Ontbossing Amazone laatste tijd sterk toegenomen, waarschuwt WWF
ZEIST (ANP) - De ontbossing van het Amazonegebied in Brazilië is in de eerste maanden van dit jaar sterk toegenomen volgens het Wereld Natuur Fonds (WWF). De natuurorganisatie becijfert dat in deze periode bijna 70 procent meer regenwoud is gekapt dan in de maanden daarvoor. Het WWF legt een verband met de aankomende presidentsverkiezingen in Brazilië en met de oorlog in Oekraïne.
Met verkiezingen op komst in oktober is het toezicht volgens de natuurorganisatie "sterk verminderd", waardoor illegale houtkappers vrij spel hebben. Ook in de afgelopen jaren werd de controle en handhaving al sterk afgebouwd. President Jair Bolsonaro heeft in zijn regeerperiode de nadruk steevast gelegd op economische belangen in plaats van natuurbescherming. Desondanks was Brazilië eind vorig jaar op de klimaattop in Glasgow wel een van de landen die een akkoord ondertekenden waarin ze beloofden voor het einde van dit decennium een einde te maken aan ontbossing en landdegradatie.
Het WWF becijfert dat alleen al in april 1102 vierkante kilometer regenwoud verloren is gegaan. "Dat is meer dan al het bos van de Veluwe."
Belangrijke rol
Het tropische regenwoud houdt grote hoeveelheden CO2 vast en speelt daarmee een belangrijke rol in het wereldwijde klimaat. Inmiddels stevent de Amazone af op een kantelpunt, waarschuwt het WWF. "Door de grootschalige kap ontstaat minder wolkvorming boven de rivieren. De vochtigheid in de atmosfeer vermindert en er valt minder regen", schetst de organisatie. Door dat gebrek aan neerslag verandert een nog groter gebied in een "dor grasland".
Volgens het WWF probeert de Braziliaanse regering de oorlog in Oekraïne aan te grijpen om plannen voor mijnbouw in inheemse gebieden erdoor te krijgen. In die mijnen zou bijvoorbeeld fosfaat gewonnen kunnen worden, een grondstof die onder meer voor kunstmest wordt gebruikt. De Russische export daarvan ligt momenteel stil. "Het wetsvoorstel over mijnbouw maakt deel uit van het vernietigingspakket, een set wetsvoorstellen die de vernietiging van de Amazone zullen verergeren en waardoor de bedreigingen richting inheemse gemeenschappen zullen toenemen", aldus het WWF.
De rechts-populistische Bolsonaro neemt het tijdens de verkiezingen in oktober op tegen de linkse oud-president Lula da Silva.
Meer uit Buitenland
NICOSIA (ANP) - Als er echt noodzaak is voor mensen om te vluchten door de oorlog in het Midden-Oosten, "dan is er natuurlijk opvang" mogelijk in Nederland, zei premier Rob Jetten na afloop van een EU-top op Cyprus. Maar volgens hem is de hele EU het ermee eens dat zij niet meer de "ongecontroleerde migratie van de afgelopen jaren" aankan.
2 uur geledenMOSKOU (ANP/RTR) - De Russische president Vladimir Poetin komt in december mogelijk naar de G20-top in het Amerikaanse Miami. De Verenigde Staten hebben Poetin uitgenodigd, zegt een Russische onderminister.
2 uur geledenWASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse minister van Defensie heeft Iran gewaarschuwd dat de blokkade van Iraanse havens steeds verder wordt versterkt. De VS hebben al 34 schepen tegengehouden, verklaarde minister Pete Hegseth op een persconferentie. "Niemand vaart van de Straat van Hormuz naar waar dan ook in de wereld zonder toestemming van de Amerikaanse marine."
2 uur geledenKYIV (ANP) - De Oekraïense president Volodymyr Zelensky is weer afgereisd naar Saudi-Arabië. Hij meldt op X dat hij daar gaat overleggen met de feitelijke leider van de rijke Golfstaat, Mohammed bin Salman. "Vandaag werken we verder aan onze afspraken met Saudi-Arabië over veiligheid, energie en infrastructuur."
4 uur geledenATLANTA (ANP/BLOOMBERG) - China zet opnieuw de befaamde 'panda-diplomatie' in voor zijn geopolitieke belangen. De dierentuin in Atlanta maakte vlak voor een bezoek van de Amerikaanse president Donald Trump aan Beijing bekend dat het twee reuzenpanda's uit China zal ontvangen.
4 uur geledenBERLIJN/LONDEN (ANP/RTR) - Europese NAVO-landen zeggen zich niets aan te trekken van vermeende Amerikaanse plannen om onvoldoende volgzame bondgenoten te straffen. Het Verenigd Koninkrijk laat zich niet onder druk zetten, aldus de Britse regering. En Spanje, een tweede mikpunt van de VS, hoeft volgens Duitsland niet te vrezen voor zijn NAVO-lidmaatschap.
4 uur geledenISLAMABAD (ANP/RTR) - De Iraanse minister van Buitenlandse Zaken Abbas Araghchi wordt volgens Pakistaanse bronnen vrijdagavond in de Pakistaanse hoofdstad Islamabad verwacht. Hij komt met een delegatie om eventueel met de VS te onderhandelen. Een Amerikaans team is volgens de bronnen al in Islamabad om een nieuwe ronde onderhandelingen tussen Iran en de VS voor te bereiden.
4 uur geleden