Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Ontmanteling Satelliet-toren van DNB begonnen

Ontmanteling Satelliet-toren van DNB begonnen

AMSTERDAM (ANP) - De ontmanteling van de Satelliet, de ronde toren van het hoofdgebouw van De Nederlandsche Bank in Amsterdam, is dinsdag begonnen. De bijna 30 jaar oude toren krijgt een nieuwe bestemming op een nog nader te bepalen plek in de hoofdstad.

DNB wil hiermee iets teruggeven aan de stad, maar ook bijdragen aan een circulaire economie. Het gebouw wordt op een andere locatie volledig herbouwd. De betrokken partijen zijn nog in gesprek met geïnteresseerden en hopen volgend jaar hierover meer te kunnen bekendmaken. Wat vaststaat, is dat het gebouw een maatschappelijke bestemming krijgt.

De ontmanteling gebeurt door New Horizon, die de onderdelen van de toren met een elektrische boot afvoert en opslaat. Vervolgens zorgt het bedrijf RE:BORN ervoor dat met deze onderdelen een compleet nieuw gebouw elders in Amsterdam verrijst. Voor de herbouw wordt het volledige betonnen casco (vloeren, kolommen en trappen) opnieuw gebruikt, net als het overgrote deel van de gevel en installaties.

Efficiënter gebruik

De Satelliet is een ontwerp van architect Jelle Abma. DNB heeft de toren niet meer nodig vanwege efficiënter gebruik van het hoofdgebouw. Op de plek waar nu de Satelliet staat, komt een tuin die voor iedereen toegankelijk is.

Het ontmantelen van de toren is weliswaar duurder dan sloop, maar op termijn is het 30 tot 40 procent goedkoper dan nieuwbouw, zei directeur Saman Mohammadi van RE:BORN. Bovendien bespaart het volgens hem tot 60 procent aan CO2-uitstoot en blijft de emotionele waarde van het pand - "een gebouw met een verhaal" - behouden.

Meer uit Binnenland

Nachtopvang voor asielzoekers in Ter Apel verhuist naar Beilen

BEILEN (ANP) - De tijdelijke nachtopvang voor asielzoekers die in Ter Apel geen slaapplek hebben, verhuist vanaf 12 oktober van Zuidwolde en Warffum naar het evenemententerrein in Beilen. Dat bevestigt het Rode Kruis. De gemeente Midden-Drenthe stelt daar op verzoek van de minister van Asiel en Migratie ruimte beschikbaar.

57 minuten geleden
NVM steunt registerplicht makelaars, maar mist opleidingseis

UTRECHT (ANP) - De Nederlandse Vereniging van Makelaars (NVM) steunt het voorstel van woonminister Elanor Boekholt-O'Sullivan om makelaars te verplichten zich in te schrijven in een beroepsregister. De makelaarsvereniging had alleen graag gezien dat makelaars die zich willen inschrijven moeten voldoen aan een opleidingseis en aantoonbaar vakbekwaam zijn.

2 uur geleden
Met 577 kilometer file drukste donderdagochtendspits van 2026

UTRECHT (ANP) - De ochtendspits is donderdag de drukste donderdagochtendspits van 2026, volgens Rijkswaterstaat. Op het drukste moment stond er 577 kilometer file. Net na 09.00 uur was daar nog 450 kilometer van over. Vooral rond de grote steden moeten automobilisten rekening houden met extra reistijd.

2 uur geleden
Nederlandse kranten openen met overlijden van Paulien Cornelisse

DEN HAAG (ANP) - De grote Nederlandse dagbladen hebben donderdag een foto van Paulien Cornelisse op de voorpagina geplaatst. De 50-jarige schrijfster en cabaretière overleed woensdag aan de gevolgen van kanker.

3 uur geleden
Museumbezoek in 2025 gestegen, bijna terug op niveau voor corona

AMSTERDAM (ANP) - Nederlandse musea hebben vorig jaar samen 31,6 miljoen bezoeken getrokken. Dat is een stijging van 2,6 procent vergeleken met een jaar eerder (30,8 miljoen), meldt de Museumvereniging. Het museumbezoek is daarmee bijna terug op het niveau van voor de coronaperiode. In het topjaar 2019 telden de musea 32,6 miljoen bezoeken.

3 uur geleden
Ruiten gemeentehuis Rhenen vernield na vergadering asielopvang

RHENEN (ANP) - Bij het gemeentehuis in het Utrechtse Rhenen zijn rond 23.15 uur twee ruiten vernield door vuurwerk. Dat meldt de politie Midden-Nederland in een bericht. Bij het gemeentehuis had zich een grote groep mensen verzameld omdat de gemeenteraad daar vergaderde over de opvang van asielzoekers.

7 uur geleden
Boekholt-O'Sullivan komt met verplicht register voor makelaars

DEN HAAG (ANP) - Makelaars worden verplicht zich in te schrijven in een beroepsregister. Doen ze dat niet of worden ze eruit gegooid, dan mogen ze hun werk niet uitoefenen. Aan dat voorstel werkt minister Elanor Boekholt-O'Sullivan (Volkshuisvesting), kondigt ze aan in een brief aan de Tweede Kamer.

9 uur geleden