Ontwerpers ook geraakt door crisis, maar dragen ideeën aan
AMSTERDAM (ANP) - Ook ontwerpers zijn stevig geraakt door de coronacrisis, blijkt uit onderzoek van het Stedelijk Museum in Amsterdam en BNO / Beroepsorganisatie Nederlandse Ontwerpers. Ze vroegen ruim honderd ontwerpers naar de gevolgen, mede ter gelegenheid van een tentoonstelling over ontwerpers die zaterdag in het Stedelijk begint.
Van de ondervraagde ontwerpers zei 45 procent in de eerste drie maanden van de crisis meer dan de helft van hun normale omzet te hebben gemist. Meer dan 50 procent van de ontwerpers verwacht ook op de lange termijn, tot en met volgend jaar, tussen een kwart en de helft minder omzet te draaien en ruim een vijfde zelfs nog minder.
Ontwerpers denken intussen mee te kunnen helpen aan oplossingen voor het coronatijdperk: ze zijn immers gewend nieuwe wegen te vinden en nieuwe dingen in een vorm te gieten. Verschillende gaan dat op de expo ook laten zien: ze bedachten schermen voor gebruik tussen kantoorwerkplekken, 3D-geprinte gezichtsmaskers die via internet beschikbaar zijn en kleine glazen kassen waarin je coronaproef in een restaurant kunt eten.
Tentoonstelling
Op de tentoonstelling Van Thonet tot Dutch Design - 125 jaar wonen in het Stedelijk wordt verder werk getoond van bekende en baanbrekende ontwerpers als Michael Thonet, Gerrit Rietveld, Charlotte Perriand, Verner Panton, Ettore Sottsass, Hella Jongerius, Marcel Wanders en Patrick Jouin.
De expositie is samengesteld door Ingeborg de Roode, die van de bekende ontwerpers veelal juist minder bekende stukken uitkoos om te laten zien, zoals een aluminium stoel van Rietveld. Deze werd volgens de conservator midden in de oorlog bijna uit één plaat gemaakt en was "heel vernieuwend vanwege de intentie van de ontwerper om hem in een ander materiaal in één keer uit de machine te laten komen, een vooruitwijzing naar de mogelijkheid die kunststoffen later zouden bieden."
De expositie is ook heel divers en laat zien hoe met stijlen wordt gespeeld. Er is verder ook oog voor andere hedendaagse thema’s dan corona, zoals duurzaamheid. De Sloophoutkast van Piet Hein Eek uit 1990 staat er als vroeg voorbeeld van duurzaam materiaalgebruik.
Meer uit Binnenland
HILVERSUM (ANP) - Leden van Ongehoord Nederland (ON!) hebben een sommatie gestuurd naar het bestuur, de ledenraad en de raad van toezicht van de omroep wegens het in hun ogen gevoerde wanbeleid. Ook hebben de leden minister Rianne Letschert van Onderwijs, Cultuur en Wetenschap verzocht om in te grijpen. Dat meldt Gerard van Erp, die namens de kritische leden van Ongehoord Nederland het aanspreekpunt is.
2 uur geledenPARAMARIBO (ANP) - In Suriname heeft het Openbaar Ministerie woensdagmiddag (lokale tijd) een opsporingsbericht gepubliceerd van de voortvluchtige verdachte Ryan T. in de verdwijning van de Nederlandse filmproducent, dj en ondernemer Rodney Leysner (52). Die verdween zaterdagavond 15 augustus en is nog altijd vermist.
3 uur geledenPARAMARIBO (ANP) - In de vermissingszaak van de Nederlandse dj, filmproducent en ondernemer Rodney Leysner is de voortvluchtige verdachte Ryan T. gehoord, maar hij had toen nog niet de status van verdachte. Dat bevestigde de politie tijdens een persconferentie woensdag in Paramaribo. T. werd op 21 augustus als verdachte aangemerkt door de politie. Verder liet het korps weinig nieuws los over de vermiste Leysner.
6 uur geledenUTRECHT (ANP) - Het Openbaar Ministerie heeft woensdag werkstraffen van 120 uur geëist tegen zes klimaatactivisten van Extinction Rebellion voor het versperren van de snelweg A12 op 25 april in Utrecht. Daarnaast eiste de officier van justitie voorwaardelijke celstraffen van een maand.
7 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Boeren mogen door de aanhoudende droogte deze zomer twee weken langer mest uitrijden op grasland. Normaal mag dat tot eind augustus, maar landbouwminister Jaimi van Essen heeft dit verlengd tot 15 september.
7 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het is nog te vroeg om een volledig beeld te geven over mogelijke Nederlandse slachtoffers en vermisten bij de overstromingen in Nepal. Volgens het ministerie van Buitenlandse Zaken is er enkel gebeld door mensen die hun naasten in Nepal niet meteen konden bereiken. In sommige gevallen is dat contact inmiddels weer hersteld.
7 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het Israël Producten Centrum (IPC) wordt volgens directeur Pieter van Oordt "onevenredig" geraakt door het importverbod op goederen uit Israëlische nederzettingen in bezette gebieden. De Nederlandse importeur van Israëlische producten probeerde woensdag in de rechtbank in Den Haag het verbod van tafel te krijgen.
8 uur geleden