Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Ontmanteling Satelliet-toren van DNB begonnen

Ontmanteling Satelliet-toren van DNB begonnen

AMSTERDAM (ANP) - De ontmanteling van de Satelliet, de ronde toren van het hoofdgebouw van De Nederlandsche Bank in Amsterdam, is dinsdag begonnen. De bijna 30 jaar oude toren krijgt een nieuwe bestemming op een nog nader te bepalen plek in de hoofdstad.

DNB wil hiermee iets teruggeven aan de stad, maar ook bijdragen aan een circulaire economie. Het gebouw wordt op een andere locatie volledig herbouwd. De betrokken partijen zijn nog in gesprek met geïnteresseerden en hopen volgend jaar hierover meer te kunnen bekendmaken. Wat vaststaat, is dat het gebouw een maatschappelijke bestemming krijgt.

De ontmanteling gebeurt door New Horizon, die de onderdelen van de toren met een elektrische boot afvoert en opslaat. Vervolgens zorgt het bedrijf RE:BORN ervoor dat met deze onderdelen een compleet nieuw gebouw elders in Amsterdam verrijst. Voor de herbouw wordt het volledige betonnen casco (vloeren, kolommen en trappen) opnieuw gebruikt, net als het overgrote deel van de gevel en installaties.

Efficiënter gebruik

De Satelliet is een ontwerp van architect Jelle Abma. DNB heeft de toren niet meer nodig vanwege efficiënter gebruik van het hoofdgebouw. Op de plek waar nu de Satelliet staat, komt een tuin die voor iedereen toegankelijk is.

Het ontmantelen van de toren is weliswaar duurder dan sloop, maar op termijn is het 30 tot 40 procent goedkoper dan nieuwbouw, zei directeur Saman Mohammadi van RE:BORN. Bovendien bespaart het volgens hem tot 60 procent aan CO2-uitstoot en blijft de emotionele waarde van het pand - "een gebouw met een verhaal" - behouden.

Meer uit Binnenland

Veiligheidsmaatregelen in Opheusden na rellen afgelopen donderdag

OPHEUSDEN (ANP) - Voor de hele bebouwde kom van Opheusden is vanaf donderdag 17.00 uur een noodverordening afgekondigd. Burgemeester Jan Kottelenberg heeft een deel van het centrum als veiligheidsrisicogebied aangemerkt. De maatregelen zijn volgens de Gelderse gemeente nodig om rellen zoals die van afgelopen donderdag te voorkomen.

9 minuten geleden
Heerma gaat werkwijze ingehuurde onderzoeksorganisaties bekijken

DEN HAAG (ANP) - Minister Pieter Heerma van Binnenlandse Zaken gaat onderzoek doen naar de werkwijze van organisaties die zijn ingehuurd om onderzoek te doen naar buitenlandse inmenging en manipulatie. De CDA-minister zegde dat toe tijdens een debat na vragen van BBB-leider Henk Vermeer.

18 minuten geleden
Crisisteam: natte herfst en winter nodig tegen droogteproblemen

DEN HAAG (ANP) - Een natte herfst en winter zijn waarschijnlijk nodig om in het komende voorjaar een goede uitgangspositie te hebben voor een volgend droogteseizoen. Dat zei Harold van Waveren, voorzitter van het landelijke crisisteam over de droogte, in een presentatie voor Tweede Kamerleden. "Herstel gaat maanden duren, met name voor het grondwater."

33 minuten geleden
Kwart miljoen aanmeldingen voor nieuwe Hyves

AMSTERDAM (ANP) - Een dag nadat het sociale netwerk Hyves terugkeerde, hebben 250.000 mensen zich aangemeld voor een profiel. Dat laat eigenaar Mediahuis woensdag weten. Het hoge aantal aanmeldingen leidde tot een wachtlijst. Belangstellenden worden de komende dagen gedoseerd toegelaten om eventuele technische problemen te voorkomen.

1 uur geleden
NS moet van rechter reclame Wakker Dier toestaan

UTRECHT (ANP) - Posters van Wakker Dier moeten zichtbaar zijn op reclameborden op stations. NS Stations weigerde dat, waarop de dierenrechtenorganisatie naar de rechter stapte. Die gaf Wakker Dier woensdag gelijk in een kort geding.

2 uur geleden
AVROTROS benadrukt ethische afweging over boycot songfestival

HILVERSUM (ANP) - AVROTROS benadrukt een "zorgvuldige ethische afweging" te hebben gemaakt om niet deel te nemen aan het Eurovisie Songfestival. Woensdag heeft de NPO bekendgemaakt alsnog een Nederlandse inzending te verzorgen. Een onafhankelijk team van experts moet bij de NPO de Nederlandse deelname in 2027 vormgeven.

2 uur geleden
Schrijver Sjoerd Kuyper (74), bekend van Het zakmes, overleden

BERGEN (ANP) - Schrijver Sjoerd Kuyper, bekend van onder meer het boek Het zakmes, is dinsdagavond op 74-jarige leeftijd na een kort ziekbed overleden. Dat heeft uitgeverij Hoogland & Van Klaveren woensdag bekendgemaakt.

3 uur geleden