Onrust Midden-Oosten drukt ook sentiment op Wall Street
NEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York zijn vrijdag lager gesloten, na de nieuwe recordstanden een dag eerder. Net als in Europa drukten de oplopende spanningen in het Midden-Oosten het sentiment onder beleggers op Wall Street. Bij een Amerikaanse droneaanval in Irak kwam de hoge Iraanse generaal Qassem Soleimani om.
De Dow-Jonesindex eindigde met een min van 0,8 procent op 28.634,88 punten. De brede S&P 500 zakte 0,7 procent tot 3234,85 punten en de technologiegraadmeter Nasdaq verloor 0,8 procent tot 9020,77 punten.
Olie werd behoorlijk duurder door de groeiende onrust in het Midden-Oosten. Een vat Amerikaanse olie kostte 2,9 procent meer op 62,98 dollar. Brentolie werd 3,5 procent duurder op 68,58 dollar per vat. Oliedienstverleners als Schlumberger en Transocean profiteerden met koerswinsten tot 1,6 procent, net als de defensiebedrijven Lockheed Martin en Northrop Grumman die tot 5,4 procent hoger werden gezet. Luchtvaartmaatschappijen als Delta Air Lines, Southwest Airlines en United Airlines daalden juist tot 2 procent.
Tesla
Tesla maakte bekend dat de in China geproduceerde elektrische auto's goedkoper worden. Het bedrijf wist vorig jaar tevens meer auto's af te leveren dan verwacht. Het aandeel Tesla won 3 procent aan waarde.
Marktonderzoeker ISM meldde dat de bedrijvigheid in de Amerikaanse industrie in december in het sterkste tempo is gekrompen sinds 2009. Volgens de onderzoekers krompen de orders en nam de productie verder af. De Amerikaanse industrie heeft onder meer te lijden onder de handelsspanningen tussen de Verenigde Staten en China, waardoor investeringen worden teruggeschroefd, terwijl er ook tegenwind is van de afzwakkende wereldeconomie.
Rente
Verder ging de aandacht uit naar de notulen van de meest recente beleidsvergadering van de Federal Reserve. Bij de vergadering half december bleef de rente ongewijzigd, na drie renteverlagingen eerder vorig jaar. De Fed heeft voorlopig geen haast met het verder verlagen van de rente, zo bleek uit de aantekeningen.
De euro noteerde op 1,1161 dollar tegen 1,1174 dollar bij het slot van de handel in Europa.
Meer uit Financieel
TILBURG (ANP) - Het aantal vrouwelijke bestuurders bij Nederlandse beursgenoteerde bedrijven stijgt nauwelijks. Dat volgt uit de Female Board Index 2026, die de Tilburgse hoogleraar Mijntje Lückerath voor de twintigste keer heeft opgesteld. In het rapport onderzoekt Lückerath jaarlijks de man-vrouwverhoudingen bij de ruim tachtig Nederlandse beursgenoteerde ondernemingen. Het aandeel vrouwelijke commissarissen blijft gelijk.
37 minuten geledenDEN HAAG (ANP) - De Kansspelautoriteit (Ksa) heeft een recordboete opgelegd aan een illegale partij die in Nederland zonder vergunning gokspellen aanbiedt op verschillende websites, waaronder Instantcasino en Skyhills. Het bedrijf EOD Code SRL krijgt een boete van 37 miljoen euro, de hoogste boete die de Ksa tot nu toe voor illegaal aanbod heeft opgelegd.
47 minuten geledenRIYAD (ANP/BLOOMBERG) - Saudi-Arabië voert gesprekken met buitenlandse overheden om het staatsoliebedrijf Saudi Aramco toegang te geven tot hun strategische olievoorraden voor opslag. Het koninkrijk wil daarmee de leveringszekerheid voor zijn klanten vergroten in het geval van verstoringen, verklaarde Aramco-topman Amin Nasser.
1 uur geledenOSLO (ANP/RTR) - Het Noorse staatsfonds, de grootste investeerder in aandelen ter wereld, zag het afgelopen kwartaal miljarden verdampen door tegenvallende beleggingsresultaten. Het fonds leed in het derde kwartaal een verlies van 278 miljard Noorse kroon, omgerekend 27 miljard euro, werd donderdag bekend.
1 uur geledenSAN FRANCISCO (ANP) - Airbnb-verhuurders mogen gasten straks niet meer verplichten om alles af te wassen of het beddengoed af te halen tijdens hun verblijf. Dat staat in nieuwe regels die het verhuurplatform heeft gepubliceerd. De regels moeten voorkomen dat vakantiegangers met tal van huishoudelijke klusjes opgezadeld worden.
1 uur geledenLONDEN (ANP/BLOOMBERG) - De Britse bank Barclays gaat 5000 banen schrappen om de kosten te verlagen. Het bankconcern zegt dat kunstmatige intelligentie (AI) steeds vaker bijdraagt aan efficiënter werken. De ontslagen treffen ongeveer 5 procent van het personeelsbestand, blijkt uit een presentatie die de bank donderdag gaf.
2 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Websites van vooral lokale bedrijven, zoals restaurants, motorzaken, schildersbedrijven en kledingwinkels, zijn donderdagochtend nog altijd offline na de beveiligingsproblemen met de programmeertaal PHP die woensdag aan het licht kwamen.
2 uur geleden