Onrust over opvolging Merkel groeit binnen conservatieve kamp
BERLIJN (ANP/DPA) - In Duitsland groeit de druk op het conservatieve kamp van bondskanselier Angela Merkel om een knoop door te hakken over haar opvolging. CDU-prominent Friedrich Merz vroeg de kandidaten Armin Laschet (CDU) en Markus Söder (CSU) zaterdag om er onderling snel uit te komen.
Het conflict tussen tussen Laschet en Söder draait om de vraag wie als kanselierskandidaat naar voren wordt geschoven bij de parlementsverkiezingen van september. Merkel doet dan na ongeveer 16 jaar een stap terug. De top van haar CDU-partij steunt Laschet, die partijleider is en premier van Noordrijn-Westfalen. Voorman Söder van de Beierse zusterpartij CSU wil Merkel ook opvolgen en heeft de steun van zijn eigen partij.
Binnen de partijen is overlegd over mogelijkheden de patstelling te doorbreken, maar dat leidde niet tot een doorbraak. Het CDU geldt als de grotere partij, maar volgens peilingen is de Beierse deelstaatpremier Söder populairder onder de achterban en kiezers in het algemeen. Het conflict zorgt voor verdeeldheid binnen de Unie, het samenwerkingsverband van CDU/CSU, en wordt door sommige partijprominenten met lede ogen aangezien.
Leiderschap
"Sluit een overeenkomst, Markus Söder en Armin Laschet. Dit land heeft leiderschap nodig", zei Merz op een campagnebijeenkomst. Hij verloor eerder dit jaar de leiderschapsverkiezing binnen het CDU van Laschet en wil nu parlementariër worden. Merz heeft eerder al gezegd vierkant achter zijn partijgenoot en voormalige rivaal Laschet te staan.
Parlementariërs uit CDU en CSU zouden ondertussen werken aan een 'plan B'. Ze haalden vorige week handtekeningen op om een stemming in de partij af te kunnen dwingen over de opvolgingskwestie. Dat zou volgende week al kunnen gebeuren als het niet lukt om het conflict in onderling overleg op te lossen.
Als Söder uiteindelijk aan het langste eind trekt, zou het niet de eerste keer zijn dat het CSU de kanselierskandidaat mag leveren. In 1980 schoof de Unie CSU'er Franz-Josef Strauss naar voren en in 2002 mocht Edmund Stoiber het proberen. Beide kandidaten grepen uiteindelijk naast het kanselierschap.
Meer uit Buitenland
WARSCHAU (ANP/RTR) - Polen heeft twee vliegvelden in het oosten van het land tijdelijk gesloten na Russische bombardementen net over de grens met Oekraïne. Dat meldt de Poolse luchtverkeersleidingsdienst PANSA op X. De luchthavens in Rzeszów en Lublin blijven dicht "om militaire luchtvaart de volledige vrijheid te geven om te opereren", voegt PANSA eraan toe.
38 minuten geledenKEULEN (ANP) - Als landen op korte termijn drie acties uitvoeren die ze al eerder zijn overeengekomen, kan de opwarming van de aarde ruim onder de 2 graden blijven. Tot die conclusie komt Climate Action Tracker (CAT) in een analyse. "Dan moeten ze wel nu beginnen en ook na 2035 krachtig blijven optreden", zeggen onderzoekers van het wetenschappelijke initiatief erbij.
1 uur geledenNEW YORK (ANP) - Een zeldzaam schilderij van Gustav Klimt (1862-1918) is in New York verkocht voor 236,4 miljoen dollar (204,1 miljoen euro). Het werk Bildnis Elisabeth Lederer is daarmee het op een na duurste kunstwerk dat ooit werd geveild, meldt veilinghuis Sotheby's. Het duurste geveilde kunstwerk is Leonardo da Vinci's Salvator Mundi, dat in 2017 voor 450,3 miljoen dollar (388,8 miljoen euro) bij Christie's werd verkocht.
4 uur geledenWASHINGTON (ANP) - De Verenigde Staten en Saudi-Arabië hebben tijdens een bezoek van kroonprins Mohammed bin Salman overeenkomsten getekend over de verkoop van geavanceerde Amerikaanse F-35-gevechtsvliegtuigen en samenwerking op het gebied van civiele kernenergie. Dat meldt het Witte Huis.
6 uur geledenWASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse Senaat heeft een door het Huis van Afgevaardigden aangenomen wetsvoorstel goedgekeurd dat de vrijgave beveelt van federale dossiers over Jeffrey Epstein. De dossiers bevatten mogelijk belastend materiaal voor prominente figuren, onder wie president Donald Trump.
6 uur geledenBEIROET/SIDON (ANP/AFP/RTR) - Door een Israëlische luchtaanval op een dichtbevolkte Palestijnse wijk aan de rand van de Libanese stad Sidon zijn volgens plaatselijke media zeker dertien doden gevallen.
9 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR) - Het Amerikaanse Huis van Afgevaardigden heeft vrijwel unaniem gestemd voor het vrijgeven van de bij het ministerie van Justitie beschikbare documenten over de in een cel overleden zedendelinquent Jeffrey Epstein (1953-2019). President Donald Trump was hier geen voorstander van, maar hij verzocht onlangs de Republikeinen in het Huis voor het vrijgeven te stemmen, "omdat we niets te verbergen hebben".
11 uur geleden