Ontwikkelaar corona-ademtesten tegenover de Staat in rechtszaal
DEN HAAG (ANP) - Het bedrijf Breathomix, dat een corona-ademtest ontwikkelde, eist vrijdagochtend in een voorlopige voorziening in Den Haag geld van de Staat. De ademtesten werden door het bedrijf geleverd, maar de GGD stopte met gebruik ervan door tegenvallende resultaten.
De overeenkomst van het ministerie van Volksgezondheid met Breathomix werd ontbonden. Het geld dat het bedrijf volgens de overeenkomst nog zou krijgen, wil de Staat niet betalen. De ademtest werkt volgens het bedrijf zelf wel naar behoren.
De gang van zaken heeft Breathomix naar eigen zeggen op "enorme kosten" gejaagd. In totaal eist het bedrijf in een bodemprocedure 24,7 miljoen euro van de Staat. Omdat zo'n rechtszaak lang kan duren en de start-up die tijd naar eigen zeggen niet zonder extra geld door zal komen, wil het nu al ruim 3 miljoen euro uitbetaald krijgen. Daarover zal het vrijdag in de rechtbank gaan.
Het Financieele Dagblad schreef eerder deze week dat Breathomix onderzoeken naar de ademtest in het eigen voordeel gemanipuleerd zou hebben. Het rapport waarin deze conclusie werd getrokken is in handen van de krant. Breathomix ontkent de bevindingen. Zowel het bedrijf als het ministerie wilde het rapport deze week niet delen. Of het vrijdag in de rechtszaak ook over dit onderwerp zal gaan, is nog niet duidelijk.
Het ministerie bevestigde daarnaast na berichtgeving van Nieuwsuur dat minister Ernst Kuipers in zijn vorige baan als ziekenhuisbestuurder betrokken was bij organisaties die met Breathomix samenwerkten. De minister ziet daarin echter geen aanleiding om het dossier rond het bedrijf over te dragen aan een andere bewindspersoon. De samenwerking had volgens zijn woordvoerder niets te maken met de zaak die nu loopt.
Meer uit Binnenland
AMSTERDAM (ANP) - Het Amsterdamse Van Gogh Museum heeft een schilderij van de Franse vrouwelijke kunstenaar Virginie Demont-Breton verworven. Het werk was volgens het museum een inspiratiebron voor Van Gogh, die ook een eigen interpretatie van het schilderij maakte.
4 uur geledenWILLEMSTAD (ANP) - Meerdere organisaties die zich inzetten voor het behoud van het Curaçaose erfgoed hebben een brief gestuurd aan UNESCO. Dat hebben ze deze week bekendgemaakt. De organisaties zeggen zich ernstige zorgen te maken over de vele bouwprojecten die volgens hen leiden tot "een teruglopende kwaliteit en aantasting van historisch Willemstad".
7 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De Nationaal Coördinator tegen Discriminatie en Racisme (NCDR) Rabin Baldewsingh gaat een plan ontwikkelen voor de nationale aanpak van moslimdiscriminatie. Dat zei hij donderdagavond tijdens een iftarbijeenkomst in Den Haag.
8 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De rechtbank in Den Haag heeft Stefan V. (34) donderdag vrijgesproken van het vernielen van 32 graven en urnen op begraafplaats Westduin in Den Haag en van diefstal van een gedenksteen en een grafmonument in februari en maart vorig jaar. De rechtbank legde hem wel acht maanden cel op voor twee inbraken in vakantiewoningen.
13 uur geledenDORDRECHT (ANP) - Het Openbaar Ministerie heeft donderdag tbs met dwangverpleging geëist tegen de 32-jarige Jesse R. voor het onthoofden van zijn moeder op 16 april vorig jaar in haar woning aan de Molenstraat in Hellevoetsluis. Volgens het OM is R. volledig ontoerekeningsvatbaar en moet de rechtbank hem ontslaan van rechtsvervolging.
13 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Ook de makers van chatbot Grok willen voorkomen dat de dienst wordt gebruikt om kindermisbruik te creëren. "Maar het volledig elimineren van elk misbruik is niet haalbaar, er zullen altijd gebruikers zijn die beveiligingsmaatregelen omzeilen", hebben de advocaten van het platform gezegd. Grok is eigendom van het bedrijf xAI van Elon Musk.
15 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Een 63-jarige man die een celstraf uitzit voor geruchtmakende kunstroven zit weer gevangen, nadat hij in januari op de vlucht was geslagen. Hij ging ervandoor toen hij zelfstandig van de gevangenis in Nieuwegein naar een beperkt beveiligde afdeling van een andere gevangenis mocht.
15 uur geleden