Onrustig bij grens met Libanon, Israëlische militair gedood
JERUZALEM (ANP/AFP) - Het Israëlische leger meldt dat een luitenant-kolonel maandag in de buurt van de grens met Libanon om het leven is gekomen. Hij stierf volgens een verklaring van het leger toen hij Hezbollahstrijders die Israël binnen waren gekomen confronteerde. In Libanon vluchten mensen intussen weg uit het grensgebied na "zware beschietingen".
Veel is nog onduidelijk over de situatie in het grensgebied tussen Libanon en Israël. Palestijnse militanten van Hezbollah wisten maandag de grens over te steken. Het Israëlische leger zei dat militairen de bewapende indringers wisten te doden, waarbij de 40-jarige hooggeplaatste militair om het leven kwam. Hezbollah zei maandagavond dat drie van hun strijders bij de actie om waren gebracht.
Israël bestookte na het incident doelen in het zuiden van Libanon met gevechtshelikopters. Volgens de Britse krant The Guardian vluchtten mensen in Libanon weg uit de regio vanwege bombardementen. Bewoners in het uiterste noorden van Israël moesten maandag al in schuilkelders blijven.
Blauwhelmen
De sjiitische beweging Hezbollah voerde vanuit Libanon zondag al een aanval uit op Israël om zo steun te tonen aan bondgenoot Hamas, de Palestijnse beweging die zaterdag vanuit de Gazastrook een ongekende verrassingsaanval op Israël uitvoerde.
De blauwhelmen van de Verenigde Naties in Libanon roepen op tot "maximale terughoudendheid" aan de grens. De VN-missie UNIFIL is sinds 1978 in het grensgebied aanwezig.
Meer uit Buitenland
WASHINGTON (ANP/AFP) - De Verenigde Staten gaan volgens speciaal gezant Steve Witkoff donderdag nog aankondigen dat een nieuw land zich aansluit bij de Abraham-akkoorden, het verdrag dat de diplomatieke betrekkingen tussen Israël en islamitische landen normaliseert. Een Amerikaanse functionaris meldt dat het gaat om Kazachstan, een land dat al ruim dertig jaar formele banden heeft met Israël, maar de relatie nu wil verbeteren.
52 minuten geledenBELÉM (ANP) - Brazilië heeft zoals eerder aangekondigd een fonds gepresenteerd dat ervoor moet zorgen dat tropische regenwouden beter worden beschermd. Het gastland van de VN-klimaattop heeft daar grootse plannen mee: uiteindelijk hoopt Brazilië op 125 miljard dollar. Noorwegen heeft direct een grote bijdrage toegezegd: een lening van zo'n 3 miljard dollar.
54 minuten geledenGÖTEBORG (ANP/RTR/BELGA) - De luchthaven van het West-Zweedse Göteborg is stilgelegd nadat er een of meer drones waren waargenomen, melden de autoriteiten. Drones hebben de afgelopen maanden tot grote verstoringen geleid in heel Europa. Vliegvelden in meerdere landen moesten tijdelijk worden gesloten.
55 minuten geledenWASHINGTON (ANP) - Een comité van het Amerikaanse parlement dat onderzoek doet naar de veroordeelde zedendelinquent Jeffrey Epstein, heeft gevraagd of Andrew Mountbatten Windsor zich wil laten verhoren. Dat schrijft de Britse krant The Guardian. Andrew, de broer van koning Charles, raakte door het schandaal zijn prinsentitel kwijt.
1 uur geledenBELÉM (ANP) - De Britse prins William heeft wereldleiders opgeroepen "de generatie te zijn die het tij keert" in de klimaatcrisis. "Onze kinderen en kleinkinderen kijken en hopen mee", zei de troonopvolger van Charles donderdag tijdens de officieuze opening van de klimaattop COP30 in het Braziliaanse Belém.
2 uur geledenKYIV (ANP/RTR) - In Oekraïne is voor het eerst een Russische soldaat veroordeeld voor de moord op een krijgsgevangene. De 27-jarige Dmitri Koerasjov heeft een levenslange gevangenisstraf gekregen.
4 uur geledenKHARTOEM (ANP/RTR/AFP) - Rebellen in het Afrikaanse Soedan zeggen dat ze hebben ingestemd met een bestand dat humanitaire hulp mogelijk moet maken. De paramilitaire Rapid Support Forces (RSF) vechten al ruim twee jaar een oorlog uit met het leger.
4 uur geleden