Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Onrust over aanpak ernstig dierenleed door toezichthouder

Onrust over aanpak ernstig dierenleed door toezichthouder

UTRECHT (ANP) - Dierenbeschermingsorganisatie Dier&Recht wil dat de overheid snel actie onderneemt om te voorkomen dat dieren die verwaarloosd worden aangetroffen in veebedrijven, daar toch gewoon blijven. De Nederlandse Voedsel- en Warenautoriteit (NVWA) voert controles uit, maar laat de getroffen dieren daar volgens Dier&Recht te vaak toch staan.

De club vond "schokkende overtredingen in meer dan honderd inspectierapporten van de NVWA. Dieren lijden jarenlang honger en dorst, staan in vervuilde stallen vol uitwerpselen en worden bij ziekte niet verzorgd door een dierenarts." De bedrijven in kwestie vertonen zelden verbetering, las Dier&Recht. "Veel overtreders lijden onder langdurige financiële, fysieke of mentale problemen. Soms is er ook sprake van onkunde of onwil."

Het tv-programma EenVandaag meldt intussen dat dierenartsen en inspecteurs die willen optreden tegen dierenmishandeling zich tegengewerkt voelen binnen de eigen organisatie. "Ik heb de indruk dat er andere machten spelen, die ervoor zorgen dat wij als NVWA toch meer van het ministerie van Landbouw zijn, of van de veehouderij", zegt er één.

FNV

Vakbond FNV herkent de geluiden over die tegenwerking, zegt de bond tegen het programma en desgevraagd ook tegen het ANP. Vakbondsbestuurder Mieke van Vliet ziet dat er "heel veel signalen" binnenkomen dat medewerkers zaken willen melden maar dat niet durven en spreekt van wegpesten en intimidatie. Dat zou zijn omdat ze bevindingen doen die de dienst niet wil horen en het bedrijfsleven al helemaal niet. Van Vliet weet van zeker tien NVWA'ers die op een zijspoor zijn beland.

Tegelijk is er een soort waterbedwerking bij het inspectiewerk, wordt gezegd tegen EenVandaag: "Handelaren en transporteurs seinen elkaar in waar een strenge dierenarts staat en waar een soepele. En als daar strengere inspecties komen, dan gaan de transporten weer ergens anders naartoe." De NVWA erkent dit.

Discussie

Inspecteur-generaal van de NVWA Gerard Bakker reageert op de eigen site van de organisatie: "Ik wil dat mensen zich vrij voelen zich te uiten, ik wil debat, discussie en tegenspraak. Daar is ons werk bij gebaat. Maar altijd met begrip en respect voor elkaar. Gaat dat altijd goed? Nee, natuurlijk niet altijd." Hij noemt in het programma genoemde ervaringen "nadrukkelijk niet maatgevend".

"De NVWA is daar waar de grootste risico's zijn en pakt misstanden aan op het moment dat we ze tegenkomen. Een toezichthouder kan niet overal zijn. Daarom is het erg belangrijk dat de sector die verantwoordelijkheid ook echt voelt en niet alleen de regels naleeft wanneer de NVWA langskomt", zegt Bakker.

Meer uit Binnenland

Advocaat Ali B wil vrijspraak voor aanranding Jill Helena

AMSTERDAM (ANP) - De advocaat van Ali B heeft donderdag betoogd dat de rapper moet worden vrijgesproken van het aanranden van Jill Helena. Eerder op de dag zei het Openbaar Ministerie het hof ook te vragen om vrijspraak voor dit punt.

31 minuten geleden
Save the Children: kinderen in noodopvang in onveilige situatie

DEN HAAG (ANP) - Hulporganisatie Save the Children Nederland wil dat kinderen die in onveilige situaties in noodopvanglocaties wonen zo snel mogelijk een nieuwe plek krijgen. Volgens de organisatie verblijven er zo'n 750 kinderen in opvanglocaties voor asielzoekers "die uitermate onveilig en schadelijk voor hen zijn".

1 uur geleden
Toezichthouders kijken of Odido klantgegevens te lang bewaarde

DEN HAAG (ANP) - De Autoriteit Persoonsgegevens (AP) onderzoekt of provider Odido gegevens van klanten te lang bewaart. Daarnaast kijkt de privacytoezichthouder samen met de Rijksinspectie Digitale Infrastructuur (RDI) of het bedrijf informatie van klanten goed heeft beveiligd. Bij de recente datadiefstal bij Odido werden ook gegevens buitgemaakt van mensen die al jaren geen klant meer zijn.

2 uur geleden
Eikenprocessierups duikt door warmte en zon vroeger op dan ooit

HENGELO (ANP) - De eerste eikenprocessierupsen van dit voorjaar zijn al gesignaleerd, vroeger dan ooit eerder in Nederland. Kenniscentrum Eikenprocessierups laat weten dat de beestjes, die later in het seizoen voor veel hinder kunnen zorgen, begin deze week in Hengelo (Overijssel) zijn waargenomen.

3 uur geleden
Advocaat Ali B vraagt om vrijspraak van verkrachting in Heiloo

AMSTERDAM (ANP) - De advocaat van Ali B heeft bij het gerechtshof in Amsterdam gepleit om de rapper in hoger beroep vrij te spreken van het aanranden en verkrachten van een vrouw tijdens een schrijverskamp in Heiloo in augustus 2018.

3 uur geleden
Man vast in onderzoek neerschieten Iraniër Schoonhoven

SCHOONHOVEN (ANP) - Een 27-jarige man zonder vaste woon- of verblijfplaats is woensdagavond in Duitsland opgepakt op verdenking van betrokkenheid bij het neerschieten van een politiemedewerker van Iraanse afkomst in Schoonhoven. De beschieting was vorige week donderdag, de 36-jarige politiemedewerker raakte zwaargewond.

3 uur geleden
Meer dodelijke arbeidsongevallen in 2025 dan jaar eerder

DEN HAAG (ANP) - Iets meer mensen overleden vorig jaar door een arbeidsongeval. In 2025 overleden 59 mensen na een ongeluk op de werkvloer, een jaar eerder waren dat er 52. Dat meldt de Nederlandse Arbeidsinspectie.

3 uur geleden