Ontwikkelaar Tornado Cash moet dik vijf jaar cel in om witwassen
DEN BOSCH (ANP) - Een 31-jarige Rus uit Amstelveen is door de rechter in Oost-Brabant veroordeeld tot een gevangenisstraf van vijf jaar en vier maanden voor het witwassen van miljarden dollars aan cryptovaluta. Hij ontwikkelde Tornado Cash, een softwaretool waarmee in totaal meer dan 2 miljard dollar is witgewassen.
Tornado Cash was een zogeheten mixingservice. Zo'n onlinedienst mixt bijvoorbeeld bitcoin van meerdere cryptofondsen om zo de herkomst te verhullen. Ook maakte Tornado Cash het mogelijk volledig anoniem stortingen en opnames te doen, waardoor werd verhuld wie de crypto's voorhanden had. Volgens de rechter creëerde de man zo een sluiproute voor het financieren van misdrijven en terrorisme.
Zelf betoogde de Rus dat hij met Tornado Cash een legitieme oplossing wilde bieden voor een groeiende privacybehoefte in de cryptogemeenschap. Maar de rechter zag dit anders. Volgens de rechter was de man zich ervan bewust waarvoor zijn tool werd gebruikt. Ook verwijt de rechter hem gemakzuchtig handelen. Toen mensen zich bij hem meldden dat ze slachtoffer waren geworden van hacks, stelde hij eenvoudigweg dat hij niets voor hen kon doen.
De man was zelfs actief in verschillende chatgroepen waarin werd gesproken over hacks waarbij Ether was gestolen. Ook werd gepraat over stortingen door criminelen van cryptogeld bij Tornado Cash. Desondanks ging hij tot zijn aanhouding in 2022 door met zijn tool.
De opgelegde celstraf komt overeen met de eis van de officier van justitie. Verder krijgt de man zijn in beslag genomen Porsche niet terug, evenals circa 1,9 miljoen euro aan onder meer cryptovaluta.
Meer uit Financieel
WASHINGTON (ANP/RTR) - De Amerikaanse concurrentiewaakhond Federal Communications Commission (FCC) heeft ingestemd met een verzoek van Paramount Skydance om buitenlandse investeerders te laten deelnemen aan de overname van Warner Bros Discovery. Dat meldde de FCC donderdag.
1 uur geledenNEW YORK (ANP) - Dalende olieprijzen, lagere Amerikaanse rentes op staatsobligaties en solide banencijfers hielpen beleggers donderdag om de eerste renteverhoging van de Federal Reserve in meer dan drie jaar te verwerken. De belangrijkste Amerikaanse beursindices op Wall Street sloten duidelijk hoger. Vooral techbedrijven waren daarbij in trek.
5 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR) - De Verenigde Staten hebben sancties aangekondigd tegen de Iraanse cryptobeurs BitBank. Ze beschuldigden het platform ervan betalingen te verwerken voor schepen die veilig door de Straat van Hormuz varen. Volgens het Amerikaanse ministerie van Financiën heeft BitBank ook honderden miljoenen dollars doorgesluisd naar de Iraanse Revolutionaire Garde.
6 uur geledenMOSKOU (ANP/BLOOMBERG/RTR) - De Russische president Vladimir Poetin heeft de Russische onderdelen van het Zwitserse voedingsmiddelenconcern Nestlé en de Franse supermarkt Auchan onder tijdelijk beheer geplaatst. Daarmee verstevigt Rusland de greep op de eigen economie en verliezen opnieuw westerse bedrijven de controle over hun bezittingen.
7 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Voor honderdduizenden stroomaanvragen voor nieuwbouwwoningen is geen ruimte op het stroomnet. Dat meldt Netbeheer Nederland. Voor zo'n 600.000 woningen voor de komende drie jaar is een aanvraag ingediend voor een stroomaansluiting, voor bijna de helft is geen plek.
9 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De AEX-index op de Amsterdamse aandelenbeurs is donderdag met een kleine winst gesloten, waarbij de hoofdgraadmeter weer net boven de symbolische grens van 1100 punten eindigde. De chipfondsen stonden bij de stijgers op het Damrak. Shell ging opnieuw omlaag door de verder dalende olieprijzen.
10 uur geledenROTTERDAM (ANP) - Unilever verkoopt verzorgingsmerk Zwitsal aan Royal Sanders, bekend van Melkmeisje en Odorex. Het levensmiddelenconcern doet Zwitsal van de hand, omdat het volgens het bedrijf niet past bij zijn strategie om te investeren in wereldwijde merken met een breed internationaal bereik. Zwitsal is vooral bekend in Nederland en België, met name van de babyverzorgingsproducten. Er worden geen financiële details gemeld.
12 uur geleden