Ontwikkelaar corona-ademtesten tegenover de Staat in rechtszaal
DEN HAAG (ANP) - Het bedrijf Breathomix, dat een corona-ademtest ontwikkelde, eist vrijdagochtend in een voorlopige voorziening in Den Haag geld van de Staat. De ademtesten werden door het bedrijf geleverd, maar de GGD stopte met gebruik ervan door tegenvallende resultaten.
De overeenkomst van het ministerie van Volksgezondheid met Breathomix werd ontbonden. Het geld dat het bedrijf volgens de overeenkomst nog zou krijgen, wil de Staat niet betalen. De ademtest werkt volgens het bedrijf zelf wel naar behoren.
De gang van zaken heeft Breathomix naar eigen zeggen op "enorme kosten" gejaagd. In totaal eist het bedrijf in een bodemprocedure 24,7 miljoen euro van de Staat. Omdat zo'n rechtszaak lang kan duren en de start-up die tijd naar eigen zeggen niet zonder extra geld door zal komen, wil het nu al ruim 3 miljoen euro uitbetaald krijgen. Daarover zal het vrijdag in de rechtbank gaan.
Het Financieele Dagblad schreef eerder deze week dat Breathomix onderzoeken naar de ademtest in het eigen voordeel gemanipuleerd zou hebben. Het rapport waarin deze conclusie werd getrokken is in handen van de krant. Breathomix ontkent de bevindingen. Zowel het bedrijf als het ministerie wilde het rapport deze week niet delen. Of het vrijdag in de rechtszaak ook over dit onderwerp zal gaan, is nog niet duidelijk.
Het ministerie bevestigde daarnaast na berichtgeving van Nieuwsuur dat minister Ernst Kuipers in zijn vorige baan als ziekenhuisbestuurder betrokken was bij organisaties die met Breathomix samenwerkten. De minister ziet daarin echter geen aanleiding om het dossier rond het bedrijf over te dragen aan een andere bewindspersoon. De samenwerking had volgens zijn woordvoerder niets te maken met de zaak die nu loopt.
Meer uit Binnenland
DEN HAAG (ANP) - De ondernemersorganisaties VNO-NCW Brabant Zeeland en VNO-NCW Midden (Flevoland, Gelderland, Overijssel en Utrecht) roepen het kabinet op netcongestie als een nationale crisis te behandelen. In een brief aan staatssecretaris Jo-Annes de Bat (Klimaat en Groene Groei) staan voorstellen voor de aanpak van de overbelasting van het stroomnet. Ook de gemeente Eindhoven en regionale ondernemingsverenigingen hebben hun handtekening onder de oproep gezet.
3 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Van 74 van de 100 verdachten van wie de politie beelden heeft getoond in een actie tegen oplichting is de identiteit bekend. Inmiddels zijn 38 verdachten verhoord, bij de rest is een verhoor gepland of is het onderzoek nog gaande, laat de politie weten.
3 uur geledenVICTORIA (ANP/AFP) - Een Canadese passagier van het Nederlandse cruiseschip m/v Hondius heeft wel degelijk positief getest op het hantavirus. Dat hebben de Canadese gezondheidsdiensten zondag bekendgemaakt. Zaterdag werd al bekend dat de Canadese opvarende positief had getest, maar met de toevoeging dat het een "voorlopig" resultaat betrof. Een laboratorium heeft de positieve testuitslag nu bevestigd.
11 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De deelname van diverse burgemeesters en wethouders aan Nakba-herdenkingen is niet goed gevallen bij Joodse organisaties. Koepelorganisatie Centraal Joods Overleg (CJO) roept na de herdenkingen van afgelopen weekend bestuurders op "zich te onthouden van eenzijdige politieke stellingnames over het Arabisch-Israëlische conflict en zich te richten op waarvoor zij zijn aangesteld: het dienen van alle inwoners van hun gemeente, zonder onderscheid".
14 uur geledenGENÈVE (ANP) - Overheden en andere beleidsmakers in Europa moeten meer doen om de impact van klimaatverandering op de gezondheid te beperken. Een onafhankelijke commissie die vorig jaar in het leven is geroepen door de Wereldgezondheidsorganisatie (WHO) presenteert zondag verschillende aanbevelingen om de politiek en de internationale gemeenschap tot actie aan te zetten.
18 uur geledenPUTTEN (ANP) - Bij een tankstation langs de A28 bij Putten in Gelderland heeft een confrontatie tussen tientallen voetbalsupporters plaatsgevonden. Daarbij is een auto in brand gestoken, meldt een woordvoerder van de politie Oost-Nederland.
18 uur geledenROTTERDAM (ANP) - De politie heeft twaalf demonstranten opgepakt die een kolenspoor in de Rotterdamse haven onklaar wilden maken. In totaal waren daar ongeveer dertig activisten van Kappen met Kolen, aldus de politie. Ze wilden steentjes onder het spoor vandaan halen. Volgens de politie luisterden de twaalf niet naar de aanwijzingen.
20 uur geleden