Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Onrust over aanpak ernstig dierenleed door toezichthouder

Onrust over aanpak ernstig dierenleed door toezichthouder

UTRECHT (ANP) - Dierenbeschermingsorganisatie Dier&Recht wil dat de overheid snel actie onderneemt om te voorkomen dat dieren die verwaarloosd worden aangetroffen in veebedrijven, daar toch gewoon blijven. De Nederlandse Voedsel- en Warenautoriteit (NVWA) voert controles uit, maar laat de getroffen dieren daar volgens Dier&Recht te vaak toch staan.

De club vond "schokkende overtredingen in meer dan honderd inspectierapporten van de NVWA. Dieren lijden jarenlang honger en dorst, staan in vervuilde stallen vol uitwerpselen en worden bij ziekte niet verzorgd door een dierenarts." De bedrijven in kwestie vertonen zelden verbetering, las Dier&Recht. "Veel overtreders lijden onder langdurige financiële, fysieke of mentale problemen. Soms is er ook sprake van onkunde of onwil."

Het tv-programma EenVandaag meldt intussen dat dierenartsen en inspecteurs die willen optreden tegen dierenmishandeling zich tegengewerkt voelen binnen de eigen organisatie. "Ik heb de indruk dat er andere machten spelen, die ervoor zorgen dat wij als NVWA toch meer van het ministerie van Landbouw zijn, of van de veehouderij", zegt er één.

FNV

Vakbond FNV herkent de geluiden over die tegenwerking, zegt de bond tegen het programma en desgevraagd ook tegen het ANP. Vakbondsbestuurder Mieke van Vliet ziet dat er "heel veel signalen" binnenkomen dat medewerkers zaken willen melden maar dat niet durven en spreekt van wegpesten en intimidatie. Dat zou zijn omdat ze bevindingen doen die de dienst niet wil horen en het bedrijfsleven al helemaal niet. Van Vliet weet van zeker tien NVWA'ers die op een zijspoor zijn beland.

Tegelijk is er een soort waterbedwerking bij het inspectiewerk, wordt gezegd tegen EenVandaag: "Handelaren en transporteurs seinen elkaar in waar een strenge dierenarts staat en waar een soepele. En als daar strengere inspecties komen, dan gaan de transporten weer ergens anders naartoe." De NVWA erkent dit.

Discussie

Inspecteur-generaal van de NVWA Gerard Bakker reageert op de eigen site van de organisatie: "Ik wil dat mensen zich vrij voelen zich te uiten, ik wil debat, discussie en tegenspraak. Daar is ons werk bij gebaat. Maar altijd met begrip en respect voor elkaar. Gaat dat altijd goed? Nee, natuurlijk niet altijd." Hij noemt in het programma genoemde ervaringen "nadrukkelijk niet maatgevend".

"De NVWA is daar waar de grootste risico's zijn en pakt misstanden aan op het moment dat we ze tegenkomen. Een toezichthouder kan niet overal zijn. Daarom is het erg belangrijk dat de sector die verantwoordelijkheid ook echt voelt en niet alleen de regels naleeft wanneer de NVWA langskomt", zegt Bakker.

Meer uit Binnenland

Clip van Samuel Welten is meest bekeken video op YouTube

AMSTERDAM (ANP) - De videoclip van het lied Echte liefde is te koop van Samuel Welten was dit jaar de best bekeken muziekvideo op YouTube in Nederland. Het lied, dat in maart werd geüpload, kreeg ruim 5,1 miljoen views. YouTube meldt niet hoeveel daarvan uit Nederland kwamen.

24 minuten geleden
Nieuwe poging om koning weer rol te geven in kabinetsformatie

DEN HAAG (ANP) - De SGP doet samen met VVD, CDA, BBB en ChristenUnie een nieuwe poging om de koning weer een rol te geven in het formatieproces. Aanleiding is het gedoe dat opnieuw is ontstaan rond een door de Tweede Kamer aangestelde informateur. D66'er Hans Wijers stapte op nadat een privébericht was uitgelekt waarin hij VVD-leider Dilan Yeşilgöz een feeks noemde.

2 uur geleden
Amsterdam wil hogere meldingsbereidheid antisemitisme

AMSTERDAM (ANP) - De gemeente Amsterdam wil de meldingsbereidheid rond antisemitisme vergroten. Dat staat in de dinsdag gepubliceerde Aanpak Antisemitisme. Ook moet er onder meer een Amsterdams-Jiddisch woordenboek komen. Dat "onderstreept niet alleen de langdurige aanwezigheid van de Joodse gemeenschap in de stad, maar ook de diepgaande invloed die zij heeft gehad op de ontwikkeling van de Amsterdamse taal en cultuur".

3 uur geleden
Rapport: samenwerking met buurlanden nodig voor aanpak wasberen

MAASTRICHT (ANP) - De provincie Limburg en het Rijk zouden met partners over de grens in België en Duitsland moeten samenwerken om de wasbeer te bestrijden. Dat is noodzakelijk om te voorkomen dat de invasieve soort zich verder in Limburg en de rest van Nederland verspreidt, zeggen wetenschappers in een rapport dat de provincie en het ministerie van Landbouw (LVVN) lieten opstellen over het bestrijden van de wasbeer.

4 uur geleden
Kamer: onderzoek of alle scholen iedereen gelijk behandelen

DEN HAAG (ANP) - De Tweede Kamer wil onderzoeken hoe elke leerling op school gelijk kan worden behandeld, ongeacht de "levensbeschouwelijke richting" van een school. Dinsdagmiddag werd tot frustratie van de SGP en ChristenUnie een motie van de VVD hiervoor aangenomen. Volgens de christelijke partijen is dit "ongrondwettig en illiberaal" en strijdig met de vrijheid van onderwijs.

4 uur geleden
Circa 3,9 miljard nodig voor woningen van 2030 tot en met 2035

DEN HAAG (ANP) - Voor woningbouw van 2030 tot en met 2035 is naar schatting nog 3,9 miljard euro nodig. Dat heeft adviesbureau Rebel berekend in opdracht van het ministerie van Volkshuisvesting en Ruimtelijke Ordening. Het geld zou nodig zijn om in die jaren ruim een miljoen woningen te bouwen.

4 uur geleden
Inspectie erkent fouten in onderzoek detentie oud-advocaat Weski

DEN HAAG (ANP) - De Inspectie Justitie en Veiligheid geeft toe dat zij fouten maakte in een onderzoek naar de geheime detentielocatie van Inez Weski (70). De voormalige advocate diende in oktober een klacht in tegen de inspectie. Die startte daarop een intern onderzoek.

5 uur geleden