Ontheemde Palestijnen toegelaten in noorden Gazastrook
GAZA-STAD (ANP/AFP) - Palestijnen zijn maandagochtend vroeg begonnen terug te keren naar het noorden van de Gazastrook, meldt een woordvoerder van Hamas aan persbureau AFP. De Netzarim-corridor, een 7 kilometer lange strook die het noorden van de rest van Gaza scheidt en die Israël heeft gemilitariseerd, zou aan de westkant open zijn.
Hamas ziet de terugkeer van de ontheemden als een overwinning voor het Palestijnse volk. "Het signaleert het falen en de nederlaag van de plannen voor bezetting en verdrijving", aldus de groepering.
De Israëlische premier Benjamin Netanyahu had laten weten dat Palestijnen maandagochtend weer terug kunnen keren, nadat een geschil over de vrijlating van de Israëlische gijzelaar Arbel Yehud was opgelost. De terugkeer begon door dit geschil later dan aanvankelijk gepland. Dit weekend verzamelden zich enorme menigten Gazanen op een kustweg nabij de Netzarim-corridor. Zij konden door de Israëlische barrière niet naar het noorden.
Volgens het mediakantoor van Hamas willen tussen de 615.000 en 650.000 Gazanen terug naar het noorden van Gaza. Het Israëlische leger had Gazanen tijdens de oorlog meermaals opgeroepen het noorden te verlaten. Daaraan gaven zij massaal gehoor. Als onderdeel van het bestand tussen Hamas en Israël kunnen zij nu weer terug naar huis.
Meer uit Buitenland
SYDNEY (ANP/DPA) - In Australië is zondagochtend (lokale tijd) een nationale herdenkingsdag voor de slachtoffers van de dodelijke aanslag op Bondi Beach van precies een week geleden begonnen.
18 minuten geledenWASHINGTON (ANP/BLOOMBERG/RTR) - De VS hebben zaterdag opnieuw een olietanker in het Caribisch gebied aangehouden en geënterd. De Amerikaanse minister van Binnenlandse Veiligheid Kristi Noem zegt dat op X, nadat Amerikaanse media erover bericht hadden op basis van bronnen. Eerder deze week had president Trump een blokkade afgekondigd voor olietankers die op een sanctielijst staan en die van en naar Venezuela varen.
1 uur geledenTEL AVIV (ANP/AFP) - Het Israëlische leger heeft zaterdag twee Palestijnen gedood in het noorden van de bezette Westelijke Jordaanoever. Het leger beschuldigde de twee ervan Israëlische militairen te hebben aangevallen.
3 uur geledenMAAGDENBURG (ANP/DPA) - In Maagdenburg zijn de slachtoffers van de aanslag op de kerstmarkt van precies een jaar geleden herdacht. Op de herdenkingsbijeenkomst verzekerde de Duitse bondskanselier Friedrich Merz de overlevenden en nabestaanden van de voortdurende steun van zijn regering.
6 uur geledenKYIV (ANP/RTR/AFP) - De Oekraïense president Volodymyr Zelensky wil dat Washington zijn leidende rol behoudt in de vredesbesprekingen met Rusland. Hij reageert daarmee op opmerkingen van de Franse president Emmanuel Macron, die suggereerde dat Europa opnieuw directe gesprekken met Rusland moet aangaan als de pogingen van de VS mislukken.
7 uur geledenMOSKOU (ANP) - Minstens drie mensen zijn om het leven gekomen en veertig anderen zijn in het ziekenhuis opgenomen na een massale vergiftiging in een pension in Moskou. Dat meldt de Britse krant Daily Mail op basis van een verklaring van lokale autoriteiten.
8 uur geledenVAN HORN (ANP) - Een 33-jarige Duitse heeft zaterdag als eerste rolstoelgebruiker een reis richting de ruimte gemaakt. Michaela Benthaus, die in Nederland woont en werkt, vloog mee in een toeristische vlucht van Blue Origin naar de rand van de dampkring en terug.
9 uur geleden