Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Ontwikkelaars: problemen met netaansluiting vertragen nieuwbouw

Ontwikkelaars: problemen met netaansluiting vertragen nieuwbouw

DEN HAAG (ANP) - Project- en gebiedsontwikkelaars zeggen dat de problemen met netaansluitingen van nieuwbouwwoningen groter worden. Dat zorgt voor vertraagde projecten en huizen die minder snel opgeleverd worden. "De tijd tussen het initiatief voor een bouwproject en de sleuteloverdracht is veel langer dan eigenlijk zou hoeven", stelt Coen van Rooyen, algemeen directeur van de brancheorganisatie voor ontwikkelaars en bouwondernemers WoningBouwersNL.

Het volle elektriciteitsnet leidt nog niet tot afstel, maar wel tot uitstel van het opleveren van nieuwbouwwoningen, volgens Van Rooyen. "Dat is een enorme zorg. We komen nu 400.000 woningen tekort en dat probeer je zo snel mogelijk op te lossen." Donderdagochtend maakte de Nederlandse Vereniging van Makelaars (NVM) bekend dat bouwprojecten soms niet tijdig de benodigde aansluiting op het net krijgen en woningen hierdoor soms wel een half jaar leeg staan.

"Als sector zijn we het afgelopen decennium druk bezig geweest met industrialisering. Wij kunnen woningen in een dag uit de fabriek laten komen en zijn dan een half jaar aan het wachten op de energieaansluiting en het moment dat de woning in gebruik genomen kan worden", voegt Van Rooyen toe. "Dat is eindeloos zonde. De snelheid wordt bepaald door de langzaamste in het proces."

Monitorsysteem

Ook directeur Jan Fokkema van de belangenorganisatie voor projectontwikkelaars Neprom stelt op steeds meer plekken vast dat het langer duurt voordat de energie aangesloten is. Woningen worden vaak nog wel aangesloten, maar voor winkels en andere voorzieningen in de wijk is dan geen ruimte, ziet hij. "Dan is de hele buurt minder goed bruikbaar."

WoningBouwersNL denkt dat er zo vroeg mogelijk in het proces transparantie moet zijn over waar er gebouwd wordt, zodat netbeheerders zich daarop kunnen voorbereiden. Fokkema pleit bovendien voor een goed monitorsysteem waarin "inzichtelijk is wanneer welke woning gebouwd gaat worden". "We moeten een miljoen woningen bouwen en hebben geen idee wat waar gaat gebeuren. De eerste vereiste is daarom een helder inzicht in de stand van zaken van woningbouwprojecten", meent de directeur van Neprom.

Meer uit Financieel

FNV: vrijdag duizenden stakers metaal en bouw om kabinetsplannen

UTRECHT (ANP) - Duizenden werknemers in de metaal- en bouwsector leggen vrijdag verspreid over het land het werk neer uit protest tegen de kabinetsplannen rondom sociale zekerheid, meldt vakbond FNV. De meeste stakers hebben zich aangemeld in de regio's Eindhoven en Velsen-Noord, waar respectievelijk 1500 en 1300 stakers zich hebben aangemeld. Het gaat om voorlopige aantallen.

16 minuten geleden
Baas centrale bank Duitsland bezorgd over radicaal-rechts

BERLIJN (ANP) - De president van de Duitse centrale bank, Joachim Nagel, maakt zich zorgen over de opkomst van radicaal-rechts in zijn land. Enkele dagen na de verkiezingsoverwinning van de uiterst rechtse Alternative für Deutschland in deelstaat Saksen-Anhalt waarschuwde hij dat anti-immigratieretoriek ook voor economische tegenwind kan zorgen.

17 minuten geleden
Wall Street begint lager door aanhoudende inflatiezorgen

NEW YORK (ANP) - De beurzen in New York zijn donderdag met rode cijfers begonnen, na drie verliesdagen op rij. Beleggers bleven voorzichtig door het opgelaaide geweld in het Midden-Oosten en de almaar stijgende olieprijzen. De vrees dat de inflatie verder zal oplopen door de hogere brandstofprijzen en centrale banken de rentes gaan verhogen, zorgde voor terughoudendheid.

1 uur geleden
Prijs Brentolie stijgt tot boven 105 dollar per vat

NEW YORK (ANP) - De prijs van een vat Brentolie is donderdagmiddag gestegen tot meer dan 105 dollar per vat, waarmee olie uit Europa en het Midden-Oosten de opmars van de afgelopen tijd steeds verder doorzet. De olieprijzen gaan nu al langere tijd omhoog als gevolg van het almaar escalerende geweld in de Iranoorlog.

1 uur geleden
Heineken wil belang uitbreiden in hardseltzerproducent Stëlz

DEN HAAG (ANP) - Bierbrouwer Heineken wil zijn belang in de Nederlandse drankproducent Stëlz uitbreiden naar een meerderheidsbelang. De Autoriteit Consument & Markt (ACM) onderzoekt of dit mag.

1 uur geleden
Lagarde heeft 'niets te melden' over eventueel eerder vertrek

BERLIJN (ANP) - Over een eventueel eerder vertrek van Christine Lagarde als president van de Europese Centrale Bank is "niets te melden". Dat zei ze in een toelichting op het rentebesluit van de centrale bank voor de eurozone.

1 uur geleden
CNV Jongeren hekelt uitspraken Brekelmans over parttime werken

UTRECHT (ANP) - De jongerentak van vakbond CNV hekelt de uitspraken van VVD-fractievoorzitter Ruben Brekelmans over het parttime werken van jongeren. Brekelmans pleitte in zijn Binnenhoflezing woensdag om vijf dagen werken weer als norm te stellen. Hij wees ook op de werkcultuur bij techbedrijven in China, waar mensen volgens hem 72 uur in de week werken.

1 uur geleden