.

9 uur geleden
Brussel keurt fusie AkzoNobel goed na verkoop coatingonderdeel

BRUSSEL (ANP) - Verf- en coatingfabrikant AkzoNobel heeft van de Europese Commissie toestemming gekregen om te fuseren met zijn Amerikaanse concurrent Axalta. Het Nederlandse concern moet daarvoor wel een onderdeel afstoten, stelt het dagelijks bestuur van d EU als voorwaarde.

9 uur geleden
AEX sluit week lager af, chipaandelen tonen enig herstel

AMSTERDAM (ANP) - De aandelenbeurs in Amsterdam is vrijdag met verlies de handel uitgegaan. De koersdaling volgt op zware verliezen voor techaandelen donderdag in New York en een verkoopgolf op belangrijke Aziatische financiële markten. Waar chipaandelen op het Damrak enig herstel toonden, eindigden veel andere aandelen de week juist in de min.

10 uur geleden
Knot heeft één tegenstander bij strijd om ECB-presidentschap

BRUSSEL (ANP) - Klaas Knot heeft maar één tegenstander bij de strijd om het presidentschap bij de Europese Centrale Bank (ECB). Naast de Nederlander is de voormalige gouverneur van de Spaanse centrale bank, Pablo Hernández de Cos, voorgedragen als kandidaat.

11 uur geleden