Onrust Midden-Oosten drukt ook sentiment op Wall Street
NEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York zijn vrijdag lager gesloten, na de nieuwe recordstanden een dag eerder. Net als in Europa drukten de oplopende spanningen in het Midden-Oosten het sentiment onder beleggers op Wall Street. Bij een Amerikaanse droneaanval in Irak kwam de hoge Iraanse generaal Qassem Soleimani om.
De Dow-Jonesindex eindigde met een min van 0,8 procent op 28.634,88 punten. De brede S&P 500 zakte 0,7 procent tot 3234,85 punten en de technologiegraadmeter Nasdaq verloor 0,8 procent tot 9020,77 punten.
Olie werd behoorlijk duurder door de groeiende onrust in het Midden-Oosten. Een vat Amerikaanse olie kostte 2,9 procent meer op 62,98 dollar. Brentolie werd 3,5 procent duurder op 68,58 dollar per vat. Oliedienstverleners als Schlumberger en Transocean profiteerden met koerswinsten tot 1,6 procent, net als de defensiebedrijven Lockheed Martin en Northrop Grumman die tot 5,4 procent hoger werden gezet. Luchtvaartmaatschappijen als Delta Air Lines, Southwest Airlines en United Airlines daalden juist tot 2 procent.
Tesla
Tesla maakte bekend dat de in China geproduceerde elektrische auto's goedkoper worden. Het bedrijf wist vorig jaar tevens meer auto's af te leveren dan verwacht. Het aandeel Tesla won 3 procent aan waarde.
Marktonderzoeker ISM meldde dat de bedrijvigheid in de Amerikaanse industrie in december in het sterkste tempo is gekrompen sinds 2009. Volgens de onderzoekers krompen de orders en nam de productie verder af. De Amerikaanse industrie heeft onder meer te lijden onder de handelsspanningen tussen de Verenigde Staten en China, waardoor investeringen worden teruggeschroefd, terwijl er ook tegenwind is van de afzwakkende wereldeconomie.
Rente
Verder ging de aandacht uit naar de notulen van de meest recente beleidsvergadering van de Federal Reserve. Bij de vergadering half december bleef de rente ongewijzigd, na drie renteverlagingen eerder vorig jaar. De Fed heeft voorlopig geen haast met het verder verlagen van de rente, zo bleek uit de aantekeningen.
De euro noteerde op 1,1161 dollar tegen 1,1174 dollar bij het slot van de handel in Europa.
Meer uit Financieel
DUBLIN (ANP) - Zes EU-lidstaten dringen aan op een EU-breed voorstel voor een belasting op bedrijven die enorme winst hebben gemaakt door de hoge energieprijzen, maar de Europese Commissie komt voorlopig niet met een plan daarvoor. Dat zei Eurocommissaris Valdis Dombrovskis voorafgaand aan overleg met EU-ministers van Economie en Financiën in Dublin.
43 minuten geledenAMERSFOORT (ANP) - FrieslandCampina draagt zijn dochteronderneming in Indonesië over aan een ander groot zuivel- en drankbedrijf in het land, Ultrajaya. Het Nederlandse zuivelbedrijf krijgt in ruil daarvoor controlerend zeggenschap over Ultrajaya en moet daarna een verplicht bod uitbrengen op het hele beursgenoteerde bedrijf.
46 minuten geledenDEVENTER (ANP) - Vervoerder Keolis vreest dat het verzorgen van het openbaar vervoer in de provincie Utrecht op de lange termijn onhoudbaar wordt. Het bedrijf en de provincie onderzoeken hoe de ov-concessie Utrecht Buiten (het busvervoer in Amersfoort en in het oosten en westen van de provincie) op de lange termijn "betrouwbaar, toegankelijk en financieel houdbaar kan blijven", bevestigt een woordvoerster na berichtgeving van de Volkskrant.
1 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De AEX-index is vrijdag vrijwel vlak begonnen, ondanks het stevige herstel op Wall Street. Ook de olieprijzen gingen verder omlaag, na de stevige opmars aan het begin van de week. Beleggers bleven echter voorzichtig na de renteverhogingen van de grote centrale banken om de inflatie te bestrijden. De chipbedrijven wisten daarentegen verder te herstellen na de eerdere onrust over de veiligheid van kunstmatige intelligentie (AI).
2 uur geledenPARIJS (ANP/RTR) - Openbaar aanklagers in Parijs hebben een onderzoek geopend naar mogelijke seksuele intimidatie waarbij slimme brillen een rol speelden. Het gaat om klachten rondom een trend op sociale media waarbij vrouwen op straat zonder hun toestemming worden gefilmd met camerabrillen, meldt het Franse OM aan persbureau Reuters.
2 uur geledenTERNEUZEN (ANP/BELGA) - De droogte deze zomer en de gevolgen daarvan voor de scheepvaart in het Kanaal Gent-Terneuzen leiden tot miljoenen euro's aan schade bij bedrijven. Dat heeft topman Cas König van North Sea Port, het bedrijf achter de havens van Terneuzen, Vlissingen en Gent, gezegd in een interview met persbureau Belga.
2 uur geledenVEVEY (ANP) - Nestlé zal alle noodzakelijke stappen zetten om in Rusland zijn rechten te beschermen, meldt het voedingsmiddelenconcern. De Zwitserse multinational reageert op het decreet waarmee president Poetin bedrijfsonderdelen in het land tijdelijk onder beheer van een Russische entiteit zet.
3 uur geleden