Ontmanteling Satelliet-toren van DNB begonnen
AMSTERDAM (ANP) - De ontmanteling van de Satelliet, de ronde toren van het hoofdgebouw van De Nederlandsche Bank in Amsterdam, is dinsdag begonnen. De bijna 30 jaar oude toren krijgt een nieuwe bestemming op een nog nader te bepalen plek in de hoofdstad.
DNB wil hiermee iets teruggeven aan de stad, maar ook bijdragen aan een circulaire economie. Het gebouw wordt op een andere locatie volledig herbouwd. De betrokken partijen zijn nog in gesprek met geïnteresseerden en hopen volgend jaar hierover meer te kunnen bekendmaken. Wat vaststaat, is dat het gebouw een maatschappelijke bestemming krijgt.
De ontmanteling gebeurt door New Horizon, die de onderdelen van de toren met een elektrische boot afvoert en opslaat. Vervolgens zorgt het bedrijf RE:BORN ervoor dat met deze onderdelen een compleet nieuw gebouw elders in Amsterdam verrijst. Voor de herbouw wordt het volledige betonnen casco (vloeren, kolommen en trappen) opnieuw gebruikt, net als het overgrote deel van de gevel en installaties.
Efficiënter gebruik
De Satelliet is een ontwerp van architect Jelle Abma. DNB heeft de toren niet meer nodig vanwege efficiënter gebruik van het hoofdgebouw. Op de plek waar nu de Satelliet staat, komt een tuin die voor iedereen toegankelijk is.
Het ontmantelen van de toren is weliswaar duurder dan sloop, maar op termijn is het 30 tot 40 procent goedkoper dan nieuwbouw, zei directeur Saman Mohammadi van RE:BORN. Bovendien bespaart het volgens hem tot 60 procent aan CO2-uitstoot en blijft de emotionele waarde van het pand - "een gebouw met een verhaal" - behouden.
Meer uit Binnenland
ALMELO (ANP) - De politie heeft zaterdagavond om 23.45 uur een bericht via Burgernet uitgestuurd in verband met diverse autobranden in de omgeving van Almelo. Volgens RTV Oost ging het om vier autobranden binnen een half uur op verschillende locaties in Almelo.
35 minuten geledenAMSTERDAM (ANP) - De pakketbezorger die eerder deze week in de Amsterdamse Jordaan door een motoragent werd getaserd, gaat daarvan begin komende week aangifte doen. Dat bevestigt zijn advocaat Gerald Roethof na berichtgeving van AT5.
4 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Hoewel er geen rellen of plunderingen hebben plaatsgevonden, heeft de politie zaterdag 34 mensen aangehouden tijdens onrust in Den Haag. Het overgrote deel van hen is minderjarig en afkomstig uit diverse plaatsen, waaronder Amsterdam, Beerta, Lemele en Zwijndrecht. De jongeren werden onder meer aangehouden voor openlijke geweldpleging, het dragen van gezichtsbedekkende kleding en het bezitten van verboden middelen, zoals illegaal vuurwerk.
6 uur geledenLEUSDEN (ANP) - Het Sovjet Ereveld in Leusden is opnieuw beklad. Dit keer zijn de obelisk en de gedenkmuur met rode en zwarte verf besmeurd. Op beelden op de sociale media van de begraafplaats is te zien dat er leuzen zijn aangebracht als 'Fuck Refugees', 'Not against Russians but against commies' en 'Dutch government = commies'.
7 uur geledenHOOGERHEIDE (ANP) - De groep migranten die zaterdagochtend van een rubberboot voor de Zeeuwse kust is gehaald, verblijft in de Brigade Brabant-Oost van de marechaussee in Hoogerheide. Het gaat om 36 mannen uit Afghanistan, zegt een woordvoerder van de marechaussee.
8 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De schade van de protesten loopt voor Haagse winkeliers waarschijnlijk in de vele duizenden euro's, ondanks dat het in een groot deel van de Haagse binnenstad zaterdag vrij rustig bleef. Dat schat voorzitter Bas Winkler van Binnenstad in Bedrijf, het overkoepelende samenwerkingsverband van ondernemersverenigingen in de binnenstad van Den Haag.
10 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De gemeente Den Haag heeft het noodbevel dat zaterdag geldt voor het kernwinkelgebied van de stad uitgebreid naar het Malieveld en het Centraal Station. Het is op verschillende plekken onrustig in de stad door een oproep tot rellen en plunderingen via sociale media en voetbalfans die zeggen daar te zijn 'ter bescherming' van de stad.
10 uur geleden