Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Onrust op beurzen door vrees omvallen Chinese vastgoedreus

Onrust op beurzen door vrees omvallen Chinese vastgoedreus

AMSTERDAM (ANP) - De Europese beurzen gingen maandag flink omlaag in navolging van de onrust op de aandelenmarkt in Hongkong. De aandacht ging uit naar de Chinese vastgoedontwikkelaar China Evergrande Group, die dreigt om te vallen. Dat is ook een probleem voor honderden financiële instellingen die leningen hebben uitstaan bij het concern, waarmee een domino-effect dreigt met mogelijk een nieuwe crisis tot gevolg.

De AEX-index op Beursplein 5 noteerde in de ochtendhandel 1,3 procent in het rood op 779,20 punten. De hoofdindex tikte vorige week nog de 800 punten aan, maar neemt verder afstand van deze historische puntengrens. De MidKap zakte 1,6 procent tot 1072,05 punten. Londen en Parijs verloren tot 1,7 procent. In Frankfurt daalde de DAX 2 procent. De Duitse hoofdindex bestaat sinds maandag niet uit 30 maar uit 40 bedrijven. Het is de grootste wijziging van de index in zijn 33-jarige geschiedenis.

In Hongkong raakte de Hang Seng-index tussentijds 3,5 procent kwijt. Evergrande kelderde 13 procent. Beleggers schrokken van het nieuws dat het bedrijf zijn schuldeisers wil terugbetalen met afgeprijsd vastgoed in plaats van geld. Evergrande kampt met een schuldenberg van meer dan 200 miljard euro en beleggers vrezen dat een faillissement voor een domino-effect kan zorgen op de Chinese vastgoedmarkt. Beijing lijkt vooralsnog niet van plan het bedrijf van de ondergang te willen redden.

BHP

De grote Britse mijnbouwers BHP en Rio Tinto zakten tot 3 procent in Londen. Beleggers vrezen dat China minder staal en andere ruwe materialen zal afnemen vanwege de problemen in de vastgoedmarkt. In de AEX was staalconcern ArcelorMittal (min 4,6 procent) daardoor de grootste daler. Maaltijdbezorger Just Eat Takeaway volgde met een verlies van 4,3 procent. Ook de financiële bedrijven Aegon en ING stonden in de staartgroep met minnen rond 2,8 procent door de vrees voor problemen in de sector bij het omvallen van Evergrande.

Unilever (plus 0,4 procent) was de enige stijger bij de hoofdbedrijven op het Damrak. Volgens Het Financieele Dagblad is het levensmiddelenconcern een doelwit geworden voor activistische beleggers die kunnen aansturen op het splitsen van het bedrijf. Reden is dat de koers van de maker van Calvé-pindakaas en Dove-zeep achterblijft bij concurrenten als Nestlé en Danone.

De euro was 1,1709 dollar waard, tegen 1,1733 dollar op vrijdag. De prijs van een vat Amerikaanse olie daalde 1,3 procent tot 71,04 dollar. Brentolie kostte 1,1 procent minder op 74,49 dollar per vat.

Meer uit Financieel

Wall Street voorzichtig nu toenadering Iran en VS uitblijft

NEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York zijn donderdag met verliezen gesloten. Beleggers bleven voorzichtig omdat de Verenigde Staten en Iran nog niet dichter bij een vredesdeal zijn gekomen. Ondanks het ruim twee weken durende bestand lijken de spanningen zelfs weer toe te nemen. De financiële markten verwerkten daarnaast kwartaalberichten van grote bedrijven.

5 uur geleden
Grote bedrijven tegen nieuwe regels voor rapportage uitstoot

WASHINGTON (ANP/BLOOMBERG) - Een groep bedrijven, waaronder Apple, Amazon, Patagonia en BYD, is tegen een mogelijke aanscherping van het rapporteren van vervuilende uitstoot. In een gezamenlijke verklaring pleiten ze ervoor om bepaalde veranderingen in die rapportages optioneel in plaats van verplicht te maken. De nieuwe regels achten ze niet haalbaar.

5 uur geleden
Woonbond vindt dat huurder weinig opschiet met energiesteun

AMSTERDAM (ANP) - Huurders zien te weinig terug van de compenserende maatregelen die het kabinet heeft aangekondigd voor de hoge energielasten, vindt de Woonbond. Veel van de hulp gaat naar huiseigenaren, stipt de belangenbehartiger van huurders aan.

6 uur geleden
Moederbedrijf Facebook wil 8000 werknemers ontslaan

CHICAGO (ANP/BLOOMBERG) - Meta, het moederbedrijf van onder meer Facebook, WhatsApp en Instagram, is van plan 8000 werknemers te ontslaan. Dat meldt het hoofd van de HR-afdeling in een memo aan werknemers, ingezien door Bloomberg.

6 uur geleden
Adyen koopt Duitse specialist in klantenacties voor 750 miljoen

AMSTERDAM (ANP) - Betalingsverwerker Adyen koopt een Duitse specialist in technologie achter promotie- en klantbeloningsprogramma's voor 750 miljoen euro. Het bedrijf, Talon.One, vormt volgens het Amsterdamse fintechbedrijf een goede aanvulling op de eigen betaalsystemen.

7 uur geleden
Heineken start rechtszaak in de VS om importheffingen

AMSTERDAM (ANP) - Heineken is in de Verenigde Staten een rechtszaak begonnen tegen de regering-Trump vanwege te veel betaalde importheffingen. Dat bevestigt een woordvoerder van de bierbrouwer na eerdere berichtgeving in het NRC.

9 uur geleden
Aandelenbeurs in Amsterdam daalt na patstelling Iran en VS

AMSTERDAM (ANP) - De aandelenbeurs in Amsterdam is donderdag met verlies gesloten. Zorgen over een lange patstelling in de oorlog tussen de Verenigde Staten en Iran kregen de overhand. Beleggers verwerkten ook kwartaalberichten van onder andere Besi en Heineken.

9 uur geleden